Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego
w St​rupinie Dużym

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

W piątek 23 czerwca 2023 r. uczniowie naszej szkoły świętowali uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Był to również dzień pożegnania dla uczniów klasy ósmej, którzy kończyli naukę w szkole podstawowej oraz dzień pożegnania z nauczycielkami – panią Jolantą Paszkiewicz oraz panią Martą Zaporą, które odchodziły na emeryturę. Uczniowie klasy ósmej otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, pamiątkowe dyplomy i medale absolwenta oraz złożyli uroczyste ślubowanie. Rodzice uczniów klasy ósmej, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem, otrzymali z rąk pani Dyrektor listy gratulacyjne. Uroczystość uświetnił występ uczniów klasy trzeciej, przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni - pani Emilii Wesołowskiej oraz uczniów klasy czwartej i szóstej – Mileny Pieczykolan, Dominika Marszaluka i Zuzanny Marszaluk, którym akompaniowali uczniowie klasy ósmej - Aleksandra Koszałka oraz Antoni Możejko. Było mnóstwo podziękowań i niespodzianek – z rąk uczniów klasy ósmej pamiątkowe medale otrzymały panie – Edyta Koszałka, wychowawczyni klasy oraz pani Zofia Nafalska, pracownik administracyjny szkoły. Pamiątkowy puchar otrzymał nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener szkolnych zapaśników – pan Marcin Sadowski. Na koniec pani Dyrektor wręczyła nagrody za wysokie wyniki w nauce i 100% frekwencję, za godne reprezentowanie szkoły, za udział w Poczcie Sztandarowym i Flagowym, za zaangażowanie w działalność Szkolnego Koła Wolontariatu, za wyniki sportowe i wysokie miejsca w ogólnopolskich konkursach przedmiotowych. Rodzice, którzy wyróżnili się zaangażowaniem w działania szkoły otrzymali z rąk pani Dyrektor podziękowania. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy ósmej pod opieką wychowawcy – pani Edyty Koszałki. W realizację włączyły się również panie – Emilia Wesołowska - wychowawca klasy trzeciej, pani Justyna Dederko - nauczycielka języka polskiego oraz pani Anna Kaczor - pracownik niepedagogiczny szkoły, które przygotowały dekorację oraz pan Marcin Sadowski – nauczyciel wychowania fizycznego, który był odpowiedzialny za sprzęt nagłaśniający.

galeria FILM

NAJLEPSI NA GALI STYPENDYSTÓW

Tradycją Gminy Chełm jest organizacja uroczystej Gali Stypendystów. Najlepsi: uczniowie, artyści i sportowcy ze szkół Gminy Chełm mogą odebrać, w obecności rodziców, dyrektorów szkół i swoich wychowawców, z rąk wójta Gminy Chełm dyplomy potwierdzające uzyskanie stypendium. W tym roku taka uroczystość odbyła się w szkole w Stołpiu. Wśród nagrodzonych znalazło się trzydziestu sześciu uczniów naszej szkoły. Gratulujemy!!!

galeria

CERTYFIKAT Z PROJEKTU "NIEZWYKŁA MATEMATYKA"

SPRAWOZDANIE
Z REALIZACJI PROJEKTU

MATA W KAŻDEJ SZKOLE

W naszej szkole odbył się po raz kolejny turniej zapaśniczy "Mata w każdej szkole". W tym roku I miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej im. M. Skłodowskiej-Curie w Stołpiu. Nasi uczniowie ulokowali się na podium na drugim miejscu. Turniej pod patronatem PZU koordynował p. Marcin Sadowski.

galeria

NA "KICI KOCI"

Dwudziestego pierwszego czerwca 2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas: I-II pod opieką wychowawców, pań: Magdaleny Mazurek, Barbary Werner, Marty Zapory, Marioli Trynieckiej oraz pań: Marty Jones i Natalii Zielińskiej uczestniczyły w wyjeździe na projekcję filmu pt. „Kicia Kocia: mówi Dzień dobry!”. Wyjazd koordynowała nauczyciel bibliotekarz p. Jowita Mróz.

galeria

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniu 20 czerwca 2023 r. uczniowie klasy I, rodzice uczniów i dyrektor szkoły p. Ewa Grusza uczestniczyli w prezentacji, wykonanej przez pierwszoklasistów, książki sensorycznej. Uczniowie czytali, recytowali wiersze o książce i czytaniu oraz zaśpiewali piosenkę pt. „W bibliotece”. Tego dnia uczniowie klasy I zostali również pasowani na czytelników biblioteki. Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wyprawkę czytelniczą pierwszoklasisty przekazaną szkole przez Instytut Książki w Warszawie w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
Książka sensoryczna została opracowana przez uczniów w trakcie realizacji projektu edukacyjnego pt. „Warto czytać”. W ten sposób powstały ilustracje wykonane do utworów: „Książka” H. Łochockiej, „W bibliotece” K. Wodnickiej, „Książka” A. Nosalskiego i „Warto czytać” M. Próchniewicz. Projekt został zrealizowany pod kierunkiem wychowawcy klasy I - p. Marty Zapory i nauczyciela bibliotekarza - p. Jowity Mróz.

GALERIA obejrzyj książkę

OGŁOSZENIE

  Zakończenie roku szkolnego
w Szkole Podstawowej
im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym
odbędzie się 23 czerwca 2023 r.
Serdecznie zapraszamy na uroczystość uczniów i rodziców.

Program uroczystości:

Godz. 8:00 - rozpoczęcie spotkania dla uczniów wszystkich klas,
także dla oddziałów przedszkolnych:
  - krótkie powitanie wszystkich zgromadzonych przez uczniów kl. VIII;
 - wprowadzenie pocztu flagowego i sztandarowego;
 - uroczyste przekazanie sztandaru i ślubowanie absolwentów;
 - przemówienie dyrektora szkoły;
 - wręczenie świadectw uczniom klas VIII – ślubowanie absolwentów;
 - część artystyczna;
 - wręczenie nagród i dyplomów uczniom oraz listów gratulacyjnych i podziękowań rodzicom.
 - s potkania z wychowawcami w klasach.

Organizacja dowiezienia dzieci autokarem szkolnym:

Uczniowie przyjeżdżają do szkoły pierwszym porannym kursem, jak co dzień – bez zmian; powrót spod szkoły ok. 10:20 (dwa autobusy). Zwracamy się z prośbą – jeśli tylko jest to możliwe – o dowiezienie i odbiór uczniów (szczególnie tych najmłodszych) przez rodziców.

Uczniów obowiązuje strój galowy!

                                                                                             Dyrektor Ewa Grusza

III MIEJSCE W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM

Uczennica naszej szkoły – Aleksandra Mazurek z klasy siódmej - zdobyła III miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Puławach - ,,Przez nas ilustrowane to, co w wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zapisane”. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Marszałka Województwa Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Prezydenta Miasta Puławy. Miał on na celu popularyzowanie twórczości, a także życiorysu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na tle ważnych dla Polski wydarzeń, w tym z okresu II wojny światowej i okupacji. Ola, pod opieką nauczycielki języka polskiego – p. Justyny Dederko, przygotowała niezmiernie sugestywną pracę ilustrującą wiersz ,,Elegia o… [chłopcu polskim]” i tym samym zdobyła uznanie komisji konkursowej. Jesteśmy dumni z tak utalentowanej uczennicy i życzymy dalszych sukcesów…

obejrzyj nagrodzone prace

NASZE UCZENNICE W PROGRAMIE "TIK? TAK! MODA NA CZYTANIE"

W dniu 13 czerwca 2023 r. uczennice klasy IV naszej szkoły – Blanka Golec, Wiktoria Kupczyńska, Maja Palczyńska (zespół „Strupiniaki1”) oraz Magdalena Nafalska, Milena Pieczykolan, Iga Zębrowska (zespół „Strupinaiki2”) odebrały nagrody i pamiątkowe dyplomy z realizacji programu „TIK? Tak! Moda na czytanie”. Celem prograu, organizowany już po raz szósty przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie, była promocja czytelnictwa i rozbudzanie zainteresowań czytelniczych przy wykorzystaniu technologii informacyjno – komunikacyjnych (TIK). Uczestniczki wzięły udział w zmaganiach dwudziestu zespołów ze szkół z powiatu chełmskiego. W ciągu dwóch miesięcy wykonały pięć zadań: graficzny projekt okładki książki pod tytułem „Polowanie na słońce” w aplikacji Canva, własną książkę pt. „Po drugiej stronie tęczy” w aplikacji mystorybook.com, odzwierciedlenie w rzeczywistości okładki dowolnej książki i wykonanie zdjęcia, quiz online ze znajomości książki pt. „Geniusz” A. Maleszki Z serii „Magiczne drzewo” oraz film na TikToku promujący bibliotekę szkolną. Zespół „Strupiniaki1” za wszystkie działania otrzymał 63, a zespół „Strupiniaki2” – 59 punktów, co uplasowało nasze uczennice odpowiednio: na czwartym i piątym miejscu w kategorii Klasy II-IV. Gratulujemy uczestniczkom programu! Koordynatorem programu w szkole była nauczyciel bibliotekarz p. Jowita Mróz.

galeria obejrzyj prace konkursowe

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!

Na rodzinnym pikniku, który odbył się 7 czerwca 2023 r. w naszej szkole, uczniowie i ich rodzice wzięli udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Każdy uczestnik wziął tego dnia do szkoły swoją ulubioną lub właśnie czytaną książkę i został uwieczniony w trakcie czytania.
Celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania, sprawienie, by książka w szkole nie kojarzyła się z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma również za zadanie zachęcić do czytania tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z lektury. Symbolem akcji jest bicie rekordu liczby uczniów czytających w jednym momencie, ale tak naprawdę chodzi o budowanie pozytywnego wizerunku książki. Rekord ma motywować uczniów i uświadamiać wielki potencjał organizacyjny bibliotek. W tym roku wzięliśmy udział w akcji po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni.

galeria

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE  "PSZCZOŁA - BOHATER CZŁOWIEKA"

Czwartego czerwca 2023 roku na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie odbyło się XXV Nadbużańskie Święto Pszczoły, podczas którego miało miejsce podsumowanie konkursu plastycznego „Pszczoła – bohater człowieka”. Uczennica klasy IV - Zuzanna Szewczuk została wyróżniona w tym konkursie za swoją pracę. Na konkurs wpłynęło 175 prac plastycznych z 18 szkół podstawowych. Do udziału w konkursie uczennicę zachęciła nauczycielka przyrody p. Marzena Wróbel. Serdecznie gratulujemy!

galeria

PIKNIK RODZINNY

7 czerwca  2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty Dzień Rodziny, podczas którego oddziały przedszkolne „Skrzaty” i „Krasnale” oraz uczniowie klas 1-3 uczcili swoich kochanych rodziców, dziękując im za ogrom miłości, codziennego wsparcia i wielkiego oddania. Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym, dzieci zaprezentowały swoje piosenki i wiersze, które poruszyły serca wszystkich obecnych. Po programie artystycznym, dzieci wręczyły swoim rodzicom przygotowane wcześniej upominki. Każdy prezent był niezwykle starannie wykonany i miał osobisty charakter. Następnie odbyło się wspólne biesiadowanie przy ognisku i pieczenie kiełbasek, atrakcją była zjeżdżalnia i wata cukrowa. Dzień Rodziny  w naszej szkole był nie tylko okazją do uczczenia rodziców, ale także do integracji społeczności szkolnej. Wspólne świętowanie i radość były widoczne na twarzach zarówno dzieci, jak i ich rodziców  oraz nauczycieli.

galeria

DORIAN BARTOSZUK ZOSTAŁ FINALISTĄ POWIATOWEGO KONKURSU "BIBLIONERZY JUNIOR"

Konkurs był częścią projektu „Biblionerzy” realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 6 im Ireny Sendlerowej w Chełmie we współpracy 
z Chełmską Biblioteką Publiczną im. Marii Pauliny Oresetti. 
Celem konkursu było m.in: rozbudzanie zainteresowań czytelniczych promujących pozytywne wzorce zachowań, promowanie literatury dla dzieci i obcowania z książką poprzez kontakt z biblioteką i integracja środowiska uczniów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej biorących udział w konkursie.
29 maja odbyły się rozgrywki finałowe konkursu, które miały postać zmodyfikowanej formuły turnieju „Jeden z dziesięciu”. Do rywalizacji przystąpiło dziesięciu zawodników reprezentujących szkoły podstawowe w Chełmie, Dubience, Stołpiu, Strupinie Dużym, Wierzbicy, Siedliszczu. Uczniowie wyłonieni w drodze eliminacji klasowych musieli się wykazać szczegółową znajomością lektur 
z poziomu klas 1 – 3. 
Do gry aktywnie włączała się także zgromadzona na sali publiczność, odpowiadając na pytania, na które odpowiedzi nie znali zawodnicy. 
Nie zabrakło zakładek jako nagród czy zachętek do czytania. 
W oczekiwaniu na podsumowanie konkursu miało miejsce odczytanie inscenizacji „Kopciuszka”, gdzie w role wcielili się nauczyciele szkoły 
i pracownicy ChBP. Konkursowi towarzyszyła także wystawa prac wykonanych przez uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 6 
w Chełmie pod hasłem „Zareklamuj książkę” oraz akcja „Wędrująca książka”, w ramach której wychodzący po konkursie uczniowie mogli zabrać wybraną przez siebie pozycję do domu.
Nad organizacją I edycji „Biblionerów Junior” czuwali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele bibliotekarze SP nr 6 oraz pracownicy Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti 
w Chełmie. Przedsięwzięcie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chełm Jakuba Banaszka.

GALERIA

KONKURS "MOI SZWEDZCY PRZYJACIELE. CZY DOBRZE ICH ZNAM?" 

19 maja uczennice klasy 3: Magdalena Czepiel i Aleksandra Kaczor (nauczyciel przygotowujący Emilia Wesołowska) wzięły udział w potyczkach czytelniczych: „Moi szwedzcy przyjaciele. Czy dobrze ich znam?” zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie. Drużyna z naszej szkoły wykonała plakat do lektury „Pippi Pończoszanka”, wykazała się również wiedzą na temat Szwecji, biografii Astrid Lindgren oraz szczegółową znajomością książek: „Dzieci z Bullerbyn” i „Pippi Pończoszanka”. 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

GALERIA

WARSZTATY HISTORYCZNE

30 maja 2023 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty historyczne dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III. Poprowadziła je pani Zofia Kozłowska. Kobieta ubrana w strój przypominający ten z epoki średniowiecza przybliżyła dzieciom życie ludzi w tamtych czasach. Zaprezentowała stroje, naczynia, zabawki, narzędzia i instrumenty muzyczne. Dzieci poznały jak w tamtych czasach powstawały monety. Każde dziecko dostało na pamiątkę metalowy ,,pieniążek”.

GALERIA

II MIEJSCE W KONKURSIE KRAJOZNAWCZYM

W dniu szóstym czerwca 2023 r. uczniowie naszej szkoły: Szymon Flis i Norbert Kargul z klasy V otrzymali nagrody za zajęcie II miejsca w I Międzyszkolnym Konkursie Krajoznawczym „Śladami Kazimierza Janczykowskiego”. Komisja konkursowa przyznała uczestnikom z naszej szkoły również IV miejsce dla zespołu: Nikola Buk i Gabriela Szpunar oraz V lokatę dla Oliwii Mardoń. Wszyscy uczestnicy konkursu z naszej szkoły otrzymali nagrody książkowe. Okazało się, że byliśmy najliczniejszą reprezentacją. W konkursie, którego organizatorem był chełmski oddział PTTK oraz Szkoła Podstawowa nr 6 im. I. Sendlerowej w Chełmie wzięli udział uczniowie z kilkunastu szkół powiatu chełmskiego. W konkursie należało napisać pracę pisemną lub wykonać prezentację multimedialną na podany przez organizatora temat. Laureaci konkursu z naszej szkoły stworzyli prezentację o Paulinie Hołyszowej. Praca multimedialna powstała w ramach zajęć projektowych, które zostały przeprowadzone na zajęciach historii w klasach: V i VI. W ten sposób powstało 18 prezentacji, z których dziesięć najlepszych zostało przesłanych na konkurs. Powstawanie prac projektowych nadzorowała p. Jowita Mróz.

galeria Prezentacja Szymona i Norberta Prezentacja Gabrieli i Nikoli Prezentacja Oliwii

NASZE UCZENNICE WYRÓŻNIONE!

W dniu 6 czerwca 2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie prace uczennic naszej szkoły: Hanny Szewczuk z klasy II i Zuzanny Szewczuk z klasy IV zostały wyróżnione w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Spotkania z bohaterami utworów Aleksandra Fredry”. W konkursie wzięło udział 64 uczniów z dwunastu szkół powiatu chełmskiego. Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie - p. Mariusz Fajman, w obecności rodziców laureatek konkursu, wręczył nagrody naszym uczennicom.
Konkurs zorganizowany w ramach obchodów Roku Aleksandra Fredry, polegał na zilustrowaniu wybranego, spośród podanych przez organizatorów, utworu dla dzieci. Nasze laureatki wybrały „Małpę w kąpieli” oraz „Pawła i Gawła”. W konkursie wzięli również udział: Patrycja Troczyńska z klasy I, Oliwia Ćwikła z klasy II, Oliwia Mardoń, Michał Szewczuk i Artur Zamłyński z klasy V. Gratulujemy laureatkom konkursu! Uczniów konkursem zainteresowała p. Jowita Mróz.

GALERIA

DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

Pierwszy czerwca to wyjątkowe święto dla wszystkich dzieci. Nie mogło być inaczej w naszej szkole, dlatego zorganizowano dla wszystkich uczniów niezapomniany, wesoły dzień.
Pierwszym punktem obchodów Dnia Dziecka był konkurs karaoke. W zabawie brali udział przedstawiciele klas I-VIII, w dwóch kategoriach: solista i zespół. Pozostali uczniowie z zaangażowaniem dopingowali uczestników. Komisja w składzie, panie: Justyna Dederko, Elżbieta Mulak, Jowita Mróz miały trudne zadanie. Ocenie podlegały: znajomość melodii, wrażenia artystyczne, muzykalność i warunki głosowe wykonawców oraz śpiewanie zgodnie z linią melodyczną. Oto wyniki: Kategoria I-III „Soliści”: I miejsce - Patrycja Troczyńska (klasa I), II miejsce - Patrycja Kruk (klasa I); Kategoria I-III „Zespół”: I miejsce - Emilia Kupczyńska i Mikołaj Marszaluk (klasa II), II miejsce - Nikola Śliwińska, Aleksandra Kaczor, Magdalena Czepiel (klasa III), III miejsce - Lena Kosiniec, Oliwia Ćwikła, Zuzanna Czeryna (klasy: II i III). Kategoria IV-VIII „Soliści”: I miejsce - Milena Pieczykolan (klasa IV), II miejsce - Anastazja Nafalska (klasa IV). Kategoria IV-VIII „Zespół”: I miejsce - Magdalena Nafalska i Iga Zębrowska (klasa IV). Konkurs karaoke zorganizowały panie: Urszula Rudnik i Justyna Kondej.
W czasie trwania konkursu wokalnego zorganizowano turniej szachowy. Wzięło w nim udział 22 uczniów z klas II - VIII. Mistrzem szachowym naszej szkoły został Tymon Iwaniec (klasa VI), II miejsce zajął Franciszek Mazurek (klasa VI), a III - Filip Obara (klasa VI). Turniej szachowy zorganizowały panie: Elżbieta Pietrucha i Renata Szumiło.
Po emocjach konkursowych wszyscy udaliśmy się na boisko i teren zielony za szkołą, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji: dmuchana zjeżdżalnia, zabawy i gry sportowe, przeciąganie liny, kiełbaska z grilla i słodkie co nieco.

galeria film

Klasa VIII aktywna ekologicznie

W tym roku szkolnym uczniowie klasy VIII intensywnie angażowali się w działania ekologiczne i promujące dbanie o najbliższe środowisko siebie. Chętni uczniowie tej klasy, wzięli udział w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” organizowanego prze Fundację Chlorofil. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu postaci w nowym uniwersum recyklingu. Bohaterem mogła być postać, która została stworzona z dowolnego przedmiotu ze świata odpadów: starego tostera, butelki po soku, laptopa, zabawki na baterie, etc. Oprócz projektu swojego bohatera, należało go również dokładnie opisać: jego główne cechy, słabe i mocne strony oraz najważniejsze umiejętności! Następnie należało stworzyć grę planszową, w której udział będzie brać nasz superbohater. Gra miała przedstawiać Świat Recyklingu, w którym każdy materiał, każda drobinka jest cenna i ma konkretną wartość. Uczniowie bardzo zaangażowali się w projekt i pod czujnym okiem p. Urszuli Rudnik wykonali wszystkie zadania konkursowe. Mimo, że ich praca nie została wyróżniona, to dała wielką satysfakcję ukończenia złożonego zadania i wzięcia udział w ogólnopolskim konkursie. Klasa wzięła także udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez p. Alicję Sulimę - specjalistę ds. ochrony przyrody Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Celem lekcji, było dokładne poznanie form ochrony przyrody i ich elementom w najbliższym otoczeniu uczniów. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jakie skarby przyrodnicze mamy na swoim terenie, a co ciekawego można zobaczyć w całym województwie lubelskim. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali mapę z zaznaczonymi formami ochrony przyrody naszego województwa. Zajęcia zainicjowała p. Marzena Wróbel.

galeria

KONKURS „ŻOŁNIERSKIE NUTY”

Dnia 30 maja 2023 roku w Klubie Garnizonowym w Chełmie odbył się III Powiatowy Konkurs Muzyczny „Żołnierskie nuty” organizowany przez Szkołę Podstawową im. Ks. Józefa Dąbrowskiego w Żółtańcach, dowódcę 19. Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie oraz Wydział Promocji, Kultury i Sportu Gminy Chełm. Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice: Milena Pieczykolan z kl. IV i Zuzanna Marszaluk z kl. VI. W kategorii wiekowej: IV – V – Milena Pieczykolan otrzymała wyróżnienie. W kategorii wiekowej: VI – VII – Zuzanna Marszaluk zajęła III miejsce. Uczennicom gratulujemy świetnych występów i życzymy dalszego rozwoju swojej pasji oraz sukcesów wokalnych. Uczennice do konkursu przygotowała p. Elżbieta Mulak.

