Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował wśród uczniów klas IV-VIII plebiscyt na Chłopaka Roku 2024. Dnia 8 października zostały ogłoszone wyniki plebiscytu. Ten dzień został również okrzykniętym wśród uczniów "Dniem Krawata". Uczniowie, którzy przyszli w krawatach, byli zwolnieni z odpowiedzi lub niezapowiedzianych kartkówek. Pomysł ten został przyjęty z ogromnym entuzjazmem, czego dowodem była liczna grupa osób, dla których krawat był dopełnieniem ich szkolnego ubioru. Na sali gimnastycznej uczniowie byli świadkami historycznej chwili- tego dnia została zapoczątkowana kolejna szkolna tradycja. Rada Samorządu Uczniowskiego z roku szkolnego 2023/2024 przekazała władzę tegorocznemu Samorządowi poprzez wręczenie symbolicznego klucza. Pani Dyrektor życzyła Samorządowi Uczniowskiemu sukcesów w realizacji postulatów wyborczych i wspaniałej współpracy w roku szkolnym 2024/2025.
GALERIACzwartego października uczniowie klasy VII z wychowawcą klasy p. Jowitą Mróz i p. Marcinem Sadowskim pojechali na wycieczkę do Lublina. Wyjazd, któremu przyświecały dwa cele: integracja klasy i uczczenie Dnia Chłopaka, został zaplanowany jako wycieczka rekreacyjno - edukacyjna. Rano uczniowie wzięli udział w lekcji w-fu w Strefie Wysokich Lotów, następnie zjedli obiad w McDonald's i spacerem przeszli do LetMeOut, który zaoferował uczestnikom tematyczne escaperoomy. Uczniowie bawili się świetnie rozwiązując zagadki logiczne. Ta zabawa spodobała się uczestnikom na tyle, że już planują następny wyjazd.
Pedagog szkolny Joanna Mazurek oraz psycholog szkolny Ewelina
Matwiejczuk podjęły działania mające na celu uświadomienie uczniom
szkodliwego wpływu spożywania alkoholu na organizm człowieka. Dzieci
wykorzystały twórcze przedstawienie swoich przemyśleń w pracy plastycznej.
Poprzez podjęte działania kształtowano świadomą umiejętność radzenia sobie
w sytuacjach, w których inni proponują im spożywanie alkoholu.
Uczestnikami byli uczniowie klas I-III oraz IV- VIII szkoły podstawowej.
Działaniem podsumowującym było przeprowadzenie szkolnego konkursu
profilaktycznego „ Alkohol mówię – NIE”.
W kategorii klas I-III:
I miejsce – Kacper Zagraj
II miejsce – Ksawery Zieliński
III miejsce – Joanna Kotek, Laura Radzikowska
W kategorii klas IV-VIII:
I miejsce – Kuba Wesołowski
II miejsce – Dawid Mitkiewicz
II miejsce – Zuzanna Szewczuk
30 września 2024 r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Rodzinnego Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze.
Celem naszego wyjazdu było poszukiwanie ciekawej formy spędzania wolnego czasu, a pobyt w parku zapewnił aktywny wypoczynek i relaks wszystkim uczestnikom, którzy postanowili wypróbować atrakcje parku. Największym zainteresowaniem naszej młodzieży cieszyła się strefa atrakcji ekstremalnych. Mnóstwo emocji udzielało się podczas szaleństw na Hyperionie, Zadrze czyli dwóch największych rolleroasterach w parku. Uśmiech na twarzach uczestników, mnóstwo przeżyć i emocji, wspaniała zabawa i ogromna dawka adrenaliny to pełen obraz naszej wycieczki. Dodatkową atrakcją była wizyta u Smoka Wawelskiego i zwiedzanie Krakowa, które dostarczyły niezapomnianych wspomnień.
27 września nasza szkoła po raz kolejny obchodziła Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD). To wielkie święto ruchu,
w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet z Ameryki Południowej, Afryki i Azji! Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów, promowanie zdrowego stylu życia i dobrych nawyków, uświadomienie, że sport jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Dlatego w ostatni piątek września uczniowie z klas I-III naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody tego dnia poprzez różne formy aktywności fizycznej. Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!!!
#ESSD2024
#BeActive
#ESSDPoland #ESSDPoland2024
Dnia 26 września 2024 roku uczniowie klasy IV i V pod opieką pań: Elżbiety Pietruchy, Justyny Dederko i Natalii Zielińskiej pojechali na kręgle do Champion Sport Pub w Chełmie. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą dyscypliną sportu, integracja środowiska uczniowskiego oraz zacieśnianie więzi koleżeńskich. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Uczniowie bardzo dobrze radzili sobie z tą dyscypliną sportu. Pobyt w kręgielni dostarczył uczniom niesamowitych wrażeń i emocji oraz miłych wspomnień. Zajęcia zakończyły się wspólnym posiłkiem w postaci pizzy. To była niezapomniana przygoda.