GALERIA

PIKNIK OLIMPIJSKI

27 maja w Warszawie uczestniczyliśmy w 24. Pikniku Olimpijskim – jednym z największych i najważniejszych eventów sportowo-rekreacyjnych w Polsce, a być może i w Europie. Po grach, zabawach, opływając w nagrody, zdobyte na pikniku, ruszyliśmy eksplorować Stare Miasto. Piknik i Warszawa dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych doznań. Zdecydowanie wrócimy tam za rok. Organizatorem wyjazdu był p. Marcin Sadowski, który z p. Jolantą Paszkiewicz sprawował opiekę nad uczestnikami wyjazdu.

GALERIA

FINAŁ LIGI ZAPAŚNICZEJ

Dnia 18 maja 2023 r. byliśmy gospodarzami Finału Ligi Powiatowej o Puchar Wójta Gminy Chełm. Turniej otworzyli: p. Wiesław Kociuba - Wójt Gminy Chełm, p. Mieczysław Czwaliński - wiceprezes d/s zapasów kobiet Polskiego Związku Zapaśniczego oraz p. Ewa Grusza - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym. W turnieju rywalizowało ze sobą blisko sto zapaśniczek i zapaśników z regionu. Gościnnie w zawodach startowali zawodnicy trenera Daniela Chwastka z klubów: „Lwy Łaszczów” i „Pogoni Tyszowce”. Po zaciętej rywalizacji dyplomy, medale i puchar wręczył Przewodniczący Rady Gminy Chełm – p. Artur Kubacki. Drużynowo zdobyliśmy Puchar Wójta Gminy Chełm. A oto indywidualne wyniki osiągnięte przez nasze zawodniczki i zawodników:
Dziewczynki – Dzieci : 42 kg - miejsce III - Nicole Nafalska, 55 kg - miejsce II - Blanka Golec, miejsce III - Maja Palczyńska
Młodziczki: 36 kg - miejsce II - Natalia Tabuła, 46 kg - miejsce III - Wiktoria Judczyc, 52 kg - miejsce I - Patrycja Cieloch
Chłopcy – Dzieci : 25 kg - miejsce I - Patryk Tabuła, 30 kg - miejsce II - Szymon Judczy c, 32 kg - miejsce III - Kacper Wojtiuk, 35 kg - miejsce II - Antoni Pietrzak , 40 kg - miejsce II - Wojciech Nafalski , 46 kg - miejsce III - Daniel Kotek
Młodziki: 38 kg - miejsce III - Dariusz Wojtiuk.

GALERIA

WIEMY WIĘCEJ O STANISŁAWIE KOGUCIUKU

W dniach 16 – 22 maja 2023 r. w naszej bibliotece można było obejrzeć prezentację życia i twórczości artysty ludowego Stanisława Koguciuka. Stand multimedialny ze zdigitalizowaną twórczością artysty spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy korzystali z niego podczas przerw lekcyjnych. Uczniowie klas: VI i VII wzięli udział w dwóch zajęciach plastyki z wykorzystaniem standu. Na zajęciach prowadzonych przez panie: Elżbietę Mulak i Jowitę Mróz uczniowie zapoznali się z: obrazami artysty, słuchowiskiem na jego temat oraz przygotowaną animacją obrazu. Można było również obejrzeć kompaktową wystawę oraz przeczytać wydrukowane materiały edukacyjne. Zdigitalizowana twórczość i życiorys Stanisława Koguciuka zostały udostępnione szkole przez lubelskie Stowarzyszenie „Anthill”, którego celem jest: budowanie świadomości obywatelskiej, stymulowanie rozwoju społecznego w zakresie edukacji, kultury i sztuki, upamiętniania historii, pielęgnowania tradycji oraz budowanie wartości.

GALERIA Więcej o artyście

III MIEJSCE W POLSCE!

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Geometria w Architekturze”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie oraz Wydział Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej. Honorowym patronatem konkurs objęli: Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty oraz Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin. Prace konkursowe w formie makiet przygotowali: Szymon Judczyc z klasy IV oraz Wiktoria Judczyc i Gabriela Kruk z klasy VIII. Na konkurs wpłynęło łącznie 221 prac z 14 województw. Jury konkursu doceniło pracę Wiktorii przyznając jej III miejsce w kategorii praca plastyczno - techniczna. Gratulujemy sukcesu! Uczniów do konkursu przygotowała p. Edyta Koszałka.

PRACE KONKURSOWE

POŻEGNALIŚMY KPT. FRANCISZKA GOLIKA

W dniu 7 maja 2023 r., w wieku 96. lat, odszedł na wieczną wartę kapitan Franciszek Golik. Postać w środowisku chełmskim często widoczna publicznie, jednak chełmianie niewiele o nim wiedzieli, gdyż Franciszek Golik niewiele o sobie mówił. Spróbujmy zatem przedstawić jego  sylwetkę nie tyle fotograficzną, ile werbalną w oparciu o nieliczne źródła pozyskane z internetu.
Wiadomo, że Franciszek Golik urodził się w 1926 roku w miejscowości Teresówka (ówczesna gmina Siedliszcze, parafia Buczyń, powiat Kowel, województwo wołyńskie). Prawidłowe określenie miejsca urodzenia w tym przypadku jest niezwykle ważne, ponieważ w czasach PRL-u w dokumentach Wołyniaków pisano, że urodzili się na terenie ZSRR. Stwierdzenie to było z gruntu fałszywe, ponieważ ziemie te od czasów unii polsko – litewskiej związane były z Rzeczpospolitą z przerwą na okres zaborów, kiedy to Rzeczpospolita Obojga Narodów [narodu polskiego i litewskiego] całkowicie straciła swoją niepodległość. W 1918 roku, kiedy Polska odzyskiwała wolność, o wschodnie tereny musiała walczyć zbrojnie, ponieważ niektórzy Rusini chcieli utworzyć na tych terenach swoje niezależne państwo ukraińskie. Stąd też na wschód od Bugu było szczególnie niespokojnie. Jak wspominał p. Franciszek sytuacja na tych terenach była na tyle poważna, że policja państwowa dała ojcu Franciszka karabin w celu samoobrony w razie zbrojnej napaści.  Życie siedmioosobowej rodziny Golików w Teresówce było dość ciężkie, więc z czasem przenieśli się do miejscowości Wygoda w okolicach Wierzbicy leżącej także na Wołyniu, ale po drugiej stronie Bugu. 
W 1939 roku wybuchła wojna. Sytuacja na Wołyniu potoczyła się nieco odmiennym trybem. W dniu 17 września tegoż roku wojska Armii Czerwonej wkroczyły w granice Rzeczypospolitej zajmując tereny aż po linię Curzona i ustanawiając na niej granicę pomiędzy ZSRR a Rzeszą Niemiecką. Tereny Wołynia wcześniej należące do Rzeczypospolitej stały się częścią Ukraińskiej republiki wchodzącej w skład ZSRR. Sytuacja Polaków była nie do pozazdroszczenia, ponieważ mieli do wyboru – albo przyjąć obywatelstwo radzieckie, albo poddać się wywózce w głąb Rosji, przeważnie na Sybir. 
Władze radzieckie jednak nie zdążyły z realizacją swojego planu, ponieważ wkrótce wybuchła wojna pomiędzy ZSRR a Niemcami. Sytuacja polityczna zmieniła się, ale Ukraińcy, nadal dążyli do utworzenia swojego niezależnego państwa. Metody jakimi się posługiwali zasługują na całkowite potępienie. Uważali, że to między innymi Polacy stoją na przeszkodzie do utworzenia ich państwa. Stąd wysnuli wniosek, że należy Polaków usunąć z terenu Wołynia, a najlepiej ich po prostu wymordować. Początkowo Polacy ostrzegani przez niektórych Ukraińców przed tymi planami, po prostu nie wierzyli w jego realizację. Rodzina Golików nie czekała aż ich wymordują. Po „krwawej niedzieli”, z której rodzina Golików uszła cudem z życia, postanowili wyjechać z Wołynia. Decyzję o wyjeździe przyspieszył sprawiedliwy Ukrainiec, który przyszedł do Michała Golika informując, że w dniu jutrzejszym będzie ponowna rzeź. Zatem w 1943 roku Golikowie ostatnim pociągiem ewakuacyjnym wyjechali z Wołynia. 
Mieszkając na Wołyniu, Franciszek Golik zaangażował się w działalność patriotyczną, stając się łącznikiem działających na tych terenach oddziałów partyzanckich.  Po zakończeniu wojny Franciszek Golik powołany został do odbycia służby wojskowej w 5 Kołobrzeskim Pułku Artylerii Lekkiej 3 Dywizji Piechoty. Po wyjściu z wojska w 1949 r. Franciszek Golik przystąpił do pracy przy odbudowie zrujnowanego kraju. Pracował w różnych instytucjach, w tym w Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, najstarszej w województwie lubelskim. Dużo uwagi poświęcał pracy kulturalnej wśród mieszkańców spółdzielni, a w szczególności otaczał opieką dzieci tworząc place zabaw, boiska, świetlice, osiedlowe kluby i domy kultury, organizował różne formy aktywności oraz pracy dydaktycznej i wychowawczej. W czasie obchodów 90. rocznicy urodzin za swoją działalność w ChSM otrzymał Złoty Laur Spółdzielczości. 
Obok pracy zawodowej poświęcał się także pracy społecznej.
Był współtwórcą organizacji "Pamięć i Nadzieja", gdzie najpierw był prezesem, potem aż do śmierci wiceprezesem. Sytuacja Polaków na Wołyniu, zwłaszcza w okresie wojny, głęboko mu zapadła w pamięci. Uważał, że nie tylko trzeba o tym pamiętać, ale w sposób materialny pamięć tą utrwalić. Najpierw był to tylko postawiony w Chełmie krzyż, potem powstał „Pomnik ku czci Polaków ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1943-1945”. Jego nazwa zmieniała się. Na tablicy jest inskrypcja: „Pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich ofiar ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich członków OUN UPA w latach 1943-1945 oraz tych Braci Ukraińców, którzy za ratowanie Polaków zapłacili cenę najwyższą”. Inicjatywa spotkała się z szerokim poparciem. Na liście fundatorów pomnika figuruje aż 198 pozycji, wśród których są osoby prywatne, a także instytucje i organizacje. We wrześniu 2011 r. odsłonięty został w Chełmie wspomniany monument nazywany też „Wołyńską Pietą”. Jest to drugi pomnik powstały w Polsce upamiętniający pomordowanych na Wołyniu Polaków, ale pierwszy w Polsce, który uwzględnia także Ukraińców zamordowanych za to, że pomagali w tych trudnych czasach prześladowanym i mordowanym Polakom. 
Franciszek Golik zaangażowany był także w działalność Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Bez jego udziału nie odbywała się żadna uroczystość, w których uczestniczyli kombatanci, czy więźniowie polityczni, zaszczycał również swoją obecnością naszą szkołę podczas licznych akademii upamiętniających ważne wydarzenia historyczne.  Społeczność szkolna pierwszy raz gościła p. Franciszka Golika w dniu akademii upamiętniającej „cichociemnego” ppor. Wiktora Karamacia. Ta uroczystość była pierwszym wydarzeniem, którego celem było trwałe upamiętnienie tego bohatera wojennego. Komitet Honorowy uczczenia pamięci ppor. Wiktora Karamacia, do którego należał kpt. Franciszek Golik, sprawił, że na głównym placu szkoły odsłonięto tablicę pamięci ppor. Wiktora Karamacia. Kpt. Franciszek Golik aktywnie uczestniczył w uroczystym przekazaniu sztandaru Koła Gminy Chełm Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych naszej szkole. Kultywowanie tradycji związku poprzez uczestnictwo pocztu sztandarowego w uroczystościach to przywilej, który otrzymała nasza społeczność szkolna. Kapitan Franciszek Golik, Weteran Walk o Niepodległość, za swoją ponad osiemdziesięcioletnią służbę Rzeczypospolitej uhonorowany został wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, m.in.: Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Pro Patria oraz najwyższymi odznaczeniami związkowymi, w tym Gwiazdą „Polska Niepodległa 1918-2018” oraz Komandorią „Za Wybitne Zasługi dla ZKRPiBWP”. 
Zmarł w dniu 7 maja 2023 roku. Spoczywa na chełmskim cmentarzu przy ulicy Mościckiego.

Cześć Jego Pamięci!

KPT. FRANCISZEK GOLIK
W NASZEJ PAMIĘCI

LEKCJE Z MIKROKONTROLERAMI

Uczniowie klasy VII na lekcjach informatyki, ucząc się programowania, wykorzystują zakupione w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości” zestawy BECREO KIT. Zestaw konstrukcyjny z mikrokontrolerem, czujnikami i akcesoriami pozwala na naukę programowania i myślenia komutacyjnego. Umożliwia realizację projektów technicznych i konstruowanie realnie działających modeli z różnych dziedzin. Płytka BECREO zawiera kontroler programowalny z poziomu komputera, cyfrowe i analogowe wejścia/wyjścia. Jest to stworzona w Polsce interdyscyplinarna pomoc dydaktyczna dla nauczyciela i ucznia. Formuła kursu BECREO KIT tworzy przyjazne środowisko edukacyjne. Zawarte w pudełku moduły i aplikacja pozwalają na przeprowadzenie kilkudziesięciu lekcji w ramach zajęć informatycznych jak i pracy projektowej w modelu STEAM na innych przedmiotach. Stosując płytkę BECREO możemy łączyć wiedzę z fizyki z informatyką na konkretnych przykładach. Płytka pozwala kontrolować różne urządzenia, dzięki temu można przygotowywać praktyczne projekty i budować układy wykorzystując elementy programowania. Łączy się z innymi zestawami konstrukcyjnymi np. LEGO. Umożliwia współpracę z drukarkami 3D. BECREO KIT pokazuje uczniom praktyczne wykorzystanie znajomości programowania, odnosząc się do codziennych sytuacji. Atutem zajęć z mikrokontrolerem jest stopniowanie trudności, co pozwala nauczycielowi na taki dobór ćwiczeń, by każdy uczeń, poczuł satysfakcję z wykonanego zadania i zobaczył namacalne efekty swojej pracy. Lekcje z BECREO KIT rozwijają u uczniów: wyobraźnię i kreatywność, umiejętność analitycznego i logicznego myślenia, myślenie komputacyjne, umiejętność pracy zespołowej, twórcze wykorzystanie technologii, intuicję algorytmiczną, zrozumienie podstaw kodowania i programowania, abstrakcyjne myślenie, praktyczne wykorzystanie wiedzy programistycznej, umiejętność wyszukiwania błędów i ich naprawiania.
Lekcje przeprowadziła p. Elżbieta Mulak.
Na zajęciach wykorzystano mikrokontrolery zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.

GALERIA

PODSUMOWANIE SZKOLNEGO KONKURSU LITEROWANIA 
Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

  W dniu 10 maja 2023r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs literowania w języku angielskim „SPELLING BEE CONTEST” zorganizowanego przez nauczycielki języka angielskiego p. Urszulę Rudnik i p. Barbarę Przybył.   Ogółem w konkursie wzięło udział 11 osób, wśród których wyłonieni zostali zwycięzcy. Uczniowie startowali w dwóch kategoriach: klasy IV- VI oraz klasy VII – VIII. W kategorii klas IV – VI maksymalną liczbę punktów zdobyli następujący uczniowie: Natalia Dąbrowska i Tymon Iwaniec, zajmując I miejsce, II miejsce – Milena Dybkowska, III miejsce - Lidia Lorenc. Na I miejscu w kategorii klas VII – VIII uplasowali się: Aleksandra Koszałka, Daria Piotrowska oraz Leon Prokop. II miejsce zajął Jakub Szpunar a III lokatę Antoni Możejko.   Wszyscy uczniowie wykazali się bardzo dobrą umiejętnością literowania i znajomością angielskiego alfabetu w kilku konkurencjach: zapisywanie literowanych liter, zapisywanie literowanych przez nauczyciela słów oraz literowanie wylosowanych słów. Zwycięzcy zostali nagrodzeni ocenami celującymi z języka angielskiego, nagrodami rzeczowymi a wszyscy uczestnicy punktami dodatkowymi z zachowania za udział.   Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a wszystkim uczniom dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji w przyszłym roku szkolnym!   CONGRATULATIONS!  

AKCJA: INFORMACJA!

Współczesne społeczeństwo jest określane mianem „informacyjnego”. Oznacza to, że obecnie informacja i wiedza oraz sposoby ich przekazywania stały się jednymi z najcenniejszych oraz najbardziej niezbędnych elementów w funkcjonowaniu dzisiejszego świata. W dniu 17 maja 2023 r. w naszej szkole po raz pierwszy celebrowaliśmy Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. W naszej szkole gościliśmy specjalistów - pracowników Urzędu Gminy Chełm – p. Martę Cymerman (inspektor ochrony danych) i p. Adama Haponiuka (informatyk), którzy wyjaśnili kwestie związane z bezpieczeństwem danych w internecie, a także bezpieczne i zgodne z prawem sposoby powierzania danych. Uczniowie klas IV-VIII mogli wziąć udział w Szkolnym Konkursie „Akcja: Informacja”, w którym sprawdzali swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa danych w internecie. Najlepsze okazały się dziewczęta: I miejsce zajęła Gabriela Szpunar z klasy V, a drugie Iga Zębrowska z klasy IV. Konkurs w interaktywnej formule aplikacji Kahoot! spotkał się z zainteresowaniem uczestników. Uczniowie wzięli również udział w zajęciach „Zjawisko dezinformacji”, których autorem jest zespół Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w Warszawie (NASK). Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego w naszej szkole zorganizowały panie: Jowita Mróz i Justyna Kondej.

galeria infografiki o bezpieczeństwie
danych w internecie

DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI

15 maja to Dzień Niezapominajki. Grupa „Krasnale” pamiętała o tym dniu, ponieważ ma on na celu promowanie walorów przyrodniczych i stałe przypominanie o ochronie środowiska. To święto niesie też przesłanie: „nie zapomnij o mnie”, czyli nie zapomnij o przyrodzie, szanuj ją i dbaj o nią. Dzieci z grupy „Krasnale” ubrane były na niebiesko, a każdy miał na głowie opaskę z kwiatem niezapominajki. Bawiły się na kwietnej łące, szukały 
w labiryncie traw niezapominajek, wykonały ciekawe prace plastyczne związane z tematem. Było miło i wesoło.

GALERIA

MAKIETY NA KONKURS "GEOMETRIA W ARCHITEKTURZE"

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Geometria w Architekturze”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie oraz Wydział Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej. Prace konkursowe w formie makiet przygotowali: Szymon Judczyc z klasy IV, Wiktoria Judczyc i Gabriela Kruk z klasy VIII.
Uczniowie wykonywali makiety w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „(Nie)zwykła matematyka”, Moduł VIII: Budujemy, Zadanie 6: Idealne miasto - praca konstrukcyjna z wykorzystaniem dostępnych materiałów plastycznych, klocków.
Uczniów do konkursu przygotowała p. Edyta Koszałka.

gALERIA

NA SPEKTAKLU W CHDK

Dwunastego maja 2023 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych „Skrzaty” i „Krasnale” oraz uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców, pań: Magdaleny Mazurek, Barbary Werner, Marty Zapory, Marioli Trynieckiej oraz pań: Marty Jones i Natalii Zielińskiej, wybrali się do Chełmskiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt.: „Niesamowita wycieczka, na każdym kroku bajeczka, czyli wędrówka to niesłychana baran spotkał barana”. Przedstawienie na podstawie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima pozwoliło dzieciom w przystępny sposób zapoznać się z klasyką polskich wierszy.

GALERIA

ZAWÓD: STRAŻAK - ZAJĘCIA PREWENCYJNE

W dniu 11 maja 2023 r. nasza szkoła gościła strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Krzywic, Zarzecza oraz Państwowej Straży Pożarnej z Chełma. Pokazy strażackie odbyły się dzięki uprzejmości p. Marcina Nafalskiego, który czynnie uczestniczy w działaniach ratowniczo - gaśniczych OSP i przyczynił się do organizacji zajęć o tematyce prewencyjnej. W trakcie spotkania strażacy przybliżyli dzieciom na czym polega ich praca. Nasi goście zaprezentowali umundurowanie i ekwipunek strażaków. Dzieci mogły zobaczyć specjalistyczny sprzęt oraz odzież, w której strażacy gaszą pożary. Goście zaprezentowali również sprzęt i wyposażenie samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dzieci mogły wejść do samochodu i przez chwilę poczuć się tak, jak prawdziwy bohater podczas akcji. Ciekawą atrakcją była możliwość lania wody wężem strażackim. Każde dziecko chciało spróbować swoich sił i poczuć się jak strażak gaszący pożar. Pokaz wzbudził ogromne zainteresowanie uczniów. Chłopcy byli pod jego dużym wrażeniem. Z pewnością wielu z nich marzy o tym, żeby w przyszłości zostać strażakiem. Dziękujemy strażakom za atrakcyjne i ważne zajęcia. Wszystkim strażakom dziękujemy za trud i ofiarną służbę.

galeria

II MIEJSCE W KONKURSIE O ŚWIĘTYM JANIE PAWLE II

Dziewiątego maja 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Okszowie odbył się I Gminny Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II. W konkursie w kategorii wiekowej Klasy IV-VI wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Natalia Dejneka, Franciszek Mazurek i Gabriela Szpunar. Uczennica klasy V – Gabriela Szpunar zajęła II miejsce . Gratulujemy! Uczniów do konkursu przygotowała p. Renata Szumiło.

galeria

WYCIECZKA DO OWADOLANDII

We wtorek 9 maja nadszedł długo wyczekiwany dzień… wybraliśmy się na wycieczkę do Owadolandii w Wojciechowie.  Owadolandia to park edukacyjno – rekreacyjny. Podczas wycieczki mogliśmy poznać bliżej życie i zwyczaje owadów. Oglądaliśmy ogromne, wielkości dorosłego człowieka repliki owadów. Dowiedzieliśmy się, dlaczego owady są ważne, jak nam służą, czym się żywią i jak się z nimi obchodzić. Po ciekawej porcji przyrodniczych wiadomości udaliśmy się na warsztaty mydlarskie, podczas których robiliśmy mydełka glicerynowe. Następnie miło i wesoło bawiliśmy się na placu zabaw. Podczas wycieczki nie zabrakło pysznego obiadu w „postaci ogniska”. Z uśmiechem na twarzach, trochę zmęczeni, ale pełni przeżyć i nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły.

gALERIA

UCZCILIŚMY ŚWIĘTO FLAGI POLSKI
I ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Jeszcze przed przerwą majową nasza szkoła - budynek i korytarze, została udekorowana flagami państwowymi. W dniu 28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole celebrowaliśmy święta majowe: Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Narodowe Święto 3 Maja. Uroczystość rozpoczęliśmy od podniesienia flagi Rzeczpospolitej Polskiej na maszt flagowy. W trakcie podniesienia flagi, zebrana społeczność szkolna i zaproszeni goście: Wójt Gminy Chełm p. Wiesław Kociuba, radny Gminy Chełm i sołtys Strupina Dużego p. Andrzej Jagnicki z małżonką, dyrektor Biura Obsługi Szkół Gminy Chełm p. Jolanta Krop, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Koła w Strupinie Dużym p. Maria Skibińska, przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Okręgu Zamojskiego sierżant Stanisław Kucharski, odśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski. Uczniowie klas: II, V, VII i VIII szkoły podstawowej zorganizowali, pod kierunkiem pań: Marioli Trynieckiej, Natalii Zielińskiej i Justyny Kondej, akademię z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczestnicy imprezy wierszem i piosenką przypomnieli nam wydarzenia 1791 roku, a uczennice klas: VII i VIII zatańczyły „Taniec z flagami”.

galeria film

EKOprojekt - działanie: Dzień Ziemi

22 kwietnia przypada święto naszej planety! W tym roku, obchodzone było pod hasłem Ziemia na krawędzi” . Spośród wielu akcji, które miały miejsce w naszej szkole, na podkreślenie zasługuje sadzenie drzewa. Uczniowie klasy II wraz z nauczycielem przyrodnikiem p. Marzeną Wróbel, ruszyli do szkolnej alei drzew, aby osobiście zasadzić swoją klasową roślinę – ozdobny klon. Tego dnia także bardzo intensywnie angażowały się dzieci z oddziału przedszkolnego „Krasnale”. Z wychowawczynią p. Barbarą Werner ruszyły na zajęcia plenerowe. Dzieci zasadziły jabłoń przy skrzyniach szkolnego ogródka, posadziły ziemniaki, wysiały rzodkiewkę, sałatę… Odbyły także zajęcia plastyczne w naturze, a że tego dnia wyjątkowo sprzyjała pogoda, powstały piękne, twórcze prace. P. Barbara Werner aranżuje także teren wokół szkoły. Rośliny pięknie odwdzięczają się za tę opiekę, co podziwiają wszyscy odwiedzający szkoły. W skrzyniach przy wejściu głównym witają wszystkich dwa klony chińskie i kolorowe bratki. Wszyscy dbamy o naszą planetę!

galeria

SUKCES W KONKURSIE
"WIOSNA TUŻ, TUŻ..."

25 kwietnia 2023r. w Pierwszej Społecznej Szkole Podstawowej w Chełmie, odbyło się wręczenie nagród i dyplomów w plastycznym konkursie z głosowaniem internetowym " Wiosna tuż, tuż...". 
W konkursie wziął udział nasz pierwszoklasista- Ksawery Zieliński. Dzięki głosom internautów, za które serdecznie dziękuje, zdobył Nagrodę Publiczności plasując się na drugim miejscu. Dnia  23 marca 2023 r., również komisja konkursowa oceniła dostarczone prace, biorąc pod uwagę: interpretację tematu, samodzielność wykonania oraz walory estetyczne. W tej kategorii nasz uczeń, także otrzymał nagrodę. 
Opiekunem konkursu była Pani Marta Zapora.

GALERIA

MIERZENIE RZEKI - OGÓLNOPOLSKI PROJEKT MATEMATYCZNY (NIE)ZWYKŁA MATEMATYKA

14 kwietnia 2023 r. na zajęciach z edukacji matematycznej uczniowie klasy III wybrali się na wycieczkę, aby zmierzyć szerokość rzeki różnymi miarkami. Zrealizowali tym samym kolejne zadanie w ramach projektu "(Nie)zwykła matematyka"  z modułu I - Co w trawie piszczy. Przy okazji tych zajęć mogli podziwiać alpaki znajdujące się w pobliskim gospodarstwie oraz wykonali tratwę z różnorodnych materiałów.

GALERIA

EKOprojekt – cykl działań ekologicznych w szkole. Działanie: CZYSTA WODA!

Kropla drąży skałę … - hasło przewodnie ostatnich zajęć o wodzie. Na kolejnych zajęciach, które były kontynuacją lekcji o wodzie, uczniowie klasy II, w ramach koła przyrodniczego, rozmawiali o zasobach czystej wody na świecie oraz o dbaniu o nie. Zajęcia miały ponownie charakter warsztatowy – czyli działania w praktyce. Uczniowie przeprowadzili doświadczenie obrazujące na czym polega „krążenie wody w przyrodzie”, poznali procesy: parowania i skraplania. Cały czas w swojej sali lekcyjnej, prowadzili obserwację słoika z wodą, który imituje jej obieg w przyrodzie. Dzieci, czytały także wielką księgę, pt. „Wodne historie”, którą ich starsi koledzy wcześniej stworzyli w ramach udziału w konkursie czytelniczym (Wymyślone przez nich opowiadania o tematyce wodnej zostały zilustrowane ekoilustracją wyłącznie z odpadów). Uczniowie II klasy podziwiali wodną księgę, czytali opowiadania, wybierali najciekawszą historię i najpiękniejszą ilustrację z surowców wtórnych. Na zakończenie zajęć każdy stworzył list – przesłanie do dowolnie wybranej osoby, odnośnie oszczędzania każdej czystej kropli wody. Zajęcia prowadził nauczyciel - przyrodnik Marzena Wróbel.

GALERIA

WYRÓŻNIENIE W POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM

19 kwietnia 2023 r. po raz odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorki „Mój dziecięcy świat” w Szkole Podstawowej nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie . Konkurs skierowany był do dzieci sześcioletnich oraz uczniów klas 1-3 z miasta Chełm i powiatu chełmskiego. Został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Chełm Pana Jakuba Banaszka, którego podczas trwania konkursu reprezentowała pani Agnieszka Walewska-Maksymiuk, dyrektor Wydziału Edukacji UM Chełm. Patronat medialny pełnił „Super Tydzień Chełmski” oraz Radio Bon Ton.
W recytatorskich zmaganiach udział wzięło trzydziestu recytatorów 
z siedemnastu placówek.
W konkursie wzięło udział dwóch uczniów z klasy III - Aleksandra Kaczor i Daniel Kotek. Ola zdobyła wyróżnienie. 
Uczniów do konkursu przygotowała Emilia Wesołowska.

GALERIA

"MÓWIMY STOP CYBERPRZEMOCY"

Odpowiedzialnie korzystam z Internetu to cykl zajęć świetlicowych w trakcie, których wychowankowie świetlicy zapoznali się z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z nowych technologii informacyjnych. Zajęcia były okazją do rozmowy o dobrych i złych stronach nowych technologii. Podczas zajęć prezentowane i omawiane były wybrane krótkie filmiki animowane z serii „Owce w sieci” oraz filmiki „Bądź z innej bajki” oparte na znanych baśniach np: "Czerwony Kapturek", dotyczące bezpieczeństwa dzieci w sieci. Uczestnicy poznali zagrożenia, jakie może nieść ze sobą nieostrożne korzystanie Internetu i zawieranie wirtualnych znajomości. Wspólnie stworzyli zasady bezpiecznego zachowania  
w cyberprzestrzeni. Na koniec zajęć wcielili się w rolę użytkowników Internetu, którzy – zamiast hejtować – anonimowo przekazują innym pozytywne myśli i emocje. Koordynatorem akcji była Justyna Kondej.

GALERIA

EKOprojekt – cykl działań ekologicznych w szkole. Działanie: WODA!

Marzec i kwiecień to miesiące budzącej się do życia przyrody, to doskonały czas na intensywne działania prośrodowiskowe! Pani M arzena Wróbel, nauczyciel – przyrodnik w naszej szkole , rozpoczęła z uczniami młodszych klas cykl spotkań i działań proekologicznych. Pierwszą okazją był przypadający na 22 marca Światowy Dzień Wody . Do szkoły został zaproszony gość – p. Alicja Sulima - s pecjalista ds. ochrony przyrody Zesp o ł u Lubelskich Parków Krajobrazowych . Uczniowie klasy II w ramach zajęć koła przyrodniczego, aktywnie uczestniczyli w lekcj i warsztatow ej na temat wody. Zajęcia miały charakter sensoryczny: dzieci rozpoznawały dźwięki związane z wodą, poznawały cechy tej substancji zmysłami oraz praktycznie uświadamiały sobie jej znaczenie i ilość w przyrodzie. Dzieci rozwiązywały zadania i łamigłówki dotyczące zasobów wody na kuli ziemskiej, porównywały jej ilość w różnych miejscach, obliczały ile potrafimy jej zmarnować mając kapiący kran w domu, niezakręcając jej podczas mycia zębów czy biorąc kąpiel w wannie. Zadania tego typu, wpisywały się także w zadania Ogólnopolski ego Projek tu Matematyczn ego „(Nie)zwykła matematyka” Moduł VI: zadanie 10 „Dzień Wody” – 22 marca – Dlaczego warto i należy oszczędzać wodę? Na zakończenie warsztatów uczniowie własnoręcznie ozd a bi a li swoje prezenty od prowadzącej warsztaty ekotorby na zakupy - dekor owali je motywem przewodnim: KROPELKĄ CZYSTEJ WODY! Efekty można sprawdzić w galerii zdjęć. C.d. zajęć nastąpi…

galeria

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Od trzynastego kwietnia w naszej szkole można obejrzeć, przygotowaną przez panie: Stanisławę Nafalską i Joannę Mazurek, gazetkę upamiętniającą Ofiary Zbrodni Katyńskiej. ​​13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, zamordowano blisko 22 tysięcy jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich: żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Grafiki tworzące wystawę posłużyły do realizacji krótkiego filmu, do którego uczniowie klasy VIII: Gabriela Kruk, Tomasz Iwaniec i Bartosz Dyczko przeczytali fragmenty utworu poetyckiego pt. "Katyń" autorstwa Feliksa Konarskiego. Film złożyła p. Jowita Mróz. Nagrania uczniów zostały zrealizowane za pomocą mikrofonu pojemnościowego zakupionego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".

galeria Film

UCZNIOWIE KLASY III UCZYLI KODOWANIA ROBOTA PHOTON DZIECI  Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO "KRASNALE"

  ​Kodowanie i programowanie to innowacja która uczy wielu umiejętności kluczowych, świadomego korzystania z technologii, analizowania informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce, kreatywności, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań i pracy w zespole. Uczniowie nabywają wszystkie te umiejętności nieświadomie, na drodze dobrej zabawy. Nauka przez zabawę jest najlepszą i najbardziej przyswajalną formą nauki. Ucząc się kodowania dzieci spędzają czas w sposób wartościowy i rozwijający. Zajęcia z programowania uczą precyzyjnego myślenia, rozwijają umiejętność myślenia logicznego, kreatywność, pomysłowość, dbałość o szczegóły, powodują wzrost różnorodności pomysłów. Pozwalają pokazać dzieciom nowy sposób rozwiązywania problemów, wykorzystujący komputery w sposób aktywny. 
Uczniowie klasy III dnia 14 kwietnia uczyli swoich młodszych kolegów kodowania robota Photon pod nadzorem p. Emilii Wesołowskiej w ramach Laboratoriów Przyszłości. 

galeria

KODOWANIE I PROGRAMOWANIE ROBOTA PHOTON W EDUKACJI MATEMATYCZNEJ


13 kwietnia uczniowie z klasy III uczestniczyły w zajęciach, których hasłem przewodnim była utrwalenie kodowania i programowania poprzez zabawę. Zabawa ta uatrakcyjniona była poprzez wykorzystanie robota Photona. Uczniowie programowali robota za pomocą połączonego z nim tabletu i uczyli się obliczania obwodu kwadratu oraz prostokąta. Poprzez zadania stawiane Photonowi określały jego ruch, wydawanie dźwięku czy zmianę czułek na wyznaczony kolor. Zajęcia były bardzo ciekawe dzięki wykorzystaniu innowacyjnego urządzenia jakim jest robot edukacyjny. Dowodem tego jest duże zaangażowanie i zainteresowanie dzieci podczas nauki przez zabawę. Zajęcia poprowadziła wychowawczyni klasy p. Emilia Wesołowska w ramach Laboratoriów Przyszłości.

GALERIA

KONKURS "Z CZEKOLADĄ KSIĄŻCE DO TWARZY"

Dwunasty kwietnia to Dzień Czekolady. Z okazji tego święta uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w konkursie pt. „Z czekoladą książce do twarzy”. Zadaniem uczestników było wyszukanie w książce kucharskiej z biblioteki szkolnej lub z własnej, przepisu na deser czekoladowy, wykonanie go i sfotografowanie ze wspomnianą książką. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Jowita Wielgus z klasy IV. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Czekolada, od sprowadzenia ziaren kakao z Ameryki Południowej, była towarem luksusowym. Dziś możemy ją kupić w każdym sklepie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii kakao i czekolady, sięgnij po pozycje książkowe dostępne w naszej bibliotece: „Wedlowie. Czekoladowe imperium” i „50 roślin, które zmieniły bieg historii”. Smakosze mogą wybierać spośród książek kucharskich. Biblioteka dysponuje również książkami, które mają czekoladę w tytule, m.in. „Zapach czekolady”, „Gorzka czekolada”, „Czekolada z chilli”, „Czekolada”. Smacznego!
Organizatorem konkursu była nauczyciel bibliotekarz p. Jowita Mróz.

GALERIA fILM

KONKURS WIELKANOCNY ROZSTRZYGNIĘTY

W ostatni dzień nauki przed przerwą wielkanocną w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Szkolnym Konkursie na Kartkę, Stroik i Pisankę Wielkanocną. Komisja konkursowa, panie: Justyna Kondej, Jowita Mróz i Elżbieta Pietrucha wyłoniły laureatów w trzech kategoriach. Najładniejsze stroiki wykonali: Jowita Wielgus (kl. IV), Maja Palczyńska (kl. IV), Iga Łopacka (kl. VI), Franciszek Mazurek (kl. VI). Najładniejsze pisanki wykonali: Oliwia Ćwikła (kl. II), Julia Blacha (kl. IV), Anastazja Nafalsk a (kl. IV) i Franciszek Mazurek (kl. VI). Najładniejsze pocztówki wykonali: Patrycja Kruk (kl. I), Patrycja Troczyńska (kl. I), Zuzanna Szewczuk (kl. IV), Lena Pietrasiuk (kl. V), Marcel Nafalski (kl. V), Michał Nafalski (kl. V), Artur Zamłyński (kl. V), Aleksandra Mazurek (kl. VII) i Gabriela Kruk (kl. VIII). Prace wszystkich uczestników konkursu zostały wyeksponowane w holu głównym szkoły. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe związane z obchodami świąt wielkanocnych. Organizatorem konkursu była nauczyciel plastyki i techniki p. Elżbieta Mulak.

galeria

NASI UCZNIOWIE W WIELKIEJ LIDZE CZYTELNIKÓW

W listopadzie 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie czytelniczym „Wielka Liga Czytelników”. Do konkursu przystąpiło 23 uczniów z klas I-VIII. Zadaniem uczestników były: wybór pięciu lektur spośród podanych przez organizatora, przeczytanie ich oraz rozwiązanie testu z przynajmniej 80% wynikiem. Pięć sprawności czytelniczych uzyskało 15 uczniów. W następnym etapie – szkolnym, uczestnicy sprawdzali swoją wiedzę z zakresu wybranej lektury - odpowiednio: klasy I-III - „Cukierku, ty łobuzie!”, klasy IV-VI - „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, klasy VII-VIII - „Kamienie na szaniec”. Szkolny etap konkursu wyłonił trzy trójki uczestników etapu powiatowego w trzech kategoriach wiekowych: Klasy I-III: Zuzanna Czeryna, Miłosz Kazański (kl. II, wychowawca p. Mariola Tryniecka), Ksawery Zieliński (kl. I, wychowawca p. Marta Zapora); Klasy IV-VI: Blanka Golec, Wiktoria Kupczyńska, Iga Zębrowska (kl. IV, nauczyciel języka polskiego p. Jolanta Paszkiewicz) Klasy VII-VIII: Gabriela Kruk, Karolina Petrykowska, Daria Piotrowska (kl. VIII, nauczyciel języka polskiego p. Justyna Dederko). W etapie powiatowym uczestnicy zespołowo rozwiązywali test składający się ze 160 pytań do lektur narzuconych przez organizatora, odpowiednio: „Marcel i czas”, „Skandal w stolicy nudy” i „Stan splątania”. Testy poprzedziło słowo wprowadzające autorów lektur finału powiatowego: Emilii Becker, Pawła Beręsewicza i Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. W ciągu 90 minut testu najlepsi okazali się uczestnicy z kategorii klasy I-III zdobywając tytuł II Wicemistrza powiatu chełmskiego. Nasi mistrzowie: Zuzanna Czeryna, Miłosz Kazański i Ksawery Zieliński otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy, pozostali uczestnicy – nagrody rzeczowe i Dyplomy Znakomitego Czytelnika. Paulina Nowik z klasy II otrzymała Dyplom Aktywnego Czytelnika i nagrodę rzeczową.
Koordynatorem konkursu w szkole była nauczyciel bibliotekarz p. Jowita Mróz.

galeria

MALOWANIE PISANEK

Czas Świąt Wielkanocnych jest związany przede wszystkim z tradycją malowania pisanek. Dzieci z oddziału "Krasnale" ozdabiały pisanki kaszą i ryżem, kolorowymi kulkami oraz tradycyjną metodą farbowania jajek w łupinach cebuli .

GALERIA

PALMY WIELKANOCNE

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Wielkanocne, przedszkolaki z grupy „Krasnale” są już gotowi na Niedzielę Palmową. 31 marca 2023 roku odbyły się zajęcia pod kierunkiem pani Barbary Werner z robienia palm . Celem było podtrzymanie tradycji własnoręcznie robionych palm wielkanocnych. Dzięki zaangażowaniu rodziców, dzieci przyniosły wszystko z czego powinna składać się palma wielkanocna. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości z wykonanej przez siebie palmy. Trzeba przyznać, że końcowy efekt zachwycił wszystkich.

GALERIA

XVIII ROCZNICA ŚM​IERCI JANA PAWŁA II - PAMIĘTAMY

GALERIA

PLANSZÓWKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Dlaczego warto grać w gry planszowe? Gry planszowe są nie tylko wspaniałą formą rozrywki, ale także wspomagają rozwój intelektualny, stanowią doskonałe narzędzie wpierające rozwój wyobraźni, naukę podejmowania decyzji oraz budowania pozytywnych relacji międzyludzkich. Dodatkowo działają często jako istny pomost pomiędzy pokoleniami - gdy do gry zasiadają rodzice, dzieci i dziadkowie. Uczą kontroli zachowania i emocji. W grupie należy się zachowywać zupełnie inaczej niż siedząc samemu przed monitorem komputera, gdy przeciwnik nie widzi naszej reakcji. 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, w ramach ogólnopolskiego projektu ,,(Nie)zwykła matematyka” (Moduł IV, zadanie 3) uczniowie klasy V i VI na lekcji matematyki grali w różne gry planszowe, m.in. „Splendor”, „Kim jestem?”, „Dobble”, „UNO”. Zajęcia zorganizowała i przeprowadziła p. Elżbieta Pietrucha.

galeria

WIOSNA W STRUPINIE

Dzień 21 marca 2023 roku w naszym przedszkolu był szczególnie radosny i kolorowy. Przedszkolaki z grupy „Skrzaty” i „Krasnale” przywitały wiosnę śpiewem, spacerem, obserwacją przyrody, a w szczególności kwiatów sadzonych jesienią i zakończyły dzień ogniskiem. Przyjście nowej pory roku- wiosny, jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić jak wielkie bogactwo niesie za sobą budząca się przyroda. Zmieniła się też dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną. 
W ten sposób dzieci wyraziły swoją radość z przyjścia nowej pory roku.

GRUPOWE ZAJĘCIA PSYCHOLOGA Z UCZNIAMI KLASY I - WITAMY WIOSNĘ, SADZIMY PRZEBIŚNIEGI

W dniu 22 marca br. uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły wraz 
z wychowawczynią Panią Martą Zapora wzięli udział zajęciach prowadzonych przez psycholog Panią Violettę Olszak - "Witamy wiosnę, sadzimy kwitnące przebiśniegi". Zajęcia nie tylko miały na celu upiększyć otoczenie szkoły ale też rozwijać zainteresowania przyrodą, współpracę między dziećmi oraz budować poczucie sprawczości.

GALERIA

KONKURS "CYRKLEM MALOWANE"

W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego 
„(Nie)zwykła matematyka” w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczno–matematyczny pt. „Cyrklem malowane”. Skierowany do uczniów klas I-VIII. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu rysunku za pomocą cyrkla. Motywem przewodnim prac było koło. Wszystkie prace można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Okazuje się, że matematyka to nie tylko nauka, ale też sztuka. 
Konkurs zorganizowała i przeprowadziła p. Justyna Kondej. 
Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów.
Oto wyniki: 
W kategorii klas I-III 
Miejsce I – Magdalena Czepiel – klasa III 
Miejsce II – Patrycja Kruk – klasa I 
Miejsce III – Lena Kosiniec i Nikola Śliwińska – klasa III 
Wyróżnienie – Kornelia Mazurek – klasa I
W kategorii klas IV- VIII
Miejsce I - Gabriela Kruk – klasa VIII 
Miejsce II – Iga Zębrowska klasa IV 
Miejsce III – Oliwia Mardoń klasa V 
Wyróżnienie – Natalia Dąbrowska klasa VI

GALERIA

WYCIECZKA DO PARKU TRAMPOLIN
- OBCHODY PIERWSZEGO DNIA WIOSNY 

W związku z obchodami Dnia Wiosny w naszej szkole klasy I-IV wybrały się do parku trampolin w Zamościu. Pobyt w  parku trampolin sprzyja wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.
Opiekunami na wycieczce były: Emilia Wesołowska, Mariola Tryniecka, Marta Zapora, Urszula Rudnik oraz Natalia Zielińska. 