GALERIADwudziestego czwartego września 2024 r. w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Pauliny Orsetti w Chełmie odbyło się spotkanie w ramach projektu pn.: „Poznaj historię swojego miasta – KOBIETY”. Partnerem wydarzenia była Fundacja Totalizator Sportowy. W trakcie wydarzenia Jowita Mróz, nauczyciel naszej szkoły omówiła życie i twórczość Pauliny Hołysz – poetki i pieśniarki ludowej, której dzieła wyróżniają się wybitnym autentyzmem kulturowym. Uczniowie naszej szkoły: Milena Dybkowska, Latika Tokarz, Zuzanna Marszaluk, Wiktoria Mróz, Maja Palczyńska, Milena Pieczykolan, Bogumił Szymczak, Iga Zębrowska, Wiktoria Kupczyńska zaprezentowali montaż słowno-muzyczny oparty na motywach twórczości autorki. Częścią imprezy był także quiz internetowy dotyczący wydarzeń z życia poetki, a także film pt: „Paulina Hołysz – ludowa poetka” zrealizowany przez CHBP we współpracy z p. Jowitą Mróz. Na spotkaniu, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, wzięły w nim udział dwie klasy naszej szkoły – VI i VII, uczniowie szkoły w Okszowie oraz szkół chełmskich, pojawiła się także krewna Pauliny Hołysz, dzięki której mogliśmy poznać ciekawostki dotyczące naszej poetki – społeczniczki. Opiekę nad uczniami w trakcie spotkania pełniły panie: Justyna Dederko i Joanna Mazurek.
GALERIA FILMZ okazji Dnia Chłopaka klasa II i III wybrały się na pizzę do restauracji Ranczo Budrysa wraz z wychowawczyniami: p. Emilią Wesołowską, Karoliną Sochą i Justyną Kondej. Dzięki ładnej pogodzie dzieci skorzystały również z zabawy na placu zabaw. Natomiast klasa I wraz z wychowawczynią p. Mariolą Tryniecką wybrały się na wycieczkę na kręgle oraz warsztaty z robienia pizzy.
GALERIA 25 września 2024r. po godz. 10:45 w naszej szkole miała miejsce próbna ewakuacja. Głównym celem było zapoznanie uczniów
i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
Uczniowie i nauczyciele zachowując środki bezpieczeństwa, szybko
i sprawnie opuścili budynek szkoły. Wszystkie osoby będące w szkole oraz Oddziałach Przedszkolnych "Skrzaty" i "Krasnale" zdążyły się ewakuować. Wszyscy w spokoju i bez paniki wykonali zadanie próbnego alarmu. Nad sprawnym przebiegiem ewakuacji czuwała
Pani Dyrektor Ewa Grusza oraz strażacy OSP z Krzywic oraz OSP ze Strupina Dużego.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Akcja Sprzątania świata – Polska w tym roku odbywa się pod hasłem: „Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku”. Dlaczego taka myśl przewodnia tegorocznej Akcji? Oto jak wynika z raportów przygotowywanych nieprzerwanie od 30 lat przez Fundację Nasza Ziemia, wzięło w niej łącznie udział ponad 23 miliony uczestników, którzy posprzątali z natury ponad 45 milionów kilogramów śmieci! Zatem pomimo wzrostu świadomości, ciągle są tacy, którzy śmiecą w naturze, ale też jest ogromna rzesza tych, którzy sprzątają, pomagają troszczyć się o Planetę, czy wspólnie z Fundacją wołają: natura to nie jest miejsce dla śmieci! Jednym słowem tak jak my, stoją na straży czystej Ziemi. W tegorocznej akcji udział wzięły oddziały przedszkolne oraz klasy I-III wraz z wychowawczyniami.
Dziewiętnastego września 2024 r. w naszej szkole odbyły się
wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego, wybory Opiekuna Samorządu
Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia. Wybory poprzedzone były
trwającą tydzień kampanią wyborczą, podczas której kandydaci
prezentowali siebie i swoje pomysły na działalność w Samorządzie
Uczniowskim. Każdy z kandydatów zobowiązany był do wykonania
plakatu wyborczego, na którym przedstawił siebie i własny program
wyborczy. W dniu wyborów każdy z kandydatów prezentował się
przed społecznością szkolną. Po prezentacji kandydatów uczniowie
klas: IV-VIII wybierali swoich faworytów.
Do Rady Samorządu
Uczniowskiego zostali wybrani: Bogumił Szymczak z
klasy VI – Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Natalia Dejneka z
klasy VIII – Zastępca Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, Gabriela Szpunar z
klasy VII – członek Samorządu Uczniowskiego i Mikołaj Marszaluk z
klasy IV – członek Samorządu Uczniowskiego.
Równolegle do
wyborów do rady Samorządu Uczniowskiego zostały przeprowadzone
wybory na Opiekunów Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw
Ucznia. Opiekunami zostali: p. Urszula Rudnik i p. Marcin
Sadowski. Rzecznikiem Praw Ucznia została wybrana p. Urszula Rudnik.