GALERIA

„NIE TAKI ANGIELSKI STRASZNY: ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE.”
- FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ
POD PATRONATEM WÓJTA GMINY CHEŁM

17 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej w Stołpiu uczennice naszej szkoły brały udział w gminnym konkursie z języka angielskiego pod patronatem Wójta Gminy Chełm- Wiesława Kociuby „Nie taki angielski straszny: śpiewać każdy może.” Konkurs ten organizowany jest co roku, jednak tym razem po raz pierwszy przybrał on formę wokalną. Laureatami naszej szkoły zostały:
w kategorii soliści z klas I-III
Kornelia Mazurek z klasy I zajęła II miejsce;
w kategorii soliści z klas IV-VI
Milena Pieczykolan z klasy IV zajęła I miejsce;
w kategorii zespoły/duety z klas IV-VI
Maja Palczyńska, Iga Zębrowska oraz Blanka Golec zajęły II miejsce.
Uczennice do konkursu przygotowała pani Urszula Rudnik, nauczyciel języka angielskiego.
GRATULUJEMY!!!

GALERIA

KOLEJNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW!!!

Uczennica klasy V naszej szkoły Lena Pietrasiuk zajęła III miejsce w juniorek do lat 18 w XVII I ndywidualnych M istrzostwach P owiatu C hełmskiego w S zachach O pen w Białopolu. Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników!
Opiekunem koła szachowego jest Elżbieta Pietrucha.

galeria

LEKCJA O HISTORII LICZB

W dniu 14 marca 2023 r. uczniowie klasy VI wzięli udział w niecodziennej lekcji historii pt. „Historia liczb”. Lekcja została zorganizowana z okazji Dnia Liczby Π (Pi) i jest elementem Ogólnopolskiego Projektu Matematycznego ,,(Nie)zwykła matematyka”, moduł V: Historyczne zmagania – „Fenomen liczb”. Uczniowie poznali pochodzenie cyfr -uznawanych za wynalazek wszech czasów, zmiany w ich zapisie oraz sposoby notacji ilości w dziejach. Dowiedzieli się również, że ludzie od wieków przypisywali cyfrom i liczbom szczególne znaczenie, także w Biblii pojawiają się cyfry i liczby o szczególnej doniosłości. Uczniowie wzięli udział w zabawie, z dziedziny pseudonauki – numerologii: wyliczali na podstawie swojej daty urodzenia jaka cyfra lub liczba ich reprezentuje, następnie wycinali „swoje” cyfry i liczby. Zajęcia przeprowadziła p. Jowita Mróz.

CIEKAWA LEKCJA FIZYKI Z KODAMI QR

Dnia 09.03.2023 r. w naszej szkole, na lekcji fizyki w klasie VII, miała miejsce innowacja zajęć z wykorzystaniem tabletów zakupionych 
w ramach programu ,,Laboratoria  Przyszłości”. Uczniowie pracowali 
w  grupach, a przy użyciu tabletów skanowali kody QR, następnie rozwiązywali ukryte pod kodami zadania, weryfikowali wyniki
 u nauczyciela, który za wynik poprawny przekazał grupie jedną literę wraz z jej pozycją w haśle, a na końcu utworzyli hasło oraz wyszukiwali informacje, dotyczące hasła. Na lekcji wykorzystano 8 kodów QR, które utworzyły hasło: KOPERNIK (2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika - datę powiązano z rocznicą 550 - pięćset pięćdziesiątych urodzin i 480 - czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika). Dodatkowo jako pracę domową mają odszukać z dostępnych im źródeł informację na temat Mikołaja Kopernika i jego zasług dla ludzkości, 
a zgromadzone informacje przedstawią w dowolnej formie. Wszyscy uczniowie pracowali z bardzo dużym zaangażowaniem. 
Podsumowując lekcję trzeba podkreślić, że wykorzystanie kodów QR 
w szkole może stanowić ciekawą metodę dydaktyczną. Przede wszystkim wprowadza element ciekawości, rywalizacji i integracji. Lekcję przygotowała i przeprowadziła nauczycielka fizyki 
Elżbieta Pietrucha.

GALERIA

DZIEŃ KOBIET

Z okazji Dnia Kobiet 8 marca 2023 r. Samorząd Uczniowski zorganizował akcję pt. „Każda z nas jest Miss”. Aby uczcić ten dzień, uczennice przyszły do szkoły w koronach, tiarach i diademach oraz przechadzały się po szkole w strojach księżniczek. Nie zabrakło kwiatów, poczęstunku w postaci pizzy, słodkich upominków oraz serdecznych życzeń dla dziewcząt i pań pracujących w szkole. Wśród klas IV-VIII został zorganizowany plebiscyt na „Dziewczynę Roku 2023”. W kategorii „Super Kumpela” zwyciężyła Sylwia Kwiatek (klasa VI), tytuł „Barbie” zdobyła Nikola Łopacka (klasa VIII), tytuł „Słodka jak Miód” przypadł Kindze Mitkiewicz (klasa VIII), „Celebrytką” została wybrana Milena Gugułka (klasa VIII). Największą „Sportsmenką” 
w szkole została Patrycja Cieloch (klasa VIII), natomiast najbardziej wpływową „Influencerką” okrzyknięto Oliwię Mardoń (klasa V). Najwięcej głosów 
w kategorii „Królowa Śniegu” zdobyła Milena Pieczykolan z klasy IV. Samorząd Uczniowski zorganizował również tego dnia Pocztę Kwiatową, dzięki której każda z pań pracujących w szkole otrzymała symboliczną różyczkę i życzenia od uczniów.

GALERIA

„CHRUPANIE NA DRUGIE ŚNIADANIE”

Dnia 3 marca 2023 r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Chrupanie na drugie śniadanie”, którego celem było pogłębienie wiedzy 
o znaczeniu prawidłowo zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka, kształtowanie postaw i zachowań związanych 
z prawidłowym żywieniem, odpowiednią, jakością zdrowotną żywności. Organizatorami konkursu był Samorząd Uczniowski (opiekunowie: Urszula Rudnik, Justyna Dederko), Rzecznik Praw Ucznia Edyta Koszałka oraz Pedagog szkolny Joanna Mazurek. Zadanie konkursowe polegało na zrobieniu zdjęcia swojego śniadania – zawierającego zdrowe składniki –warzywa, owoce, zboża, ryby itp. 
Miejsce I zajął Szymon Flis z klasy V, miejsce II Milena Pieczykolan z klasy IV oraz miejsce III Jowita Wielgus z klasy IV. 
Dodatkowo tego dnia na dużej przerwie odbyło się wspólne „chrupanie zdrowych przekąsek”.

GALERIA

V GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY "MATEMATYCZNE POTYCZKI"

W dniu 3 marca 2023 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w V Gminnym Konkursie Matematycznym
,,Matematyczne Potyczki” w Stawie dla klas IV – VIII.
Laureatami z naszej szkoły zostali:
w kategorii klas VI - I miejsce zdobył Franciszek Mazurek;
w kategorii klas VIII – I miejsce zdobył Błażej Pajer;
w kategorii klas IV – II miejsce zdobyła Wiktoria Kupczyńska. 
WIELKIE GRATULACJE DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW !!!

GALERIA

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

Nasza szkoła celebruje dzień 1 marca od 2011 r. Jest to data wyjątkowa, ponieważ został on ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczpospolitej Polskiej. W tym roku, dzięki wsparciu dyrektor szkoły - pani Ewy Gruszy, odbyły się dwa wydarzenia upamiętniające „Żołnierzy Wyklętych”: bieg „Tropem Wilczym” oraz prezentacja wystawy autorstwa: dr Wojciecha Frazika, Aleksandry Kaiper-Miszułowicz i dr hab. Filipa Musiała z Biura Edukacji Narodowej IPN. Wystawa zaprezentowana na holu szkoły spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej. Uczestnicy wystawy mogli również sprawdzić swoją wiedzę po jej obejrzeniu. Pomysłodawczynią zaprezentowania wystawy była p. Jowita Mróz. Wystawa była wstępem do aktywniejszej formy wspierania pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”. P. Marcin Sadowski, który nawiązał współpracę z Fundacją „Wolność i Demokracja”, zorganizował bieg 1963 (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek). Uczniowie, którzy wzięli udział w biegu otrzymali pamiątkowe koszulki, a zwycięzcy - nagrody nawiązujące do Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Bieg na pewno wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń naszej szkoły.

GALERIA

DZIEŃ DINOZAURA

Wspaniałą okazją do zainteresowania dzieci i zdobycia wiedzy o prahistorycznych gadach, które zamieszkiwały naszą planetę był Dzień Dinozaura, który wypada 26 lutego. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola dinozaury- zabawki, pieczątki, puzzle, książki, ubrane były w ubrania z nadrukami dinozaurów. W tym dniu mogły pochwalić się wiedzą o prahistorycznych gadach i zdobyć nowe wiadomości z ich życia, które jest wielką zagadką. Lepiły z masy solnej i malowały farbami swoje dinozaury. Każde dziecko po tym dniu chciałoby zostać paleontologiem. To był udany dzień. Przed nami przygotowania do kolejnych niecodziennych zajęć.

GALERIA

MOBILNE PLANETARIUM W NASZEJ SZKOLE

Dnia 10 lutego 2023 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w seansach edukacyjnych w Mobilnym Planetarium SPACE WALK. 
Pokazy w mobilnym planetarium to niecodzienna szansa na ciekawe spotkanie z otaczającym światem i doskonała propozycja dla każdego młodego odkrywcy, który chce zrozumieć otaczającą go rzeczywistość. Dla młodszych i starszych uczestników była to okazja poszerzenia swojej wiedzy 
i odbycia cudownej podróży w niezwykły świat astronomii i nie tylko. Wyświetlone projekcje dostosowane były zarówno tematem, zakresem podawanych informacji, jak również formą do wieku uczestników oraz są zgodne z obowiązującą podstawą programową z zakresu wiedzy 
o środowisku, fizyki, astronomii i geografii. Były to niezapomniane lekcje. Mobilne Planetarium to miejsce, w którym każdy może eksplorować odległe zakątki Wszechświata dzięki specjalnym pokazom astronomicznym. Opowiadają one o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk. ​ Podczas prelekcji uczestnicy mogą zobaczyć układ gwiazd niewidocznych gołym okiem, konfigurację planet, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca i zaćmienia i wiele innych.    
Koordynatorką pokazów u nasz w szkole była Elżbieta Pietrucha.

GALERIA

WIZYTA W GOSPODARSTWIE

Dnia 23 lutego klasy III wraz z wychowawczynią - Emilią Wesołowską, odwiedzili gospodarstwo pana Michała Jagnickiego. Dzieci zobaczyły hodowlę owiec, podziwiały również inne zwierzęta. Dużym zainteresowaniem cieszył się nowoczesny sprzęt rolniczy, za którego sterami mogli usiąść chętni uczniowie. Pełni wrażeń i dobrego humoru dzieci wróciły do szkoły na dalsze zajęcia.

GALERIA

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach. W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Gala rozpoczynająca tegoroczne obchody DBI została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, natomiast partnerami konferencji o cyberbezpieczeństwie są: Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.
Nasza szkoła już od 2006 roku aktywnie włącza się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku uczniowie klas: I-VIII biorą udział (zajęcia trwają do końca marca) w lekcjach online prowadzonych przez specjalistów z Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”. Uczniowie wzięli również udział w Szkolnym Konkursie „W pajęczej Sieci”. Najmłodsi uczestnicy konkursu z klas: I-III wykonywali prace plastyczne o zasadach zachowania się w internecie (netykiecie). Najlepszą pracę wykonał Ksawery Zieliński z klasy I. Drugą lokatę zajęła praca Magdaleny Czepiel z klasy III, a trzecią – Leny Kosiniec z tej samej klasy. W tej kategorii wiekowej przyznano wyróżnienie pracy Maksymiliana Palczyńskiego z klasy III. Zadaniem uczniów klas: IV-VIII było nakręcenie filmu o negatywnych stronach korzystania z internetu. W kategorii wiekowej Klasy IV-VI najlepszy projekt wykonał Franciszek Mazurek z klasy VI. Drugie miejsce zajął film Miłosza Gugułki z klasy V, a trzecie – Mikołaja Mazurka z klasy V. Wyróżnienie otrzymał film Oliwii Mardoń z klasy V. W kategorii wiekowej Klasy VII-VIII najlepszy film wykonała Gabriela Kruk z klasy VIII. Drugie miejsce zajął projekt Wiktorii Judczyc z klasy VIII, a trzecie – Błażeja Pajera (klasa VIII). Dyrektor szkoły pani Ewa Grusza oraz organizatorzy DBI w naszej szkole uroczyście wręczyli laureatom konkursu: pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe oraz statuetki w formie @. Prace plastyczne najmłodszych uczniów zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w holu głównym szkoły. Uczniowie "na rozgrzewkę" odgadywali hasła rebusów związane z DBI, a najmłodsi uczniowie kolorowali maskotkę dnia. Otrzymali również pamiątkowe naklejki.
Organizatorami DBI w naszej szkole były panie: Joanna Mazurek, Jowita Mróz, Elżbieta Mulak i Marzena Wróbel.

galeria film poradnik dla rodziców

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ
JĘZYKA OJCZYSTEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzimy go od 2000 r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową. Uczniowie klas III-VIII naszej szkoły oraz nauczyciele wzięli udział w zabawie „łamania języków”. Posłuchajcie jak poradzili sobie nasi uczniowie.

posłuchaj

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

Obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej w Strupinie Dużym przypadły w tym roku na 15 lutego 2023 r. Tej jednej z najważniejszych uroczystości w naszej szkole zawsze towarzyszą barwy i symbole narodowe. Na początku uroczystości zostały wprowadzone poczty: flagowy Rzeczpospolitej Polskiej i sztandarowy Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Gminy Chełm. Następnie cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy. Prowadzący przekazali głos dyrektor owi szkoły pani Ew ie Grusz y, która rozpoczęła przemówienie od pożegnania długoletniego pracownika szkoły pani Jadwigi Iwanickiej i wręczenia jej kwiatów. Dyrektor szkoły w swoim przemówieniu o patronie szkoły wskazała na trzy wymiary postaci Władysława Broniewskiego : żołnierza uhonorowanego orderem Virtuti Militari , jednego z najlepszych poet ów XX wieku oraz ojca opłakującego śmierć córki . W następnej kolejności uczniowie klasy VIII: Aleksandra Koszałka i Krzysztof Staszewski zaprezentowali biografię Władysława Broniewskiego, której celem było wzbogacenie wiedzy o patronie szkoły wśród uczniów. D yrektor szkoły, panie: Justyna Dederko, Jowita Mróz i Jolanta Paszkiewicz – organizatorzy konkursów oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Bartłomiej Dyczko wręczy li pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe laureatom konkursów zorganizowanych z okazji Dnia Patrona Szkoły . W Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania Poezji Władysława Broniewskiego najlepsza okazała się Milena Pieczykolan (op. p. Jolanta Paszkiewicz). Drugie miejsce zajęła Aleksandra Kaczor z klasy III (op. p. Emilia Wesołowska), a trzecie – Maja Jones z klasy IV (op. p. Jolanta Paszkiewicz). Uczennice zaprezentowały swoje zwycięskie interpretacje wierszy naszego patrona na forum szkoły . W Szkolnym Konkursie „Kartka dla Patrona” najlepszą prac ę wykonał Michał Szewczuk z klasy V, drugie miejsce zajęła praca Latiki Tokarz z klasy V, a trzecie – Oliwii Mardoń z tej samej klasy . Przyznano również dwa wyróżnienia: dla Wiktorii Mróz z klasy V i Natalii Dejneki z klasy VI. W Szkolnym Konkursie „Zaproszenie na D zień Patrona” najlepszą pracę wykonał Błażej Pajer z klasy VIII, drugą lokatę zdobyła praca Gabrieli Kruk z klasy VIII, a trzecią – Aleksandry Mazurek z k la sy VII. Przyznano dwa wyróżnienia: dla Wiktorii Judczyc i Nikoli Łopackiej z klasy VIII. W Szkolnym Konkursie Plastycznym „Ilustrujemy Wiersze Władysława Broniewskiego” równorzędne miejsca zajęli: Marika Palczyńska (oddział przedszkolny „Skrzaty”, op. p. Magdalena Mazurek), Nikola Godziszewska (oddział przedszkolny „Skrzaty”, op. p. Magdalena Mazurek), Ksawery Zieliński (klasa I, op. p. Marta Zapora) i Hanna Szewczuk (klasa II, op. p. Mariola Tryniecka). Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz statuetki nawiązujące do twórczości poetyckiej patrona szkoły. Wszystkie nagrodzone prace można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w bocznym holu szkoły.

galeria

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

14 lutego 2023r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. W tym roku spotkanie to odbyło się wyjątkowo później niż zwykle. Te święta wypadły w tym roku w czasie ferii zimowych. Po gorącym powitaniu przez dyrektora szkoły panią Ewę Gruszę, dzieci zaprezentowały swoim dostojnym gościom montaże słowno - muzyczne przygotowane pod kierunkiem wychowawców. Dzieci słowami wierszy i piosenek wyraziły babciom i dziadkom miłość, a następne złożyły życzenia i wręczyły im przygotowane przez siebie prezenty. Na zakończenie uroczystości Rada Rodziców podjęła gości wspólnym, słodkim poczęstunkiem. Spotkanie było okazją do nawiązania bliższego kontaktu z seniorami rodzin naszych wychowanków, wzmacniania więzi emocjonalnej z rodziną, kształtowania uczuć przywiązania i szacunku do dziadków oraz okazją do wspólnej zabawy. Uroczystość zorganizowana z tej okazji cieszyła się uznaniem zaproszonych gości. Wywołała wzruszenie i radość. Tegoroczny Dzień Babci i Dzień Dziadka przygotowały wychowawczynie najmłodszych wychowanków: Magdalena Mazurek, Barbara Werner, Marta Zapora, Mariola Tryniecka i Emilia Wesołowska oraz asystentki nauczyciela, panie: Marta Jones, Natalia Zielińska i Anna Kaczor. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim zaangażowanym za okazaną pomoc: panu Macinowi Sadowskiemu za obsługę sprzętu nagłośniającego, rodzicom i pani Zofii Nafalskiej za poczęstunek i pracownikom obsługi za przygotowanie sali gimnastycznej.

galeria film

WYNIKI KONKURSU NA „NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ WALENTYNKOWĄ"

Z okazji Walentynek uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez świetlicę szkolną. Zadanie polegało na wykonaniu 
w trakcie zajęć świetlicowych kartki walentynkowej. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 14 lutego 2023 r.
Konkurs „Najpiękniejsza kartka walentynkowa” – WYNIKI:
I miejsce: Amanda Bortnik i Lena Kosiniec
II miejsce: Magdalena Czepiel i Pola Golec
III miejsce: Nikola Śliwińska
Wyróżnienia: Oliwia Ćwikła, Partycja Troczyńska i Kacper Troczyński.
Wszystkim zwycięzcom bardzo gratulujemy!

GALERIA

WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE

14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy walentynki. Z tej okazji Samorząd Uczniowski pod opieką pani Justyny Dederko oraz pani Urszuli Rudnik zorganizował dla uczniów pocztę walentynkową oraz zachęcił uczniów, aby tego dnia przyszli do szkoły ubrani na czerwono. Przedstawiciele SU dopilnowali, aby walentynki trafiły do adresatów z każdej klasy. W tym celu w rolę Kupidyna wcieliły się Blanka Golec i Jowita Wielgus, które uroczyście dostarczyły walentynki. Ten dzień dostarczył wszystkim mnóstwo pozytywnych wrażeń i emocji.

GALERIA

LEKCJA W K​INIE

13 lutego 2023 r. klasa IV i V uczestniczyły (pod opieką pani Jolanty Paszkiewicz oraz Urszuli Rudnik) w ciekawej i świetnie przygotowanej 
"Lekcji w kinie" w Chełmskim Domu Kultury, której temat brzmiał „Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych”.
 Zaproponowane przez Centrum Edukacji Filmowej  spotkanie miało na celu przygotowanie dzieci do świadomego odbioru tekstu kultury jakim jest dzieło filmowe. Uczestnicząc w interaktywnych zajęciach uczniowie dowiedzieli się co wspólnego z kinem mają matematyka, chemia, fizyka. Przekonali się,  jak duże znaczenie w historii efektów specjalnych mają Gwiezdne wojny. Dowiedzieli się, czy hobbici byli tacy niscy. 
Po lekcji w niezwykłą podróż zabrał widzów film: "Mój brat ściga dinozaury". 

GALERIA

NAJLEPSZY NAUCZYCIEL POWIATU CHEŁMSKIEGO

„Kurier Lubelski” przyznał tytuły najlepszym nauczycielom i placówkom edukacyjnym na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. 
Celem plebiscytu edukacyjnego było nagrodzenie najbardziej charyzmatycznych i kreatywnych nauczycieli. Takich, którzy nie tylko doskonale przekazują wiedzę, lecz także posiadają umiejętność nawiązywania relacji, cieszą się autorytetem i sympatią zarówno uczniów jak i ich rodziców.
Pedagog szkolna pani Joanna Mazurek ze Szkoły Podstawowej 
im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym otrzymała I miejsce 
i nagrodę nauczyciela roku Powiatu Chełmskiego klas IV-VIII w Plebiscycie Edukacyjnym 2022.

A także zajęła IV miejsce jako nauczyciel klas IV-VIII 
w Województwie Lubelskim.
Konkurs organizował Kurier Lubelski, a uroczysta gala odbyła się 08.02.2023 r. w Lublinie.

GALERIA

SUKCES WOKALNY MILENY PIECZYKOLAN





Milena Pieczykolan, uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym, zajęła III miejsce - w kategorii soliści - w konkursie na szczeblu wojewódzkim na Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda kolęda” zorganizowanym przez Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej dnia 14.01.2023 r. Uczennica zaprezentowała utwór „Gore gwiazda Jezusowi”. Do konkursu uczennicę przygotowała wychowawczyni – pani Urszula Rudnik.

GALERIA

ŚWIĄTECZNY FESTIWAL WOKALNY KARAOKE - CHRISTMAS & WEIHNACHTEN

Dnia 09.01 2023 r. odbył się „Świąteczny festiwal wokalny – Christmas & Weihnachten Karaoke”. Konkurs miał na celu prezentację umiejętności językowych i wokalnych uczniów oraz propagowanie nauki języków obcych poprzez piosenkę. W festiwalu swoje talenty zaprezentowały zespoły uczennic z klasy III: Magdalena Czepiel, Aleksandra Kaczor oraz Lena Kosiniec, klasy IV: Blanka Golec, Maja Jones oraz Iga Zębrowska oraz klasy VIII: Gabriela Kruk oraz Karolina Petrykowska; solistki: Maja Palczyńska oraz Milena Pieczykolan z klasy IV. Uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Uczennice zaprezentowały piosenki w stylu karaoke: Jingle Bells, Let It snow, Merry Christmas Everyone, Little snowflake, 
We wish you a merry Christmas. Oh Christmas Tree. 
Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli języków obcych: panią Agatę Woźniak, Barbarę Przybył oraz Urszulę Rudnik.

GALERIA

SZKOLNY KONKURS WIEDZY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO 
"THE MASTERS OF ENGLISH
"

Dnia 13.12.2022 r. odbyła się I edycja szkolnego konkursu wiedzy z języka angielskiego„The Masters of English”, którego celem było rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim oraz motywowanie ich do dalszego samodzielnego pogłębiania wiedzy i umiejętności językowych. Do konkursu zgłosiło się 25 osób. Konkurs został przeprowadzony w następujących kategoriach i grupach wiekowych: uczniowie klasy IV, uczniowie klasy V, uczniowie klasy VI, uczniowie klasy VII, uczniowie klasy VIII.Tytuł „The Master of English”  w poszczególnych kategoriach otrzymali: Klasa IV: Lidia LorencKlasa V: Milena DybkowskaKlasa VI: Dawid WojtasKlasa VII: Leon ProkopKlasa VIII: Aleksandra Koszałka
Konkurs został przygotowany przez zespół nauczycieli języka angielskiego: Barbarę Przybył oraz Urszulę Rudnik.

GALERIA

Siódmego lutego 2023 r., w naszej szkole, rozpoczynamy ponadmiesięczną akcję promocji cyberbezpieczeństwa. Organizatorzy akcji szkolnej przewidzieli: lekcje on line prowadzone przez specjalistów oraz konkursy dla uczniów klas I-VIII. Zapraszamy!

regulamin konkursu

OGŁOSZENIE

Szkoła Podstawowa
im. Władysława Broniewskiego

w Strupinie Dużym

rozpoczyna

od 31 stycznia 2023 r. do 31 marca 2023 r.

rekrutację do oddziałów przedszkolnych

przy szkole podstawowej

oraz do klasy I szkoły podstawowej
.


Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 dotyczy roczników:

- 2016 (7-latki) – do klasy I szkoły podstawowej
- 2017 (6-latki) – obowiązkowe przygotowanie przedszkolne
lub
na wniosek rodziców do kl. I SP
- 2018 (5-latki) – wychowanie  przedszkolne
- 2019 (4-latki) – wychowanie  przedszkolne
- 2020 (3-latki) – wychowanie  przedszkolne
(przyjęcia 3-latków po uzgodnieniu z dyrektorem)


Zapisy dzieci oraz wnioski o przyjęcie dziecka
-
do pobrania u sekretarki szkolnej
lub dyrektora szkoły
od godziny 8.00 do 15.00.
Zgłoszenia i wnioski można wypełnić w szkole.


Dokumenty wymagane przy zgłoszeniu:

Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

                                                     Dyrektor szkoły
Ewa Grusza

CIENIE - BUDOWANIE BUDOWLI Z KLOCKÓW

Nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Matematycznym (Nie)zwykła matematyka.
Świetlica także dołączyła do projektu. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie pod opieką pani Justyny Kondej zgłębiali tajniki matematyki wykonując zadania projektowe z modułu IV - Cienie: budowanie budowli na podstawie rzucanych przez nie z trzech stron cieni. 
Klocki zakupione zostały w ramach Laboratorium Przyszłości.

GALERIA

Piętnastego lutego 2023 r. odbędzie się uroczyste wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów w czterech konkursach zorganizowanych z okazji Dnia Patrona Szkoły.
Organizatorzy obchodów zaplanowali następujące wydarzenia:
- Szkolny Konkurs Plastyczny "Ilustrujemy wiersze Władysława Broniewskiego" ("0"-II),
- Szkolny Konkurs Pięknego Czytania Poezji Władysława Broniewskiego (III-IV),
- Szkolny Konkurs "Kartka dla Patrona" (V-VI),
- Szkolny Konkurs "Zaproszenie na Dzień Patrona" (VII-VIII),
- prezentacja "Kronik szkoły".
Wszystkie prace konkursowe należy złożyć w bibliotece szkolnej do 10.02.2023 r. Przesłuchania do konkursu pięknego czytania odbędą się w bibliotece szkolnej 10.02.2023 r.
Przewidziano atrakcyjne nagrody! Zapraszamy!

REGULAMINY KONKURSÓW

OGŁOSZENIE

Zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy Chełm
z dnia 10 listopada 2022 r.
dyrektor szkoły, Ewa Grusza,
ogłasza terminy
przerw w funkcjonowaniu oddziałów przedszkolnych
w Szkole Podstawowej
im. Władysława Broniewskiego
w Strupinie Dużym
w okresie styczeń - sierpień 2023 r.
w roku szkolnym 2022/2023
i w okresie wrzesień - grudzień 2023 r.
w roku szkolnym 2023/2024:


2 maja 2023 r.

9 czerwca 2023 r.

10 lipca - 24 sierpnia 2023 r.


Zgodnie z w/w Zarządzeniem Wójta dowóz dzieci w czasie,
gdy w szkole nie odbywają się zajęcia dydaktyczne, zapewniają rodzice.


                                                                                               Dyrektor szkoły
                                                                                         Ewa Grusza

DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

18 stycznia, w dzień urodzin Alana Alexandra Milne’a, obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka. Kubuś Puchatek, ukochany bohater dzieci i dorosłych, w tym roku obchodzi swoje 97 urodziny. Gdy Alan Alexander Milne rozpoczynał pracę nad swoją najsłynniejszą powieścią dla dzieci, był już uznanym twórcą, autorem sztuk teatralnych, powieści, nowel i wierszy. W 1920 roku na świat przyszedł syn pisarza Christopher Roger. Rok później, na pierwsze urodziny, otrzymał od ojca zakupionego w Harrodsie pluszowego niedźwiadka. Chłopiec stał się pierwowzorem książkowego Krzysia. Zainspirował pisarza do stworzenia cyklu popularnych wierszyków i powieści dla dzieci. Bohaterowie „Kubusia Puchatka” i „Chatki Puchatka” to w większości ożywione przez A.A. Milne i ilustratora E.H. Sheparda zabawki Christophera. W oryginale tytułowy miś z powieści A.A. Milne to Winnie-the-Pooh. Tak swoją przytulankę nazwał syn autora. Winnie (skrót od Winnipeg) to imię niedźwiedzicy zamieszkującej londyńskie zoo. Pooh to nawiązanie do łabędzia, którego chłopiec widział na wakacjach. Początkowo miś nazywał się Pan Edward Niedźwiedź, ale po wizycie w zoo imię zabawki zostało zmienione. Imię Kubuś Puchatek to propozycja Ireny Tuwim, autorki pierwszego polskiego przekładu powieści A.A. Milne z 1938 r. Tuż przed feriami zimowymi w szkolnej bibliotece, uczennice z klas: IV (Blanka Golec – Kłapouchy, Maja Jones – narrator, Magdalena Knotowicz – Sowa, Wiktoria Kupczyńska – Kubuś Puchatek, Magdalena Mazurek – Prosiaczek, Magdalena Nafalska – Krzyś, Maja Palczyńska – Maleństwo, Iga Zębrowska - narrator) i VIII (Gabriela Kruk – piosenka Puchatka, Karolina Petrykowska – Mama Kangurzyca) wzięły udział w nagraniu ostatniego rozdziału książki „Kubuś Puchatek”. Posłuchajcie!

pOSŁUCHAJ

ZIMOWY BAL U MISIA STRUPISIA

Trzynastego stycznia 2023 r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa „Zimowy bal u Misia Strupisia”. Impreza została podzielona na dwie części: Bal Przebierańców i Bal Maskowy. Zabawę rozpoczął Miś Strupiś, który wprowadził uczestników na salę gimnastyczną. Po powitaniu wszystkich zebranych przez dyrektora szkoły p. Ewę Gruszę, panie: Emilia Wesołowska (w kostiumie Myszki Miki) i Urszula Rudnik (w kostiumie Kota w Butach) poprowadziły zabawę taneczną oraz pokaz talentów dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas: I-III. Dalsza część uroczystości – zabawy przy muzyce – została ukoronowana wyborem króla i królowej balu spośród uczniów klas najmłodszych. Na naszą zabawę choinkową dotarł również Mikołaj (w osobie p. Stanisława Kucharskiego), który przy pomocy Śnieżynki (przewodnicząca ZREiI w Strupinie Dużym, p. Marii Skibińskiej) wręczył dzieciom paczki przygotowane przez rodziców.
W drugiej części imprezy prym wiedli uczniowie klas starszych, którzy wzięli udział w zabawie tanecznej zorganizowanej przez członków Samorządu Uczniowskiego. Na zakończenie imprezy dokonano wyboru króla i królowej balu spośród starszych uczniów. Uczestnicy zabawy pozowali do zdjęć w zainscenizowanej fotobudce. W trakcie zabawy dzieci i uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek.
W dobrych humorach rozpoczęliśmy ferie zimowe.
Dekorację sali gimnastycznej wykonali uczniowie i nauczyciele pod kierunkiem p. Elżbiety Mulak. Wszyscy nauczyciele sprawowali dyżury w trakcie imprezy. P. Marcin Sadowski zadbał o sprawność techniczną sprzętu muzycznego i nagłośnienia. Zdjęcia wykonały panie: Jowita Mróz i Marzena Wróbel. Koordynacją organizacji poczęstunku zajęła się p. Jolanta Paszkiewicz.

GALERIA

MASKI K​ARNAW​AŁOWE  

Ze względu na trwający karnawał i zbliżającą się wielkimi krokami zabawę choinkową, dnia 11 stycznia na popołudniowych zajęciach świetlicowych uczniowie przygotowywali maski karnawałowe, które przyozdobili według własnego projektu. Każda była inna i wyjątkowa. Wszyscy świetnie się bawili prezentując swoje dzieła.

GALERIA

JASEŁKA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM "SKRZATY"

W czwartek 5 stycznia 2023 r. przedszkolaki z grupy Skrzaty po raz pierwszy przedstawiły Jasełka. Piękna scenografia, stroje małych aktorów, śpiewane kolędy pozwoliły znów poczuć świąteczną atmosferę. Dzieci za swój występ otrzymały od Rodziców gromkie brawa i podziękowania od Pani Dyrektor Ewy Gruszy.

GALERIA

NAGRODY ZA TALENCIAKI
Z LIDLA

W ramach akcji Lidla „Szkoły pełne talentów” od 05 września do 13 listopada 2022 r. klienci sieci Lidl zbierali papierowe karty nazwane na potrzeby akcji Talenciakami – z indywidualnym kodem QR. Zebrane Talenciaki przekazane zostały na rzecz naszej szkoły. Każda uczestnicząca Placówka oświatowa miała możliwość zdefiniowania do trzech pożądanych nagród (pozycji z listy życzeń) na swoim koncie.
 Lista nagród jakie wybraliśmy dla naszej szkoły to: 
1.   Zestaw do Unihokeja. 
2.   Zestaw gier planszowych dla każdej klasy. 
3.   Zestaw materiałów plastycznych.
Ambasadorami akcji byli Anna i Robert Lewandowski.

GALERIA

POWIATOWY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Dnia 5 stycznia 2023r. został rozstrzygnięty powiatowy konkurs na "Najpiękniejszą ozdobę choinkową". Do konkursu zgłoszono 131 prac. W kategorii dzieci i młodzież do lat 16. wyróżnienie z rąk wicestarosty Jerzego Kwiatkowskiego odebrał nasz pierwszoklasista, Ksawery Zieliński, który przygotował pracę pod opieką pani Urszuli Rudnik.

GALERIA

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

JASEŁKA

Dwudziestego drugiego grudnia 2022 r. uczniowie klasy IV i VI pod kierunkiem pań: Renaty Szumiło i Urszuli Rudnik przedstawili bożonarodzeniowe widowisko - jasełka. W części przeznaczonej dla publiczności zasiedli zaproszeni goście: proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie ksiądz kanonik Krzysztof Maksymowicz, przewodnicząca Koła Gminnego w Strupinie Dużym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów p. Maria Skibińska z małżonkiem p. Stanisławem Kucharskim, dyrektor szkoły, zarząd Rady Rodziców szkoły, rodzice, nauczyciele, dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-VIII.

galeria film

WIELKIE BRAWA DLA NASZYCH UCZNIÓW !!!

20 grudnia został rozstrzygnięty szkolny konkurs ,,Moje Boże Narodzenie” na ozdoby świąteczne, bombkę i kartkę świąteczną. Najładniejsze, zdaniem jury, prace zostały nagrodzone upominkiem. Prace uczestników konkursu można było obejrzeć na szkolnym korytarzu. 
Klasy I-III szkoły podstawowej – w kategorii ,,ozdoby choinkowe”
I miejsce: Kuba Wesołowski kl. II 
II miejsce: Magda Czepiel kl. III 
Klasy IV-VIII szkoły podstawowej – w kategorii ,,ozdoby choinkowe”
I miejsce: Latika Tokarz kl. V 
II miejsce: Maja Łata kl. V 
III miejsce: Jowita Wielgus kl. IV 
Klasy I-III szkoły podstawowej – w kategorii ,,bombkę”
I miejsce: Hania Szewczuk kl. II 
II miejsce: Kuba Oleszczuk kl. I 
III miejsce: Natan Telicki kl.I 
Klasy IV-VIII szkoły podstawowej – w kategorii ,,bombkę”
I miejsce: Zuzanna Marszaluk kl.VI 
II miejsce: Franciszek Mazurek kl.VI 
III miejsce: Oliwia Jabłońska kl.VI 
Klasy I-III szkoły podstawowej – w kategorii ,,kartkę świąteczną”
I miejsce: Ksawery Zieliński kl. I 
Klasy IV-VIII szkoły podstawowej – w kategorii ,,kartkę świąteczną”
I miejsce: Kacper Czepiel kl. VI 
II miejsce: Wiktoria Mróz kl. V 
III miejsce: Artur Zamłyński kl. VI 
Oceny prac dokonała komisja w składzie : Elżbieta Pietrucha, Joanna Mazurek oraz uczennice klasy VIII: Patrycja Cieloch, Natalia Tabuła i Patrycja Dybkowska. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach. 
Organizatorki: Elżbieta Mulak i Elżbieta Pietrucha  
 

"RODZINNE ŚWIĘTA BEZ ALKOHOLU - PEŁNE CIEPŁA I SPOKOJU”

Pedagog szkolny pani Joanna Mazurek w ramach działań profilaktycznych zorganizowała konkurs profilaktyczno - plastyczny "Rodzinne święta bez alkoholu – pełne ciepła i spokoju”. Uczniowie klas I – III i IV – VIII wykonywali plakaty przedstawiające zgubny wpływ alkoholu na organizm człowieka. Tematyka prac konkursowych odzwierciedlała rodzinną atmosferę świąt oraz wigilijnego wieczoru, przeżywanego bez spożywania alkoholu. 
Nagrodzeni uczniowie: 
I miejsce Dariusz Wojtiuk (kl. VI) i Ksawery Zieliński (kl.I) 
II miejsce Gabriela Kruk (kl.VIII) 
III miejsce Maja Palczyńska (kl. IV) 
Wyróżnienie: Barbara Kruk (IV) 

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

GALERIA

JASEŁKA W PRZEDSZKOLU

16 grudnia 2022 roku dzieci z grupy „Krasnale” przedstawiły Jasełka dla swoich rodziców. Głównym celem było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Rodzicom wręczono własnoręcznie wykonane upominki, lukrowane pierniczki i bombki. Był to miły, pełen wrażeń dzień.

GALERIA

BYŁO SMACZNIE I KOLOROWO

14 grudnia 2022r. przedszkolaki lukrowały wcześniej upieczone pierniczki. Dzieci samodzielnie lukrowały i ozdabiały pierniki. Liczył się pomysł i zmysł artystyczny u dzieci. Dzięki mamie Mai p. Marcie Knotowicz, która przygotowała dla dzieci całą paletę kolorów lukru. Zabawa była słodka, a pierniczki wyglądały apetycznie.

GALERIA

BAJKI BALETOWE

Czternastego grudnia 2022 r. w naszej szkole gościła p. Renata Jakimiuk - nauczyciel baletu w Młodzieżowym Domu Kultury im. Oskara Kolberga we Włodawie. Warsztaty przybliżyły uczestnikom tajniki baletu "Coppelia", a także udowodniły, że balet nie jest nudny. Prowadząca zajęcia przeczytała fragmenty "Coppelii" wydanej jako jeden z tomów serii popularyzującej balet - "Bajki baletowe". Później zaprezentowała fragmenty baletu pod tym samym tytułem z szerokim komentarzem. Na koniec uczniowie biorący udział w warsztatach zatańczyli kilka figur baletowych pod kierunkiem p. Renaty Jakimiuk.

galeria tańczymy do "Coppelii"

NA PROJEKCJI "CHŁOPCA Z BURZY"

Dwunastego grudnia 2022 r. uczniowie klas: IV, V i VI uczestniczyli w projekcji filmu „Chłopiec z burzy” w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. M.P. Orsetti w Chełmie. Na zaproszenie p. Anny Pietuch – kierownika Działu Instrukcyjno-Metodycznego biblioteki, w ramach projektu „Wybieram marzenia, nie uzależnienia” z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Chełmie na lata 2022-2025 finansowanego przez Urząd Miasta Chełm, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również w prelekcji o uzależnieniach i możliwych sposobach spędzania czasu wolnego.
Opiekunami podczas wyjazdu były panie: Ewa Grusza, Jolanta Paszkiewicz, Elżbieta Pietrucha i Jowita Mróz.

galeria

MŁODZI PRZYRODNICY
POZNAJĄ PRZYRZĄDY OPTYCZNE

W naszej szkole, 9 grudnia 2022 roku na kole przyrodniczym klasy II, miały miejsce innowacyjne zajęcia z wykorzystaniem narzędzi optycznych. Uczniowie mieli okazję sami wykorzystać różne przyrządy w praktyce: dokonywali obserwacji przyrodniczych za pomocą lornetki i lupy oraz mikroskopów uczniowskich zakupionych w ramach programu „Laboratori a przyszłości”. Z wielkim zaangażowaniem dzieci przyglądały się okazom liści sosny, maliny i czyśćca wełnistego. Za pomocą mikroskopów zobaczyli komórki sosny, dokładny wygląd odnóża muchy czy trójwymiarową postać mchu chrobotka reniferowego. Ciekawe zajęcia przeprowadziła nauczycielk a przyrody p. Marzen a Wróbel.

galeria

II Charytatywny Przegląd
Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych

Dnia 15 grudnia 2022 r. o godzinie 9:00 odbył  się II Charytatywny Przegląd Kolęd, Pastorałek I Piosenek Świątecznych w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym, na Ranczu Budrysa w Strupinie Dużym dla podopiecznych lubelskiego Hospicjum Dla Dzieci im. Małego Księcia. 
W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym przygotowani pod kierunkiem Elżbiety Mulak i Marty Zapory. Byli to następujący uczniowie:  Kornelia Mazurek , Zuzanna Marszaluk, Wiktoria Kupczyńska, Jowita Wielgus, Milena Dybkowska, Wiktoria Mróz, Maja Palczyńska, Dominik Marszaluk, Iga Zembrowska, Milena Pieczykolan.
W kategorii I-III – soliści :
III miejsce zajęła Kornelia Mazurek.
W kategorii IV-VI – soliści :
II miejsce zajęła Milena Pieczykolan.
III miejsce  zajęła Zuzanna Marszaluk.
W kategorii IV-VI – duety : Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Maja Palczyńska i Dominik Marszaluk oraz Wiktoria Mróz i Milena Dybkowska.
 Był to wyjątkowy konkurs. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, słodycze i nagrody rzeczowe. Gratulujemy !

GALERIA występ naszych uczniów

I MIEJSCE W POWIATOWYM KONKURSIE TEATRALNYM

Z radością informujemy, że uczennice klasy IV: Iga Zembrowska, Milena Pieczykolan, Maja Jones oraz Maja Palczyńska dołączyły do grona zwycięzców
 I Powiatowego Konkursu TeatralnegoInscenizujemy Bajki Adama Mickiewicza organizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Chełmie. Dziewczyny, pod opieką p. Justyny Dederko, przygotowały własne opracowanie sceniczne utworu Koza, kózka i wilk, a takżesugestywnie wcieliły się w role. Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody wręczyła młodym aktorkom Dyrektor ZSP 3 – Pani Jolanta Konopko. Gratulujemy naszym uczennicom - jesteśmy dumni i życzymy dalszych sukcesów!

GALERIA

"KARTKA DLA SENIORA"

W związku ze zbliżającymi się świętami pamiętamy również o innych... Dzięki Pani Annie Dyczko dowiedzieliśmy się o akcji Stowarzyszenia Tak Niewiele "Kartka dla seniora". Nasza społeczność szkolna chętnie przyłączyła się do akcji. Dzięki współpracy opiekunów wolontariatu, Pań prowadzących świetlicę 
i Rady Rodziców, uczniowie własnoręcznie przygotowali kartki świąteczne z życzeniami dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Nowinach. Dołączyliśmy do tego również słodki upominek.

GALERIA

PROGRAMOWANIE ROBOTÓW PHOTON
- KODOWANIE DROGI DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Dnia 7 grudnia 2022 r. uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią panią Emilią Wesołowską programowali roboty Photon zgodnie z instrukcją. Robot Photon rozwija u dzieci i młodzieży zdolność logicznego myślenia oraz uczy kodowania i podstaw programowania. Uczniowie zapoznali się z możliwościami robota, 
a następnie za pomocą tabletu nauczyli się poruszać nim po planszy, programując mu trasę, dźwięki i zmianę kolorów. Zajęcia sprawiły ogromną radość wszystkim uczestnikom.
Na przeprowadzonych zajęciach korzystano ze sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria przyszłości". 

GALERIA

SZKOLNY KONKURS
"MOJE BOŻE NARODZENIE"
NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ,
BOMBKĘ I OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ

REGULAMIN

LAUREACI XX POWIATOWEGO FESTIWALU TWÓRCZOŚCI
MŁODY ARTYSTA

30 listopada 2022 odbył się w ChDK wyjątkowy - bo Jubileuszowy XX Powiatowy Festiwal Twórczości Młody Artysta pod hasłem: „Dobro, piękno, prawda nie tylko w bajkach”. Festiwal Honorowym Patronatem objęli: Pani Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty oraz Pan Jakub Banaszek Prezydent Miasta Chełm. Tegoroczne kategorie konkursowe to plastyka i mała forma teatralna. 
Uczniowie naszej szkoły, którzy zdobyli tytuł laureata to: 
1.      Joanna Kotek – oddział przedszkolny 
2.      Kuba Wesołowski – kl. II 
3.      Kacper Nafalski – kl. VIII 
Uczniów do udziału przygotowywała pedagog szkolna Joanna Mazurek.