Nad przebiegiem
wyborów czuwała nauczyciel wiedzy o społeczeństwie p. Jowita Mróz
oraz komisja wyborcza, w skład której weszli reprezentanci
wszystkich głosujących klas: Miłosz Kazański z klasy IV, Kacper
Troczyński z klasy V, Nicole Nafalska z klasy VI, Wiktoria Mróz z
klasy VII i Dariusz Wojtiuk z klasy VIII.
Nowej Radzie,
opiekunom SU oraz rzecznikowi życzymy owocnej pracy oraz realizacji
swoich pomysłów. Oficjalne przekazanie zadań nowej ekipie nastąpi
30 września 2024 r. na apelu.
Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym,
od pierwszego Narodowego Czytania, aktywnie włącza się w tę
akcję. W tym roku został zorganizowany III Szkolny Konkurs Pięknego
Czytania. Uczestnicy losowali fragmenty trzech bajek z I sceny aktu I
„Kordiana” Juliusza Słowackiego, w której Grzegorz - wierny
sługa Kordiana - opowiada historie w chwilach wielkich rozterek
głównego bohatera. Grzegorz usiłuje podbudować Kordiana,
skierować jego myśli na pozytywną drogę. Opowiada trzy historie,
które mają być dla niego nauką: Bajkę „O Janku, co psom szył
buty”, opowieść o bitwie pod piramidami podczas egipskiej wyprawy
Napoleona w latach 1798-1799 oraz historię młodego oficera
oddziałów polskich, które pod wodzą Napoleona brały udział w
wyprawie moskiewskiej 1812 roku.
Zadaniem uczestników
była nauka pięknego czytania tekstu. Do konkursu zgłosiło się
czternastu uczniów z klas: IV-VIII. Jedenastego września, na sali
gimnastycznej szkoły, uczestnicy konkursu zaprezentowali
społeczności szkolnej przygotowane utwory. W komisji konkursowej
zasiadły panie: Ewa Grusza – dyrektor Szkoły Podstawowej im.
Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym, Elżbieta Szturma –
nauczyciel logopeda i p. Marcin Sadowski – nauczyciel wychowania
fizycznego. Komisja konkursowa jednogłośnie przyznała I miejsce uczennicy klasy VI – Idze Zębrowskiej. Drugie miejsce zajęła
prezentacja uczennicy klasy V – Aleksandry Kaczor, a trzecie –
ucznia klasy VIII – Franciszka Mazurka. Laureaci konkursu otrzymali
nagrody książkowe zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju
Czytelnictwa 2.0, pamiątkowe dyplomy oraz balony z oznaczeniem
miejsca laureata, natomiast pozostali uczestnicy konkursu – dyplomy
i słodkie upominki.
Uroczystość odbyła
się na tle dekoracji, której twórczyniami były panie: Justyna
Dederko i Stanisława Nafalska. Złamany miecz na dekoracji, którym
Kordian zamierzał walczyć z Rosją, był symbolem klęski i
porażki. Z jednej strony mógł oznaczać nieskuteczność polskiego
powstania i trudne losy narodu w czasach zaborów. Z drugiej strony
miecz symbolizował siłę i determinację Kordiana, który walczył
o wolność swojego kraju.
Kordian to imię
męskie utworzone przez Juliusza Słowackiego. Oznacza „dający
serce”. W naszej szkole uczy się Kordian Tokarz, który
zaangażował się w organizację imprezy i pomagał odnaleźć
uczestnikom konkursu ich miejsca.
Organizatorem
Narodowego Czytania w naszej szkole była nauczyciel-bibliotekarz p.
Jowita Mróz.
Zdjęcia z konkursu
zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach
programu „Laboratoria Przyszłości”.
Drugiego września 2024 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste
rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. Uroczystość rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Cichociemnego ppor. Wiktora Karamacia. Społeczność szkolna i
zaproszeni goście: Zastępca Wójta Gminy Chełm p. Artur Kubacki,
radny Strupina Dużego p. Lucjan Piotrowski, sołtys Strupina Dużego
p. Andrzej Jagnicki z małżonką, przedstawicielka Koła Gminy Chełm
Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów
Politycznych p. Antonina Farima, przewodnicząca Koła w Strupinie
Dużym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
przedstawiciel Okręgu Zamojskiego Światowego Związku Żołnierzy
Armii Krajowej sierż. Stanisław Kucharski, obejrzeli przygotowaną
przez uczniów klasy VI i I, akademię wprowadzającą w wydarzenia 1
września 1939 r., a także nawiązującą do powrotu uczniów do
szkoły po wakacjach. Wszystkich zebranych przywitał także, przy
dźwiękach nowej piosenki, Mis Strupiś. Uczniowie zostali
przygotowani do uroczystości przez panie: Urszulę Rudnik, Justynę
Kondej, Barbarę Werner i Natalię Zielińską. Piękną dekorację
wykonały panie: Magdalena Mazurek i Barbara Werner. Nagłośnienie
zrealizował p. Marcin Sadowski.