MIKOŁAJKI

Do naszej szkoły, co roku w Mikołajki, wita Mikołaj z Elfami i Reniferami. W tym roku w te postacie wcielili się uczniowie klasy VII. Wręczali prezenty wszystkim uczniom. Tego dnia każdy mógł zostać Świętym Mikołajem! - wszyscy mieli "przepisowe" czapki. W klasach uczniowie obdarowywali się nawzajem prezentami. Dzieci z oddziałów przedszkolnych: "Skrzaty" i "Krasnale" pod kierunkiem wychowawców: p. Magdaleny Mazurek i p. Barbary Werner przygotowały podziękowania za ciężką pracę Świętego Mikołaja. Klasa IV wzięła udział w konkursie plastycznym "Kartka do Świętego Mikołaja". Klasy I - III w tym dniu wybrały się do kina na film pt. "Dziwny świat". W naszej szkole czuć już ducha świąt.

GALERIA dziękujemy ci święty mikołaju!

PIECZEMY ŚWIĄTECZNE PIERNIKI

Święta tuż, tuż… Czas na pieczenie pierników. Dzisiaj w naszej szkole unosił się zapach korzennych przypraw. 5 grudnia dzieci z grupy „Krasnale” miały bardzo pracowity dzień, bowiem tego dnia przedszkolaki piekły pierniki. Dzieci przygotowały się do pracy myjąc dokładnie rączki i zakładając fartuszki. Przyniosły składniki potrzebne do wykonania ciasta i foremki. Gdy ciasto było gotowe przedszkolaki  z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy.  Efektem były pełne blaszki pierniczków, które zostały upieczone pod czujnym okiem wychowawczyni. To był miły, pełen wrażeń dzień.

Przycisk

DZIEŃ W PIŻAMACH

Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocne Strupiniaki” dołączyło do akcji charytatywnej prowadzonej przez Fundację „Gdy Liczy Się Czas”, a organizowanej w ramach Ogólnopolskiego Charytatywnego Dnia w Piżamach - obudź w sobie Anioła na rzecz Onkochorych Dzieci. Ten dzień w naszej szkole odbył się 05.12.2022 r. - w ten sposób chcieliśmy obchodzić Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Zaproponowaliśmy uczniom, którzy chcieli włączyć się w akcję, aby przyszli do szkoły w piżamach. Dlaczego w piżamach i szlafrokach? Ponieważ piżama niejednokrotnie to jedyny strój dzieciaków, które spędzają długi czas na oddziałach onkologicznych. Był to dzień empatii, solidarności z dziećmi ciężko chorymi, a przede wszystkim - dzień zwrócenia uwagi na zdrowie. Nawet najmłodsi powinni wiedzieć, że warto zadbać o nie i regularnie się badać. Jesteśmy bardzo wdzięczni za cegiełki, które będą wspierać małych pacjentów na oddziałach onkologii poprzez zakup pomp (tym razem na oddział Onkologii, Hematologii i Transplantologii USzD w Lublinie) oraz rehabilitację dzieci. Dzięki dobrowolnym wpłatom dzieci, Rodziców oraz pracowników szkoły wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu uzbierali kwotę 430,20 zł. Zebrane pieniądze zostały wpłacone na konto fundacji 6 grudnia 2022 r. Dziękujemy!!!

GALERIA

WYRÓŻNIENIE
W KONKURSIE HARCERSKIM

Uczennica klasy IV naszej szkoły Milena Pieczykolan otrzymała wyróżnienie w konkursie wojewódzkim "Niepodległa w sercach dzieci i młodzieży oraz dorosłych" – I Festiwal Harcerski w Poniatowej zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Niezłomna Polska - Dobre Słowo" przy współpracy z Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej. Był to konkurs na piosenkę harcerską i patriotyczną. Uczennica zaprezentowała patriotyczną pieśń legionową „Leguny w niebie”. Impreza była zadaniem finansowanym ze środków Ministra Edukacji i Nauki, w ramach Programu Ministra Edukacji i Nauki „Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne – Wsparcie Integracji Międzypokoleniowej". Uczennicę do konkursu przygotowała wychowawczyni - p. Urszula Rudnik.

galeria

NA WYSTAWIE O STAROŻYTNYM EGIPCIE

Drugiego grudnia 2022 r. uczniowie klas: IV, V i VI pod opieką nauczycieli, pań: Jowity Mróz, Urszuli Rudnik i Marzeny Wróbel uczestniczyli w wycieczce do Lublina. W programie były: wizyta w Muzeum Narodowym w Lublinie i Strefa Wysokich Lotów. Na Zamku Lubelskim, w którym spędziliśmy trzy godziny, zwiedziliśmy: wystawy stałe ze stołem ze słynną „czarcią łapą”, Kaplicę Świętej Trójcy oraz punkt kulminacyjny wizyty w muzeum – wystawę „Magia starożytnego Egiptu” i warsztaty „Znaki starożytnych Egipcjan”. Po wystawie „egipskiej” oprowadzał nas przewodnik, który zaciekawił Egiptem uczniów klasy IV, a pozostałym uczestnikom utrwalił posiadane już wiadomości, a także zainteresował przytaczając ciekawostki o życiu starożytnych Egipcjan. Na wystawie mogliśmy obejrzeć: sarkofag, mumię, przedmioty związane z wierzeniami Egipcjan oraz te, z których korzystali na co dzień. Po wystawie wzięliśmy udział w warsztatach, których celem było utrwalenie wiadomości i umiejętności o piśmie starożytnych Egipcjan – hieroglifach. Uczestnicy warsztatów wykonali swój papirus, zapisali hieroglifami wybrane słowa, zdania, a także rozszyfrowali starożytną inskrypcję. Po czasie spędzonym w muzeum spędziliśmy godzinę w Strefie Wysokich Lotów na trampolinach i w dmuchanym miasteczku. Zmęczeni, ale pełni wrażeń zjedliśmy obiad w CH Lublin Plaza.

galeria

BAL ANDRZEJKOWY

Samorząd Uczniowski, w ramach tradycyjnych andrzejek, zorganizował 24.11.2022 r. tzw. ostatki - bal andrzejkowy dla uczniów klasy IV-VIII. Podczas dyskoteki został zorganizowany konkurs integrujący. Klasy wybrały przebrania nawiązujące do motywu filmu, bajki itp. W tych przebraniach uczniowie przyszli na zabawę integracyjną. Oto motywy klas: klasa IV- Batmany, klasa V- „Faceci w czerni”, klasa VI – krasnoludki, klasa VII – „seby” z osiedla, klasa VIII - kibice na mundialu. Liczyło się, aby jak najwięcej osób z danej klasy przyszło przebranych na zabawę. Pod uwagę była brana liczebność uczestników imprezy z danej klasy do liczebności ogólnej uczniów oraz przebrania klas. Zwyciężyła klasa IV - gdyż na 25 uczniów w zabawie uczestniczyły 22 osoby (co stanowiło 88% liczebności całej klasy) i 22 osoby były przebrane za Batmana. Uczennice klasy VIII – Aleksandra Koszałka oraz Aleksandra Kudrzycka zapewniły dobór repertuaru muzycznego, natomiast Natalia Tabuła, Patrycja Cieloch oraz Wiktoria Judczyc przygotowały wróżby andrzejkowe, pomagały również prowadzić konkursy podczas dyskoteki.

galeria

BAL U MISIA STRUPISIA

24 listopada 2022 r. uczniowie klas: I, II, III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych: "Skrzaty" i "Krasnale" uczestniczyli w „Balu u Misia Strupisia”. Bal został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski (reprezentowany przez uczniów klasy IV) z okazji Dnia Pluszowego Misia. Gościem honorowym był Miś Strupiś, który zainaugurował imprezę po wspólnym zaśpiewaniu piosenki o Misiu Strupisiu. Na balu dzieci pojawiły się przebrane za swoich ulubionych bohaterów z bajek i filmów. Wśród zabaw nie zabrakło „Kaczuszek”, "Zygzaka" oraz tanecznej wyprawy do zoo. Repertuar zabaw został wzbogacony przez Samorząd Uczniowski o tradycyjne andrzejkowe wróżby, które przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy IV.

galeria

Dwudziestego piątego listopada 2022 r. w Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie szkoły podstawowej włączyli się w akcję popularyzacji „Misia Uszatka”. Najmłodsze dzieci i uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem wychowawczyń, pań: Magdaleny Mazurek, Barbary Werner, Marty Zapory, Marioli Trynieckiej i Emilii Wesołowskiej, przygotowali dwie piosenki z filmu animowanego opowiadającego przygody słynnego misia. Uczestnicy akcji przynieśli tego dnia pluszowe misie, które towarzyszyły im w lekcjach. Akcja szkolna odbyła się pod patronatem Misia Strupisia – kuzyna Misia Uszatka. Postać słynnego Misia Uszatka powstała 6 marca 1957 roku. Jej pomysłodawcami byli: pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Początkowo opowiadania o Misiu Uszatku publikowane były w piśmie dla dzieci „Miś”, którego był patronem. Imię „Uszatek” zostało nadane misiowi w ramach ogólnopolskiego konkursu dla dzieci. Popularność przygód Misia Uszatka sprawiła, że w 1960 roku autorzy opublikowali pierwszą książkę pod tytułem „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. W kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery tomy:: „Nowi przyjaciele Misia Uszatka” (1963), „Gromadka Misia Uszatka” (1964), „Bajki Misia Uszatka” (1967) i „Zaczarowane kółko Misia Uszatka” (1970). W 2016 roku, by uczcić 60. urodziny tej postaci (przypadające na 2017 rok), opublikowało książkę „Miś Uszatek”, zawierającą wszystkie tomy opowiadań z kompletem ilustracji. Miś Uszatek pojawił się po raz pierwszy na ekranie w krótkometrażowym filmie animowanym pt. „Miś Uszatek” w 1962 r. Największą popularność i rozgłos zyskał jednak jako bohater serialu animowanego o tym tytule, emitowanego w latach 1975–1987.

galeria film

DZIEŃ PRA​W DZIECKA

23 listopada 2022 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się do obchodów Dnia Praw Dziecka, który przypada na 20 listopada. Samorząd Uczniowski wystąpił z inicjatywą, aby tego dnia uczniowie ubrali się na niebiesko, aby wyrazić solidarność z krajami, gdzie łamane są prawa dziecka. Elementem dekoracji zdobiącej hol szkoły było drzewo na którym zamiast liści były niebieskie dłonie z wypisanymi przez uczniów prawami dziecka w języku polskim oraz angielskim. Uczniowie klasy IV przygotowali tematyczną gazetkę ścienną, zapoznając się tym samym z prawami dziecka.

galeria

DZIEŃ JEŻA

Obchodzony w listopadzie Dzień Jeża, stał się inspiracją dla uczniów klasy IV, aby rozwinąć swoje kompetencje językowe wzbogacając znajomość słownictwa związanego z jesienią w języku angielskim. 
W klasie uczniowie przygotowali wystawę tematyczną obrazującą słownictwo z rekwizytami oraz kartami wyrazowymi w języku angielskim. Po zapoznaniu się ze słownictwem uczniowie zagrali 
w interaktywną grę Kahoot! sprawdzając znajomość słownictwa. Udział w projekcie okazał się ciekawym sposobem na uczenie się oraz utrwalanie słownictwa oraz okazją do uczestniczenia w koleżeńskiej rywalizacji podczas interaktywnego quizu.

GALERIA

LEGENDY W PRZEDSZKOLU

Dzieci z oddziału przedszkolnego „Krasnale” poznały wiele legend związanych z naszym krajem. Celem zajęć było kształtowanie szacunku do własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej i rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi. Najciekawszą legendą była legenda pt. „ O Lechu, Czechu i Rusie”.

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami i za siedmioma lasami… Chwilę, zaraz… To nie ta bajka :) Wczoraj, piętnastego listopada 2022 r. w naszej szkole miał miejsce niecodzienny widok: do klas zawitały postacie z bajek! Podobno widziano Czerwonego Kapturka, który rozmawiał ze Złotą Rybką i bawił się w najlepsze z Warszawską Syrenką. Doniesiono nam również, że takiego zjazdu królewien, królów i rycerzy dawno nie widziano. Żeby tego było mało, pojawiły się nawet pająki z Jaskini Łokietka w towarzystwie królowej Jadwigi odciskającej swoją legendarną stópkę, a także Spidermana i Ironmana. Ten kolorowy korowód postaci zamknęły: czarownice, jednorożce i Smok Wawelski w towarzystwie Alvina i Wiewiórek. Uff… Było pięknie, wesoło i kolorowo, jak to w bajkach. W tym roku Dzień Postaci z Bajek upłynął nam pod znakiem polskich legend. Uczennice klasy IV: Iga Zębrowska i Blanka Golec czytały dzieciom z oddziałów przedszkolnych dwie legendy: „Smok Wawelski” i „O Lechu, Czechu i Rusie”. Nauczyciel bibliotekarz czytała uczniom klas I-III: „O warszawskiej syrenie”, „Bazyliszka” i „Jaskinię Łokietka”. Po przeczytaniu legend dzieci przygotowywały pod kierunkiem wychowawców, pań: Magdaleny Mazurek, Barbary Werner, Marty Zapory, Marioli Trynieckiej i Emilii Wesołowskiej prace plastyczne, a oddział przedszkolny „Krasnale” instalację przedstawiającą legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”.
W Dniu Postaci z Bajek zostały rozstrzygnięte cztery konkursy: plastyczny „Ilustrujemy polskie legendy” (oddziały przedszkolne i klasy I-III), konkurs wiedzy o polskich legendach (klasy IV-VIII) oraz konkursu na najlepszy kostium i maskę. W konkursie plastycznym „Ilustrujemy polskie legendy” I miejsca zajęli: Marika Palczyńska (oddział przedszkolny 0„a”), Wiktoria Oleszczuk (oddział przedszkolny 0„b”), Ksawery Zieliński (klasa I), Hanna Szewczuk (klasa II) i Magdalena Czepiel (klasa III). W konkursie wiedzy o polskich legendach wyróżniono dwóch uczniów: J akuba Szpunara (klasa VII), który zajął I miejsce i Igę Zębrowską (klasa IV) – miejsce II. Najlepsze kostiumy zaprezentowali: Zuzanna Szewczuk (klasa IV) – I miejsce, Kornelia Szewczuk (oddział przedszkolny 0„a”) – II miejsce i Zuzanna Czeryna (klasa II) – III miejsce. Najlepszą maskę stworzyli: Michał Szewczuk (klasa V) - I miejsce, Marika Palczyńska (oddział przedszkolny 0„a”) – II miejsce i Daniel Kotek (klasa III) – III miejsce. W konkursach i zabawach Dnia Postaci z Bajek wzięło udział 153 uczniów. Koordynatorem Dnia Postaci z Bajek była nauczyciel bibliotekarz Jowita Mróz.

galeria

DZ I E Ń KR E D KI

Grupy przedszkolne „Krasnale”  i "Skrzaty" wraz z wychowawczyniami w dniu 22 listopada obchodziły Dzień Kredki. Rysowanie kredkami to wielka frajda i ważny trening dla przedszkolaka. Za pomocą kredki przedszkolaki mogą wyrazić to, co myślą, czują i o czym marzą. Celem zabawy było: integracja grupy, doskonalenie umiejętności liczenia i sprawności manualnych przedszkolaków. Dzieci tańczyły przy piosence pt. „Kolorowe kredki”. Był to wesoły i kolorowy dzień.

galeria

SPEKTAKL TEATRALNY "KOPCIUSZEK"

Dnia 22 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego "Krasnale" oraz uczniowie z klas I-III wybrali się do Chełmskiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt.: "Kopciuszek" 

GALERIA

I MIEJSCE DLA ZESPOŁU „BIAŁO-CZERWONE ISKIERKI”

18 listopada 2022 r. zespół wokalny „Biało-czerwone Iskierki” zajął I miejsce na XIX Powiatowym Przeglądzie Pieśni Legionowej w kategorii zespoły wokalno-instrumentalne klasy IV-VI. Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Chełmie, Szkoła Podstawowa w Żmudzi oraz Urząd Gminy Żmudź. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Żmudzi. W skład zespołu weszły: Milena Pieczykolan (klasa IV), Zuzanna Marszaluk (klasa VI), Iga Zębrowska (klasa IV), Blanka Golec (klasa IV) oraz Wiktoria Mróz (klasa V). Uczennice zachwyciły jury oraz publiczność swoim występem wykonując pieśni legionowe: „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Leguny w niebie”. Do konkursu uczennice zostały przygotowane przez panie: Urszulę Rudnik oraz Elżbietę Mulak. Gratulujemy uczennicom i życzymy dalszych sukcesów!

GALERIA

KIBICOWALIŚMY REPREZENTACJI POLSKI W KOSZYKÓWCE

10 listopada kibicowaliśmy reprezentacji Polski w meczu piłki koszykowej ze Szwajcarią. Zwycięstwo w meczu odniosła Polska z wynikiem 79-64.
Brawo Polska!!

GALERIA

PROJEKT
"WARSZAWA - MIASTO NIEZWYCIĘŻONE"

Uczniowie kl. 7 i 8 naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Warszawa - Miasto Niezwyciężone", którego głównym celem było przypomnienie, jak niezwykłym miastem jest i była ich stolica, nie tylko jako symbol oporu wobec niemieckiego terroru, ale przede wszystkim serce naszego kraju. Projekt realizuje Fundacja „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych" we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty, a wszystko przy wsparciu Fundacji PGE. W ramach projektu odbyła się konferencja dla nauczycieli historii. Po konferencji nauczyciele odebrali materiały dla szkół biorących udział w projekcie (wydrukowana wystawa, mini podręczniki z filmem, testy, książeczka dydaktyczna dla nauczyciela, prezentacja multimedialna). Materiały posłużyły do przeprowadzenia zajęć dydaktycznych z uczniami. Otrzymaliśmy również możliwość udziału w koncercie w Filharmonii Lubelskiej. Koncert,  prowadzony przez Darka Malejonka, znanego muzyka rockowego, składał się z interpretacji wierszy poetów powstania warszawskiego, którzy często we wzruszający, ludzki sposób opowiadali o swoich emocjach i uczuciach. Uczestnicy koncertu mogli posłuchać m.in. Renaty Przemyk, Natalii Niemen, Damiana Ukeje czy Mariki. Nagrodą dla uczestników były również piękne publikacje książkowe przygotowane przez organizatora. Projekt w naszej szkole przeprowadziła Ewa Grusza – nauczycielka historii, dyrektor szkoły przy wsparciu Jowity Mróz, nauczyciela bibliotekarza.

galeria fILM Z KONCERTU WKRÓTCE

NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII

4 listopada 2022 r. uczniowie kl. 7 i 8 naszej szkoły pod opieką nauczycielki historii, Ewy Gruszy, wychowawczyni kl. 8, Edyty Koszałki oraz p. Anny Kaczor, wybrali się do Lublina, gdzie odbyli maraton historyczny. Najpierw zwiedzili Państwowe Muzeum na Majdanku - Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1941 - 1944) - powstało już w 1944 r., było pierwszą tego typu instytucją na świecie. Muzeum jest zorganizowane w części dawnego obozu (ok. 90 ha). Nasi uczniowie zwiedzali jego najważniejsze zabytki, m.in.: częściowo zachowaną część gospodarczą, pole obozu więźniarskiego, budynki łaźni wraz z komorami gazowymi, budynki "nowego" i "starego" krematorium oraz kompleks Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku autorstwa Wiktora Tołkina. Następnie udali się do kina na film „Orlęta. Grodno 39”. Film Krzysztofa Łukaszewicza jest pierwszą produkcją filmową o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. przedstawiającą historię heroicznej walki mieszkańców Grodna z rosyjskim najeźdźcą. To dramatyczny obraz wojny widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. To był niezwykły dzień i niezwykła lekcja historii, na długo pozostanie w pamięci.

galeria

W dniu 9 listopada, jak co roku, w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny  OLIMPIADY WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS – MATEMATYKA PLUS przeznaczony dla uczniów klas III – VIII. Była to już 36 edycja tego konkursu. Konkurs jest organizowany, aby pobudzić i uaktywnić uczniów, zwiększyć ich motywację w poznawaniu tajników wiedzy matematycznej. Olimpiada poprzez ducha olimpijskiej rywalizacji jest sposobem podnoszenia matematycznych umiejętności uczniów w naszej szkole. Test konkursowy, jak co roku, rozwiązywali uczniowie we wszystkich szkołach w Polsce tego samego dnia i o tej samej godzinie. W naszej szkole w konkursie uczestniczyło 16 uczniów. Uczniowie do testu przystąpili z wielkim przejęciem i zapałem do pracy. Rzetelnie i ciężko pracowali, aby rozwiązać każde zadanie z testu. W tym konkursie nie ma przegranych jest on organizowany dla zwiększenia motywacji uczniów. Nauczycielkami odpowiedzialnymi za zorganizowanie konkursu w naszej szkole są Elżbieta Pietrucha i Emilia Wesołowska. Wyniki konkursu będą znane dnia 10 stycznia 2023 roku.  
Gratuluję wszystkim uczniom wspaniale wykonanej pracy! 

GALERIA

UROCZYSTE PODNIESIENIE FLAGI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ NA MASZT

W dniu 10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość. Przy budynku szkoły postawiono maszt flagowy, na którym tego dnia została uroczyście, po raz pierwszy, podniesiona flaga Rzeczpospolitej Polskiej. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Chełm p. Wiesław Kociuba, proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie ksiądz Krzysztof Maksymowicz, dyrektor Biura Obsługi Szkół Gminy Chełm p. Jolanta Krop, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Obrony Cywilnej Gminy Chełm p. Mirosław Mysiak, przedstawicielka Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Chełmie p. Antonina Farima, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Strupinie Dużym p. Maria Jagnicka, zarząd Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym, panie: Natalia Zielińska, Kinga Zienkiewicz i Elżbieta Zębrowska, uczniowie, nauczyciele, rodzice uczniów i społeczność lokalna. Wójt Gminy Chełm, uczniowie szkoły w imieniu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz dyrektor szkoły w asyście uczniów złożyli wieńce i wiązanki pod tablicą upamiętniającą Cichociemnego ppor. Wiktora Karamacia. Przed uroczystością głos zabrała dyrektor szkoły – p. Ewa Grusza. W obecności pocztów: flagowego Rzeczpospolitej Polskiej i sztandaru Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Koło Gminy Chełm, prowadząca uroczystość, p. Jolanta Paszkiewicz wydała uczniom wchodzącym w skład pocztu flagowego: Michałowi Hurko, Tomaszowi Iwańcowi i Błażejowi Pajerowi, komendę podniesienia flagi. W czasie uroczystego podnoszenia flagi Rzeczpospolitej Polskiej, uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście i społeczność lokalna zebrani na placu szkoły odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Poczty flagowe i poczet sztandarowy oraz uczestnicy uroczystości udali się na salę gimnastyczną szkoły, na której odbyła się akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Uczniowie recytowali poezję patriotyczną, śpiewali pieśni legionowe, najmłodsi uczniowie – zatańczyli poloneza, a uczennice z klas: VII i VIII zatańczyły z flagami. Akademię przygotowały panie: Justyna Dederko, Justyna Kondej, Emilia Wesołowska.

Dyrektor
Szkoły Podstawowej
im. Władysława Broniewskiego
w Strupinie Dużym,
Grono Pedagogiczne,
Rada Rodziców
mają zaszczyt zaprosić

Rodziców uczniów szkoły
i społeczność lokalną


na uroczystość
pt. "Niezwyciężona Biało-Czerwona",
która odbędzie się
10 listopada 2022 r.
o godz. 11:00.

Biblioteka
zaprasza
na Dzień Postaci z Bajek, który odbędzie się
w naszej szkole
15 listopada.


W programie:

  • Czytanie polskich legend,
  • Konkurs Plastyczno - Techniczny na najpiękniejszą ilustrację do polskiej legendy (oddziały przedszkolne, klasy I-III),
  • Konkurs wiedzy o polskich legendach (klasy IV-VIII),
  • Konkursy: na najlepszy strój i maskę z polskiej legendy (oddziały przedszkolne, klasy I-VIII).

Na zgłoszenia do konkursu wiedzy
czekamy do 10 listopada.
Zapraszamy!!!

regulaminy

PROJEKT EDUKACYJNY "BOHATERON"

Uczniowie klas: VII i VIII wzięli udział w akcji "BohaterON – włącz historię!", ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nauczyciel historii p. Ewa Grusza przeprowadziła cztery lekcje (po dwa zajęcia lekcyjne w każdej klasie) o tematyce wprowadzającej w zagadnienia dotyczące powstania warszawskiego oraz przedstawiającej jego przyczyny, przebieg i skutki. Efektem pracy grup projektowych w klasach były plakaty tematyczne, które uczniowie zaprezentowali publicznie. Uczniowie dokonali również pamiątkowych wpisów na stronie internetowej akcji. Na początku października społeczność szkolna uczciła powstańców warszawskich odśpiewaniem pieśni pt. "Warszawskie dzieci".

NAGRODA
W KONKURSIE FILMOWYM

Uczniowie naszej szkoły: Oliwia Mardoń, Gabriela Szpunar (kl. V) i Jakub Szpunar (kl. VII) zajęli trzydzieste miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym, którego organizatorem jest Fundacja Konkursu Historycznego „Patria Nostra”. Uczniowie: wybrali temat – „Zamordowanie Inki”, napisali scenariusz filmu, wybrali plenery, przygotowali scenografię, kostiumy oraz wzięli udział w nagraniach, a później pomogli zmontować film. W filmie wykorzystaliśmy plenery naszej najbliższej okolicy: Cmentarz Wojenny w lesie Borek, chatę przy szkole, okoliczne pola pięknie umajone makami i chabrami, las Borek i pomieszczenia szkoły. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Opiekunem uczniów w konkursie była nauczyciel historii p. Jowita Mróz.
Celem konkursu jest propagowanie historii Polski, krzewienie wartości i postaw patriotycznych, integracja i tworzenie poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Zadanie konkursowe polegał o na wykonaniu filmu lub animacji komputerowej dotyczącej jednego z najważniejszych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w okresie konkretnego, przydzielonego przez organizatora, tygodnia w roku.

OBEJRZYJ NASZ FILM

W dniu 19 października 2022 roku w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których wręczone zostały odznaczenia państwowe, resortowe, nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz nagrody Lubelskiego Kuratora Oświaty. N auczyciel dyplomowany z 17 – letnim stażem pracy z naszej szkoły, p. Jowita Mróz, która wykonuje obowiązki nauczyciela bibliotekarza, uczy także historii oraz wiedzy o społeczeństwie została uhonorowana Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę. Odznaczenie zostało przyznane 10 os obom z: miasta Chełm, powiatu chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. We wniosku o odznaczenie czytamy: „Nauczyciel p. Jowita mróz a ktywnie włącza się w pracę szkoły, wykonując dodatkowe zadania. Organizuje imprezy, uroczystości szkolne, konkursy. P ozwala dzieciom na odkrycie swoich talentów oraz otwarcie na interakcję z szerszym gronem odbiorców, np. co roku angaż owała uczniów oraz ich rodziców do konkursu literacko-plastycznego „BAZGROŁ”, w którym zdobywa li nagrody, a ich wręczenie m i a ło miejsce na Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym w Warszawie. W 2021 r. szkoła podczas 11. edycji otrzymała nagrodę w postaci środków do dezynfekcji na kwotę 10000 zł dla „Najbardziej zaBAZGROLonej placówki” za całokształt udziału w tym konkursie. Działania nauczycielki głównie koncentrują się jednak na wspieraniu wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży, propagowaniu obchodów świąt narodowych, kształtowaniu więzi z regionem oraz podtrzymywani u tożsamości lokalnej. Jest pomysłodawcą i realizatorką projektu pt. „Wczoraj i jutro Naszego wesela Pauliny Hołyszowej”. Dzięki temu szkoła otrzyma ła dofinansowanie w kwocie 5000 zł ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021”. Projekt był skierowany do uczniów naszej szkoły, ich rodziców oraz lokalnej społeczności. Nauczycielka od wielu lat jest organizatorką Gminnego Konkursu im. Pauliny Hołyszowej. W wrześniu 2021 r., d ziałając wspólnie z Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie zorganizowała spotkanie z artystką ludową, p. Stanisławą Mąką, w ramach projektu „Papier, nożyce, talent. Opowieść o chełmskich wycinankarkach”. W 2021 r. u czniowie, pod jej opieką oraz nauczyciela p. Stanisławy Nafalskiej, zajęli pierwsze miejsce w konkursie filmowym „Moje miejsce. Nasza historia” zorganizowanym dla uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich województwa lubelskiego przez Fundację „Otaczaj Blaskiem”. M ocną stroną nauczycielki jest umiejętność tworzenia i prezentowania na zajęciach własnych pomocy audiowizualnych, gier, filmów. Z ajmuje się archiwizowaniem materiałów do fotorelacji ze szkolnych wydarzeń. P rowadzi stronę internetową szkoły. Współautorka i realizatorka innowacji pedagogicznych: „Bawię się i uczę. Gamifikacja jako sposób na wykorzystanie wiedzy i umiejętności”(2018/2019) i „Czytanie łączy”. Ubiegała się z sukcesem o środki na zakup książek, działania czytelnicze oraz zakup wyposażenia biblioteki z programów: „Książki Naszych Marzeń”, „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa:, „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0”. Co roku wyróżniana i nagradzana przez dyrektora szkoły, a w 2021 roku nagrodą Wójta Gminy Chełm.”

NAGRODZONY NAUCZYCIEL
Z NASZEJ SZKOŁY

Z WIZYTĄ W GOSPODARSTWIE

Dnia 28 października dzieci z oddziału przedszkolnego, grupa Krasnale i uczniowie klasy II z wychowawczyniami: Barbarą Werner i Mariolą Tryniecką oraz Natalią Zielińską, odwiedzili gospodarstwo pana Michała Jagnickiego. Dzieci zobaczyły hodowlę owiec, podziwiały również inne zwierzęta. Dużym zainteresowaniem cieszył się nowoczesny sprzęt rolniczy, za którego sterami mogli usiąść chętni uczniowie. Pełni wrażeń i dobrego humoru dzieci wróciły do szkoły na dalsze zajęcia.

GALERIA

II MIEJSCE
NA POWIATOWYM FESTIWALU PIOSENKI ANGIELSKIEJ!

Uczennice klasy IV: Blanka Golec i Milena Pieczykolan reprezentowały naszą szkołę jako duet wokalny pod nazwą „IQ” na VIII Powiatowym Festiwalu Piosenki Angielskiej  organizowanym przez Szkołę Podstawową w Żmudzi. Uczennice wywalczyły II miejsce w kategorii zespoły/duety klas IV-VI. Pod opieką p. Urszuli Rudnik (nauczyciel języka angielskiego oraz wychowawczyni klasy IV) uczennice przygotowały artystyczny występ prezentując kultowy utwór „An Angel” zespołu "The Kelly Family" zabierając jury w sentymentalną podróż do lat 90. Zdobycie miejsca na podium nie było łatwym zadaniem, gdyż właśnie w tej kategorii wiekowej wystartowało najwięcej zespołów z powiatu chełmskiego. Tym bardziej gratulujemy naszym reprezentantkom i życzymy dalszych sukcesów!!!

GALERIA FILM WKRÓTCE

ZAJĘCIA Z ROBOTEM PHOTON

Uczniowie klasy I  podczas zajęć edukacji informatycznej uczestniczyli w zajęciach z programowania. Nauka przez zabawę jest najlepszą i najbardziej przyswajalną jej formą. Robot Photon rozwija u dzieci i młodzieży zdolność logicznego myślenia oraz uczy kodowania i podstaw programowania. Uczniowie zapoznali się z możliwościami robota, a następnie za pomocą tabletu nauczyli się poruszać nim po planszy, programując mu dźwięki i zmianę kolorów. Zajęcia sprawiły ogromną radość wszystkim uczestnikom.
Na zajęciach przeprowadzonych przez nauczyciela informatyki - p. Elżbietę Mulak, korzystano ze sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria przyszłości".

galeria

W 2022 roku przypada 130. rocznica urodzin Pauliny Hołyszowej. Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym już po raz dwudziesty była organizatorem Gminnego Konkursu im. Pauliny Hołyszowej. W jesiennej edycji konkursu odbył się Gminny Konkurs Wiedzy „Ziemia Chełmska w latach życia Pauliny Hołyszowej (1892-1975)”. Konkurs objęty patronatem Wójta Gminy Chełm miał na celu rozbudzanie zainteresowań historią, przyrodą i kulturą Ziemi Chełmskiej.
Twórcą pytań testowych był znany chełmski regionalista p. Zbigniew Lubaszewski. Konkurs rozpoczął się o godz. 10:00 i trwał godzinę. W trakcie obrad komisji konkursowej w składzie: p. Magdalena Mąka – adiunkt Działu Historii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie i p. Mariola Kot – nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Stawie, uczestnicy konkursu pod opieką koordynatora konkursu p. Jowity Mróz i p. Magdaleny Laskowskiej – nauczyciela historii w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Stołpiu, udali się na spacer edukacyjny. W jego trakcie każdy uczestnik konkursu mógł sfotografować się z figurą Pauliny Hołyszowej znajdującą się przy świetlicy w Strupinie Dużym. Po powrocie do szkoły nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów w konkursie. Wójt Gminy Chełm p. Wiesław Kociuba oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym – p. Ewa Grusza wręczyli laureatom konkursu nagrody rzeczowe. Uczestnicy, którzy zajęli pierwsze miejsca w obu kategoriach wiekowych otrzymali m.in. grawerowane deski lipowe – z gatunku drzewa, które było ulubionym Pauliny Hołyszowej. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.
Komisja konkursowa wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach wiekowych przyznając następujące lokaty:
w kategorii klasy IV-VI:
I miejsce – Szymon Flis (SP w Strupinie Dużym, op. p. Jowita Mróz)
II miejsce – Julia Popek (SP w Stawie, op. p. Mariola Kot)
III miejsce – Anna Kiraga (SP w Stołpiu, op. p. Magdalena Laskowska);
w kategorii klasy VII-VIII:
I miejsce – Jakub Szpunar (SP w Strupinie Dużym, op. p. Ewa Grusza)
II miejsce – Alicja Anusiewicz (SP w Stołpiu, op. p. Magdalena Laskowska)
III miejsce – Grzegorz Manaj (SP w Stawie, op. p. Mariola Kot).
Zaproszeni goście, uczestnicy konkursu i ich opiekunowie mogli pokrzepić się słodkim poczęstunkiem, ale także obejrzeć wystawę „Wczoraj i jutro” prezentującą fotografie z dwóch przedstawień sztuki Pauliny Hołyszowej „Nasze wesele”, prezentowanej we wrześniu 2021 roku w naszej szkole.
Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i rzeczowe, a ich opiekunowie – podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu. Nagrody zostały ufundowane przez: Urząd Gminy Chełm i Szkołę Podstawową im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym. Nasi goście otrzymali, wykonane przez nauczyciela edukacji przedszkolnej p. Barbarę Werner, bukieciki z jesiennych liści.
Organizatorzy konkursu składają podziękowania za pomoc w organizacji konkursu: dyrektorowi Biura Promocji Gminy Chełm panu Ryszardowi Mielniczukowi, dyrektorowi Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie pani Natalii Jędruszczak oraz panu Zbigniewowi Lubaszewskiemu i pani Magdalenie Mące – pracownikom Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Organizację sal konkursowych i ich dekorację wykonały panie: Urszula Rudnik, Justyna Dederko, Edyta Koszałka, Marta Zapora i Agata Woźniak. Dziękujemy również panu Marcinowi Sadowskiemu za zaangażowanie się w konkurs. Pragniemy podziękować także pracownikom obsługi, paniom: Zofii Nafalskiej i Sylwii Brzozowskiej. Koordynatorem konkursu była pani Jowita Mróz.

galeria

"​​SZYBKA, SZYBSZA, NAJSZYBSZA"
- DOŚWIADCZALNE WYZNACZANIE PRĘDKOŚCI  

Ogólnopolski Projekt Matematyczny ,,(Nie)zwykła matematyka "Moduł X: Matematyka w podróży Zadanie 2: Szybka, szybsza najszybsza - doświadczalne wyznaczanie prędkości przy użyciu samochodzików ( zabawek). Dnia 25.10.2022 r w ramach projektu uczniowie klasy siódmej na lekcji fizyki z panią Elżbietą Pietruchą wyznaczali prędkości samochodzików zabawkowych. Czas mierzyli stoperem, długość (ławki, sali lekcyjnej , korytarza szkolnego) wyznaczali metrówką. Uczniowie sprawdzali prędkości dla różnych pojazdów i różnych odległości. Zadanie sprawiło dużo radości, 
a uczniowie przypomnieli sobie wzory oraz jednostki prędkości.
Koordynatorkami szkolnymi projektu w naszej szkole są nauczycielka matematyki - Elżbieta Pietrucha i nauczycielka historii - Jowita Mróz.

GALERIA

KLEKSOGRAFIA - SYMETRIA JESIENNYCH LIŚCI 

Dnia 19.10.2022 roku klasa II zrealizowała jedno z zadań Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,(Nie)zwykła matematyka": Moduł I, zadanie 4: Kleksografia- symetria jesiennych liści. Uczniowie razem z wychowawczynią panią Mariolą Tryniecka sprawdzali jak to jest z tą symetrią.
Koordynatorkami szkolnymi projektu w naszej szkole są nauczycielka matematyki - Elżbieta Pietrucha i nauczycielka historii - Jowita Mróz.

GALERIA

ŚWIATOWY DZIEŃ WARZYW I OWOCÓW W PRZEDSZKOLU

Dnia 21 października przedszkolaki z grupy "Skrzaty"  obchodziły Światowy Dzień Warzyw i Owoców. W czasie zajęć dowiedziały się, dlaczego warzywa i owoce są tak ważne w naszej diecie. W ciągu dnia brały udział w zabawach: rozpoznawały warzywa i owoce różnymi zmysłami, wykonywały prace plastyczne oraz bawiły się w sklep wykorzystując okazy warzyw i owoców.

galeria

PROFILAKTYKA ANTYALKOHOLOWA:
„SZANUJ ZDROWIE – NIE PIJ ALKOHOLU !”

        Celem podjętych działań było uświadomienie dzieciom i młodzieży szkodliwego wpływu spożywania alkoholu na organizm człowieka. Wykorzystano do tego twórcze przedstawienie swoich przemyśleń
w pracy plastycznej. Poprzez podjęte działania kształtowano u dzieci świadomą umiejętność radzenia sobie w sytuacjach, w których inni proponują im spożywanie alkoholu.          
         Uczestnikami byli uczniowie klas I-III oraz IV- VIII szkoły podstawowej.W ramach działań przeprowadzono zajęcia na temat szkodliwego wpływu spożywania alkoholu na organizm człowieka.         Działaniem podsumowującym było przeprowadzenie szkolnego konkursu profilaktycznego „Szanuj zdrowie – nie pij alkoholu !”.
W kategorii klas I-III:
I miejsce – Kuba Wesołowski
II miejsce – Maksymilian Palczyński
III miejsce – Ksawery Zieliński  
W kategorii klas IV-VIII:
I miejsce – Aleksandra Mazurek
II miejsce – Gabriela Kruk
II miejsce – Zuzanna Szewczuk
III miejsce – Michał Szewczuk          
         Organizatorkami były: pedagog szkolny Joanna Mazurek, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Emilia Wesołowska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Justyna Kondej.

GALERIA

RAZEM DLA NASZEJ KLASY

            Integrowanie klasy to bardzo ważny element oddziaływań wychowawczych. Stanowi żmudny, często swoisty, niekiedy jednak trudny do osiągnięcia proces. W obliczu istniejących zagrożeń, jakie czyhają na dzieci i młodzież, działania integrujące stanowią ważny czynnik szeroko rozumianych oddziaływań profilaktycznych.
            W naszej szkole odbyła się akcja profilaktyczna „ Razem dla naszej klasy”. Uczniowie klas IV-VIII wykonywali plakat przedstawiający swoją klasę oczami uczniów. W swoich działaniach wspomagali ich wychowawcy. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem oraz pomysłowością. Powstały wspaniałe prace, które ozdobią gazetki klasowe.
Organizatorkami akcji były: pedagog szkolny Joanna Mazurek, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Emilia Wesołowska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Justyna Kondej.

galeria

DZIEŃ MARCHEWKI

Dnia 19 października został zorganizowany Dzień Marchewki w grupie przedszkolnej "Krasnale" . Dzieci wraz
z wychowawczynią Barbarą Werner przygotowały zdrowe i pożywne soki z jesiennych owoców i warzyw.

galeria

"NA STRAGANIE" W PRZEDSZKOLU

Przedszkolaki z grupy "Krasnale" zorganizowały kącik przyrody, zgromadziły owoce i warzywa z sadów oraz ogrodów swoich rodziców. Przygotowały również inscenizację wiersza pt." Na straganie" - Jana Brzechwy.

galeria

JESIENNE SADZENIE TULIPANÓW

Dzieci z oddziału przedszkolnego "Krasnale" zasadziły cebulki tulipanów, aby mogły cieszyć się ich widokiem na wiosnę.

galeria

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
I ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I

12 października 2022r. w naszej szkole odbyły się: akademia
z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Na wstępie uczniowie z klas: IV, VI i VIII zaprezentowali radosny program słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Elżbiety Mulak
i dedykowany pedagogom oraz pracownikom szkoły, czym wprawili wszystkich w radosny nastrój. Następnie pierwszoklasiści oficjalnie dołączyli do grona uczniów. Uczniowie klasy pierwszej zostali serdecznie powitani przez przedstawicieli starszych kolegów. Część artystyczną dzieci rozpoczęły od recytacji wierszy wyrażających ich odczucia
i radość z tego, że od 1 września zaczęły już naukę szkolną. Prezentując piosenki i wiersze pokazały, że znają już zasady życia szkolnego i wdrażają się do obowiązków ucznia. Następnie wszyscy złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez dyrektora szkoły panią Ewę Gruszę na uczniów. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom i prezenty od koleżanek i kolegów z innych klas.
Na uroczystości pojawił się gość honorowy - Miś Strupiś.
Po części oficjalnej uczniowie z rodzicami, rodzeństwem
i wychowawczynią przeszli do klasy na słodki poczęstunek,
by w radosnym nastroju świętować tak ważne wydarzenie.
Do grona uczniów dołączyli: Karolina Dyczko, Antoni Jankowski, Viktor Korin, Patrycja Kruk, Michał Lejman, Kornelia Mazurek, Kuba Oleszczuk, Natan Telicki, Patrycja Troczyńska, Ksawery Zieliński i Alan Zienkiewicz. Pierwszoklasistów do występu przygotowała wychowawczyni pani Marta Zapora, a dekorację wykonały panie: Elżbieta Mulak i Justyna Dederko. Obsługę sprzętu zapewnili: panie Elżbieta Mulak i Justyna Kondej oraz pan Marcin Sadowski.

DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO W NASZEJ SZKOLE

10 października w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Zorganizowano różne aktywności , w których udział wzięli uczniowie z klas I- III oraz IV-VIII . Celem było uświadomienie potrzeby dbałości zarówno o zdrowie fizyczne jaki i psychiczne. Uczniowie dowiedzieli się jak minimalizować ryzyko zaburzeń psychicznych, jak troszczyć się o siebie oraz czego potrzebuje nasz mózg , aby dobrze funkcjonować. W ramach działań wspierających edukację w zakresie zdrowia psychicznego zorganizowano „Bieg zdrowia psychicznego„ dla klas I-III, przeprowadzono zajęcia dla uczniów klas starszych na temat dbałości o zdrowie oraz wszyscy uczniowie w szkole stworzyli „Plecak dobrego nastroju”. Ponadto uczniowie klas starszych świętowali ten dzień poprzez uprawianie sportu z wykorzystaniem sprzętu sportowego otrzymanego od Polskiego Związku Zapaśniczego i Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu  Zapasy Sportem Wszystkich Dzieci. Organizatorkami działań były: pedagog szkolny p. Joanna Mazurek, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Emila Wesołowska oraz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Justyna Kondej.

GALERIA

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY - SPOTKANIE Z POLICJANTEM

13 października 2022 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie uczniów klas I-III oraz przedszkolaków z przedstawicielem KMP w Chełmie. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią.  Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Ponadto funkcjonariusz poruszył temat cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na zakończenie dzieci z oddziałów przedszkolnym w formie praktycznej uczyły się prawidłowego przechodzenia przez przejście dla pieszych.

GALERIA

DZIEŃ DRZEWA

10 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Drzewa. Dzieci     z oddziału przedszkolnego "Krasnale" oraz klasa II uczciła ten dzień poprzez wykonanie prac plastyczno - technicznych oraz przytulanie się do drzew, mające na celu ukazanie jaką energię dają nam drzewa.

galeria

DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

07. 10. 2022r.-  po wielu deszczowych i bardzo zimnych dniach końca lata i początku słotnej jesieni wreszcie dopisała piękna, słoneczna pogoda, a więc była okazja, aby zorganizować zgodnie z tradycją naszej szkoły ,,Dzień Pieczonego Ziemniaka”. W tej radosnej, jesiennej zabawie integracyjnej uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I- III. Pod czujnym okiem nauczycieli i pracowników szkoły dzieci piekły ziemniaczki  i  kiełbaski, puszczały bańki mydlane, bawiły się wykorzystując sprzęt sportowy oraz chustę animacyjną.  Podczas przerw choć na chwilę dołączali do bawiącej się gromadki  uczniowie ze starszych klas. Wszystkim dopisywał dobry humor i apetyt, a wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci.

GALERIA

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października – w tym roku 7 października. Uczniowie naszej szkoły tradycyjnie od kilku lat biorą udział w tym wydarzeniu. W tym roku wydarzenie było realizowane w ramach zadania 1 w VI module ogólnopolskiego projektu „(Nie)zwykła matematyka”. W czwartek 6 października odbyły się eliminacje na Egzaminatorów, którzy weszli w skład Komisji Egzaminacyjnej. Egzaminowali: Magdalena Knotowicz i Iga Zębrowska z klasy IV, Szymon Flis z klasy V, Natalia Dąbrowska z klasy VI, Jakub Szpunar z klasy VII (w zastępstwie Kuby w pracach komisji wziął udział Natan Bornus) oraz Bartosz Dyczko z klasy VIII. Uczniowie, którzy zdali egzamin uzyskali certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. W eliminacjach na Egzaminatora wykorzystano tablety zakupione
w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Wydarzenie zorganizowały nauczycielki matematyki: Elżbieta Pietrucha i Edyta Koszałk a.

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września w naszej szkole zorganizowano Dzień Chłopaka. Główną atrakcją dla dzieci była zabawa przy muzyce oraz pizza.
W klasie III pod kierunkiem wychowawczyni Emilii Wesołowskiej uczniowie programowali roboty Photon w ramach laboratorii przyszłości.  

GALERIA

DESZCZOWA POGODA W PRZEDSZKOLU

Dla przedszkolaków z grupy "Krasnale" deszczowa pogoda nie jest straszna. Spacer w deszczu sprawił dzieciom wiele radości i przyjemności.

galeria

POWSTANIE WARSZAWSKIE. PAMIĘTAMY!

Trzeciego października 2022 r. ponad osiemdziesięciu uczniów, nauczycieli i rodziców uczniów naszej szkoły zebrało się na sali gimnastycznej, by w odświętnych strojach zaśpiewać ku pamięci Powstańców Warszawskich pieśń pt. „Warszawskie dzieci”. Uczestnicy nagrania zakupili na tę okazję biało-czerwone opaski ze znakiem Polski Walczącej. Koordynatorem działań byli: Kacper Chomik z klasy VII oraz p. Jowita Mróz.
Trzeciego października 2022 r. przypada 78. rocznica zakończenia działań zbrojnych w powstaniu warszawskim. Sześćdziesiąt trzy dni walk o wolną Warszawę były największą operacją militarną Armii Krajowej, a zarazem największą bitwą stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Ppor. Wiktor Karamać, urodzony w Strupinie Dużym, walczył w powstaniu warszawskim. Nasza szkoła czci jego pamięć, a zarazem wszystkich uczestników powstania. Cześć Ich Pamięci!
Akcja szkolna została zrealizowana w ramach "BohaterON – włącz historię!", ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

powstanie warszawskie.
pamiętamy! film

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

28 września 2022 r. odbył się „Dzień Języków Obcych” zorganizowany w naszej szkole w ramach Europejskiego Dnia Języków przypadający na dzień 26 września. W przygotowanie obchodów tego wydarzenia włączyła się cała społeczność szkolna. W trakcie uroczystości poszczególne klasy zaprezentowały znany utwór „Panie Janie”. Został on zaśpiewany w 5 językach: po angielsku- klasa II, po niemiecku i hiszpańsku- klasa III, po włosku
i francusku- klasa VII. Klasy młodsze zaprezentowały własnoręcznie zrobione flagi: klasa 0- flaga Francji, klasa I- flaga Włoch, klasa II- flaga Anglii, klasa III- flaga Niemiec Klasy V, VI włączyły się w obchody tego święta poprzez przygotowanie plakatów dotyczących obcojęzycznych krajów, takich jak Niemcy, Szkocja czy Irlandia. Plakaty te przyozdobiły tablice na szkolnym korytarzu stanowiąc wraz z flagami foto ściankę na której tle uczniowie mogli robić pamiątkowe zdjęcia. Kluczowym punktem wydarzenia było polsko-angielskie przedstawienie zaprezentowane przez klasę IV- „Czerwony Kapturek- Little Red Riding Hood” .Obsada przedstawienia była następująca: Czerwony Kapturek- Magdalena Knotowicz, Wilk- Kordian Tokarz, Mama Czerwonego Kapturka- Iga Zębrowska, Babcia- Wiktoria Kupczyńska, Leśniczy- Daniel Karaniewicz, Syn Leśniczego- Wojciech Bortnik, Pszczółka- Nicole Nafalska, Biedronka- Anastazja Nafalska, Motyl- Milena Pieczykolan, Tulipan- Maja Palczyńska, Róża- Barbara Kruk, Stokrotka- Zuzanna Szewczuk, Lis 1- Kacper Wojtiuk, Lis 2 – Szymon Judczyc, Króliczek- Lidia Lorenc, Dziadziuś- Antoni Pietrzak, Narratorzy: Jowita Wielgus, Blanka Golec, Maja Jones, aktorzy zapowiadający kolejne sceny: Magdalena Nafalska, Aleksander Przybylski, Dominik Marszaluk, Piotr Romanek, Patryk Tabuła. Uczniowie klasy VIII czuwali nad techniczną stroną przebiegu imprezy- Nikola Łapacka robiła zdjęcia, natomiast Błażej Pajer i Kamil Mazurek byli operatorami kamery. Należy tu nadmienić że te sprzęty zostały zakupione przez szkołę w ramach Laboratoriów Przyszłości. Nad przygotowaniem obchodów czuwały nauczycielki języków obcych SP w Strupinie Dużym- pani Agata Woźniak (język niemiecki), pani Barbara Przybył oraz Urszula Rudnik (język angielski). Dzień ten przeniósł wszystkim uczestnikom wydarzenia dużo radości i niezapomnianych wspomnień i zdecydowanie był motywacją dla dzieci
i młodzież do nauki języków obcych. Kamerę obsługiwał Błażej Pajer z klasy VII, a aparat fotograficzny - Nikola Łopacka z klasy VIII.
Kamera i aparat fotograficzny zostały zakupione w ramach programu "Laboratoria przyszłości".

galeria film

,,(NIE) ZWYKŁA MATEMATYKA’’ - OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY

Nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział
w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ,,(Nie) zwykła matematyka” . Celem projektu jest kształtowanie inicjatywy i pomysłowości
w rozwiązywaniu problemów, rozwijanie umiejętności
wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Uczniowie całej szkoły zmierzą się z wieloma ciekawymi wyzwaniami pokazującymi zastosowanie matematyki w życiu codziennym i nie tylko.
Projekt realizowany będzie przez cały rok szkolny. Wezmą w nim udział dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-VIII.
Koordynatorami projektu są panie: Elżbieta Pietrucha i Jowita Mróz. Wszyscy nauczyciele podjęli się realizacji co najmniej 15 zadań projektowych z 10 różnych modułów podanych przez organizatora:
Moduł I - Co w trawie piszczy
Moduł II - Galeria sztuki
Moduł III - Matematyka inaczej...
Moduł IV - Nie tylko na planszy
Moduł V - Historyczne zmagania
Moduł VI - Świąteczna matematyka
Moduł VII - Kasa rządzi światem
Moduł VIII - Budujemy
Moduł IX - Przepyszna matematyka
Moduł X - Matematyka w podróży

JESIEŃ W OGRODZIE SZKOLNYM

Jesień zawitała do ogrodu szkolnego. Kwitną pięknie kwiaty i rumienią się poziomki oraz jabłka. Dzieci wraz z wychowawczynią Barbarą Werner zerwały jabłka i wykopały ziemniaki, które zostaną upieczone podczas Święta Pieczonego Ziemniaka. Pozostało nam jeszcze zebrać nasiona, wykopać marchewkę oraz przekopać ziemię, aby była gotowa do wiosennych siewów.

galeria

ZASADY RUCHU DROGOWEGO
W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

Dzieci z oddziału przedszkolnego "Krasnale" pod kierunkiem wychowawczyni Barbary Werner poznały zasady ruchu drogowego oraz numery alarmowe.

galeria

SUMMERTIME MEMORIES

W ramach lekcji języka angielskiego klasa IV przystąpiła do pracy metodą projektu
pt. „Summertime memories- wakacyjne wspomnienia.” W dniach 5-16 września 2022 r. uczniowie przynosili swoje wakacyjne pamiątki, poznawali ich nazwy po angielsku oraz tworzyli opisy tych wakacyjnych pamiątek i prezentowali je na forum klasy również
w języku angielskim. Wśród wakacyjnych pamiątek pojawiły się magnesy, muszelki, zdjęcia, pluszaki, breloki oraz wakacyjne nakrycia głowy. Uczniowie przystąpili do projektu bardzo entuzjastycznie i z ogromną chęcią prezentowali przywiezione przez siebie pamiątki z wakacji. Nad realizacją projektu czuwała p. Urszula Rudnik- nauczycielka języka angielskiego oraz wychowawczyni klasy IV.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

        W dniu 26 września 2022 r. po raz 29 nasza szkoła włączyła się do akcji „Sprzątanie świata” pod hasłem "Wszystkie śmieci są nasze" ma na celu nie tylko uprzątnięcie odpadów ze wspólnej przestrzeni, ale również zwrócenie uwagi, że to my sami odpowiadamy za śmieci pojawiające się wokół nas.    Uczniowie klas  I - III wraz z wychowawczyniami wyposażeni w worki na śmieci i rękawiczki wyruszyli posprzątać trasę od szkoły w kierunku szosy wojsławickiej oraz w kierunku świetlicy wiejskiej w Strupinie Dużym.
Najmłodsi wychowankowie naszej szkoły – dzieci z oddziałów przedszkolnych sprzątali teren placówki. Śmieci było niewiele, co bardzo cieszy, czyli edukacja w tym kierunku przynosi efekty.
Z roku na rok nasza konsumpcja rośnie przez co rośnie również ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać „drugie życie” zamiast trafić na wysypisko śmieci. Głównie są to butelki PET po napojach, słomki, kubki, jednorazowe sztućce plastikowe opakowania kartonowe tzw. tetrapaki oraz jednorazowe reklamówki, z tych ostatnich tak naprawdę możemy i powinniśmy zrezygnować zastępując ich materiałowymi torbami wielokrotnego użytku. Każde opakowanie z tworzywa sztucznego musi mieć oznaczenie w postaci trójkąta z cyfrą i literowym skrótem nazwy tworzywa. Znajduje się ono najczęściej na spodzie produktu. Dlatego też warto zapoznać się jaki plastik jest bezpieczny dla zdrowia i który najlepiej nadaje się do recyklingu.

GALERIA

WYBORY
DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
2022/2023

Dwudziestego pierwszego września w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego oraz wybory Opiekuna Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia. Wybory poprzedzone były trwającą tydzień kampanią wyborczą, podczas której kandydaci prezentowali siebie i swoje pomysły na działalność w S amorządzie U czniowskim. W dniu wyborów każdy startujący w wyborach, prezentował się przed społecznością szkolną.
Do Rady Samorządu Uczniowskiego zostali wybrani:

Bartłomiej Dyczko – przewodniczący ,
Jakub Szpunar – z - ca przewodniczącego,
Gabriela Kruk – członek,
Jowita Wielgus – członek.
Opiekunami Samorządu Uczniowskiego zostały panie : Urszula Rudnik i Justyna Dederko.
Rzecznikiem Praw Ucznia wybrana została
pani Edyta Koszałka.

Nowej Radzie, jak i opiekunom SU życzymy owocnej pracy oraz realizacji swoich pomysłów. Nad przygotowaniem dokumentacji wyborczej i akcją promocyjną wyborów czuwała pani Stanisława Nafalska. Wybory nadzorowała komisja wyborcza w składzie: Patryk Betiuk, Patrycja Cieloch, Wiktoria Judczyc, Oliwia Mardoń, Filip Obara i Antoni Pietrzak oraz panie: Edyta Koszałka i Jowita Mróz.

galeria

AKADEMIA
"ONI POTRAFILI PIĘKNIE ŻYĆ
I PIĘKNIE UMIERAĆ"

Dwudziestego pierwszego września 2022 r. uczniowie klas: I, IV, V i VI zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. "Oni umieli pięknie żyć i pięknie umierać". Słowa Aleksandra Kamińskiego, autora lektury szkolnej "Kamienie na szaniec" odnosiły się do pokolenia Polaków czasu II wojny światowej. Stali się oni wzorcem do naśladowania, tego jak należy zachować się w godzinie próby. Publiczność wysłuchała recytacji dwóch wierszy: "Bagnet na broń" Władysława Broniewskiego i "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Podziwiali uczennice śpiewające pieśni: "Pałacyk Michla", "Róża i bez" oraz polską wersję "Imagine". Uczniów przygotowały i wykonały dekorację panie: Justyna Kondej i Jowita Mróz.

galeria fragmenty uroczystości

TYDZIEŃ DLA PROFILAKTYKI
CHORÓB ZAKAŹNYCH

galeria film "myj ręce!"
wiersz "myj ręce!"

W dniach od 12 do 16 września 2022 r. w naszej szkole od była się akcja informacyjno – edukacyjna pod nazwą ,,Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych". Przez cały tydzień uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności potrzebne do dbania o zdrowie własne jak i najbliższych. W tym celu c odziennie odb ywały się zajęcia tematycznie związane z hasłem przewodnim dnia.

Pierwszemu dniu akcji przyświecało hasło: „Być zdrowym – ważna sprawa”. W ramach „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych” 12 września 2022 r. klasy przystąpiły do realizacji zadań. Uczniowie uczestniczyli w pogadance z wychowawcą, podczas której zostały poruszone zagadnienia m.in. higieny osobistej, odpowiedniej ilości snu oraz odpowiedniego odżywiania. Uczniowie samodzielnie wykonali rysunki propagujące idee zdrowego stylu życia. Pod hasłem „Być zdrowym - ważna sprawa”. Uczniowie stworzyli gazetki i plakaty o tematyce: „Czy wiemy jak dbać o zdrowie?” We wtorek „Wirusom i bakteriom mówiliśmy stop”. W tym dniu zostały zrealizowane lekcje w oparciu o scenariusz „Poznajemy wirusa i zostajemy bohaterem w walce z nim”, a także „Zarażaj odpowiedzialnością”. Nasi szkolni „Superbohaterowie” odwiedzili uczniów w klas młodszych z misją - „Szczepienie - tajna broń superbohaterów”. Uczniowie klas IV -VIII obejrzeli film edukacyjny, który przybliżył historię wynalezienia szczepionki, istotę jej działania oraz wpływ na choroby zakaźne, które mogą być zwalczane dzięki szczepieniom. Dzięki filmom uczniowie poznali też konsekwencje związane z brakiem szczepień. We środę i czwartek uznaliśmy, że „Wiemy jak dbać o zdrowie”. W tych dniach zostały zrealizowane zajęcia edukacyjne „Czy szczepionki nam pomagają?”. Zostały wykonane prace plastyczne. Następnie odbyło się spotkanie w bibliotece z p. Jowitą Mróz. Nauczyciel bibliotekarz, w oparciu o literaturę dziecięcą przybliżyła uczniom tematykę prozdrowotną. Uczniowie także na podstawie ilustracji i zagadek odgadywali jaki zawód związany ze zdrowiem przedstawiają. Odziały przedszkolne: „Krasnale” i „Skrzaty” utrwaliły nawyk prawidłowego mycia rąk i wiedzą już, jak poprawnie należy wykonywać tę czynność. Pięknie śpiewali i recytowali o myciu rąk. W piątek uczniowie spędzili dzień pod hasłem „ W zdrowym ciele, zdrowy duch – a ktywność fizyczna jako jeden z głównych składników zdrowego stylu życia.” O dbyły się zabawy ruchowe na świeżym powietrzu i sali gimnastycznej. Uczniowie odgadywali zagadki o zdrowiu, ocenia li zachowa nia służąc e i zagrażając e zdrowiu. P. Marcin Sadowski, nauczyciel wychowania fizycznego, profesjonalnie wyjaśnił dlaczego aktywność fizyczna jest ważna w życiu człowieka. K orzysta jąc z wiedzy i doświadczenia p. Marcina uczniowie dowiedzieli się c zym jest pierwsza pomoc i j akie są z asady udzielania pierwszej pomocy.
Koordynatorem akcji w naszej szkole była p. Justyna Kondej.

NARODOWE CZYTANIE 2022

Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym, od pierwszego Narodowego Czytania, aktywnie włącza się w tę akcję. W tym roku został zorganizowany Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Zadaniem uczestników były: wybór jednego z utworów „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza i nauka pięknego czytania tekstu. Do konkursu zgłosiło się szesnastu uczniów z klas: IV-VIII.
Czternastego września, na sali gimnastycznej szkoły, uczestnicy konkursu zaprezentowali społeczności szkolnej przygotowane utwory. W komisji konkursowej zasiadły panie: Ewa Grusza - dyrektor szkoły, Elżbieta Pietrucha – nauczyciel matematyki i fizyki, opiekun koła szachowego oraz Magdalena Wituch – psycholog szkolny. Uczestnicy konkursu przygotowali nie tylko teksty utworów „Ballad i romansów”, ale także zadbali o swój wygląd. Mogliśmy podziwiać: suknie, fryzury z epoki, aksamitne żakiety, peleryny i fulary. W trakcie obrad komisji konkursowej, organizatorki uroczystości, panie: Jolanta Paszkiewicz, Justyna Dederko i Jowita Mróz, przeczytały balladę „Świteź”. Komisja konkursowa jednogłośnie przyznała I miejsce uczennicy klasy IV – Idze Zębrowskiej. Drugie miejsce zajęła prezentacja ucznia klasy VI – Franciszka Mazurka, a trzecie – uczennicy klasy IV – Mileny Pieczykolan. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe z pamiątkową pieczęcią, dyplomy oraz statuetki – Złote, Srebrne i Brązowe Usta, natomiast pozostali uczestnicy konkursu – dyplomy i piernikowe serca opatrzone ostatnim wersem „Romantyczności” – „Miej serce i patrzaj w serce”. Uroczystość odbyła się na tle dekoracji wykonanej przez panie: Justynę Dederko i Justynę Kondej. Chcemy również podziękować pani dyrektor za rośliny, które były ozdobą uroczystości. Nieocenionej pomocy w wykonaniu statuetek dla laureatów konkursu udzielił nam pan Dariusz Nafalski. „Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

GALERIA

TYDZIEŃ DLA PROFILAKTYKI
CHORÓB ZAKAŹNYCH

W dniach od 12 do 16 września 2022 r. w naszej szkole odbędzie się akcja informacyjno – edukacyjna pod nazwą ,,Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych". Celem akcji jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych. Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca do zapoznania się z materiałami informacyjnymi przygotowanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dotyczą one profilaktyki chorób zakaźnych, takich jak: błonica, krztusiec, odra,  poliomyelitis oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A, a także szczepień przeciwko COVID-19. Materiały zostały opracowane w języku polskim i ukraińskim.
W naszej szkole codziennie odbędą się zajęcia tematycznie związane   z hasłem przewodnim dnia.
PONIEDZIAŁEK – „ Być zdrowym – ważna sprawa”. Uczniowie odpowiedzą na pytanie: Jak dbać o zdrowie? Stworzą listę rad oraz wykonają gazetki tematyczne.
WTOREK - „Wirusom i bakteriom mówimy stop”. Realizacja zajęć lekcyjnych w oparciu o scenariusze: „Poznajemy wirusa i zostajemy bohaterem w walce z z nim”, „Szczepienie - tajna broń superbohaterów", „Zarażaj odpowiedzialnością”.
ŚRODA – „Wiemy jak dbać o zdrowie”. Realizacja zajęć edukacyjnych  „Czy szczepionki nam pomagają ?”; wystawka prac uczniów.
CZWARTEK - Poznajemy zawody medyczne - spotkanie. Nauka mycia rąk - nagranie recytacji wiersza instruktażowego; głośne czytanie         w bibliotece wybranych pozycji literatury dziecięcej o tematyce prozdrowotnej.
PIĄTEK – "W zdrowym ciele, zdrowy duch” – zabawy ruchowe               na świeżym powietrzu lub sali gimnastycznej, konkursy i quizy              na temat zdrowia.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE
ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

Pierwszego września 2022 roku uroczyście rozpoczęliśmy nowy roku szkolny 2022/2023.

galeria

OGŁOSZENIE

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
w Szkole Podstawowej
im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym
odbędzie się 1 września 2022 r.


Program uroczystości:

Godz. 8: 00 – uroczyste spotkanie w sali gimnastycznej
dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I – VIII szkoły podstawowej.

Po części oficjalnej spotkanie przedszkolaków i uczniów w klasach z wychowawcami.


Zwracamy się z prośbą do rodziców o dowóz dzieci we własnym zakresie (o ile istnieje taka możliwość)
.

Organizacja dowozu autokarem szkolnym (tak jak przed wakacjami):

I kurs 7:
10 – wyjazd spod „Lidla” - uczniowie z Pokrówki
II kurs 7:
10 - wyjazd spod szkoły – uczniowie z Rożdżałowa i pozostałych miejscowości
Powrót: wszystkie dzieci przedszkolne i uczniowie dojeżdżający kl. I – VIII
wracają autobusem spod szkoły ok. godz.
9 :30

Uczniów obowiązuje
strój galowy oraz zmiana obuwia!

                                                                                                                                                                                           Dyrektor
szkoły
                                                                                                                                                                                            Ewa Grusza