Dwudziestego czwartego listopada 2023 r. uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Pluszowego Misia zorganizowanym przez nauczyciela bibliotekarza p. Jowitę Mróz. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem wychowawczyń, pań: Emilii Wesołowskiej, Justyny Kondej i Marioli Trynieckiej uczestniczyli w zajęciach czytelniczych, na których były czytane książki o misiach: „Czujemisie” A. Królak i „Pamiętnik Czarnego Noska” J. Porazińskiej. Uczestnicy zajęć wypełniali swoje misiowe uczuciometry oraz wykonywali ilustracje do przeczytanych książek. Prace w wykonaniu młodych artystów ożyły za sprawą sztucznej inteligencji. Na sali gimnastycznej biliśmy rekord pluszaków w jednym miejscu. Udało się! Akcja szkolna odbyła się pod patronatem Misia Strupisia – kuzyna wszystkich pluszaków.
GALERIA Uczennica naszej szkoły Blanka Golec wzięła udział w Konkursie
„Prawa Człowieka w Obiektywie” w kategorii „Fotografia”
zorganizowanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Blanka
zaprezentowała prawo do odpoczynku.
Konkurs
służył rozpowszechnianiu wiedzy na temat praw człowieka pośród
uczniów poprzez artystyczne spojrzenie na zagadnienia prawne.
Uczestnicy, wykorzystując fotografię i wideo, nie tylko wyrażali
swoje unikalne perspektywy na istotne zagadnienia związane z prawami
człowieka, lecz także aktywnie przyczyniali się do edukacji
społeczeństwa w tej ważnej dziedzinie.
Przebieg konkursu w naszej szkole koordynowała p. Jowita Mróz.
Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie KLAS: VII i VIII naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Tematyka
tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego
ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu,
jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli
praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym
otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko.
Poznali rozwiązania
służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz
możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.
Przez
zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził
uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich
podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając
film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie
na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach
edukacyjnych.
Nasza
szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a
także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w
akcji.
Dostaliśmy
również możliwość udziału w konkursie „Projekt: klimat!”, w
ramach którego uczniowie mogą nagrać krótki film o zmianach
klimatu w okolicy oraz sposobach im przeciwdziałania i zawalczyć o
cenne nagrody.
Zajęcia przeprowadziła p. Jowita Mróz.
Więcej
o projekcie:
www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja
Dwudziestego siódmego listopada 2023 r. uczniowie klas: VII i VIII naszej szkoły obejrzeli sztukę teatralną pt. „Balladyna” w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacyjnego z Krakowa. Inscenizacja romantycznego dramatu Juliusza Słowackiego miała miejsce w Chełmskim Domu Kultury. Doskonała gra aktorska, barwne kostiumy, gra światła i ciekawa choreografia sprawiły, iż widzowie z uwagą i w skupieniu śledzili grę krakowskich aktorów. Dostarczył odbiorcom wielu doznań estetycznych. Spektakl zakończył się gromkimi brawami. Opiekunami uczniów były panie: Justyna Dederko i Jowita Mróz.
Dnia
25 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Białopolu, z okazji
upamiętnienia 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości,odbył się
XVII Szachowy Turniej Niepodległości Ziemi Chełmskiej.
Organizatorami
t
urnieju
byli: Starostwo Powiatowe w Chełmie oraz Gminny Ośrodek Kultury w
Białopolu. Oficjalnego otwarcia turnieju dokonał wójt Gminy
Białopole –
p.
Henryk Maruszewski. W
turnieju wzięło udział 58 szachistów z powiatu chełmskiego, a
wśród nich - 11 uczniów z naszej szkoły:
Rafał Obara
(klasa
IV)
, Krystian Betiuk,
Miłosz Gugułka, Norbert Kargul, Laura Obara, Oliwia Mardoń, Lena
Pietrasiuk, Wiktoria Mróz
(klasa
VI) oraz
Tymo
n
Iwaniec, Franciszek Mazurek, Filip Obara
(klasa
VII)
.
Turniej
rozegrano systemem szwajcarskim
w
dystansie
siedmiu
rund
i w
temp
ie
gry piętnaście minut na partię dla zawodnika. Turniej sędziował
p.
Edward Chowra. Nie
zabrakło dobrej atmosfery i zdrowych, sportowych emocji.
W
kategorii Juniorek do lat 12, III miejsce wywalczyła uczennica klasy
VI
- Laura Obara! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Uczniów
do konkursu przygotowała o
piekunka
koła szachowego
p.
Elżbieta Piet
r
ucha.
Dwudziestego listopada 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tygodniu poprzedzającym to święto nauczyciel pedagog p. Joanna Mazurek przeprowadziła w klasach: V i VII zajęcia lekcyjne o prawach dziecka. W klasach: I-III, IV i VI p. Jowita Mróz (Rzecznik praw ucznia) zrealizowała lekcje w oparciu o czytane fragmenty książek: „Opowieści o prawach dziecka” M. Michalaka i „12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci”. Uczestnicy zajęć w klasach I-VII wykonywali plakaty odnoszące się do wybranego przez uczniów prawa, o którym traktował czytany fragment książki. W ten sposób powstało siedem plakatów, które zostały wyeksponowane na korytarzu. Tego dnia uczniowie klasy VIII na zajęciach wiedzy o społeczeństwie uczestniczyli w przewidzianej w podstawie programowej, lekcji o prawach człowieka. Poznali fundamenty wszystkich praw człowieka, cechy tych praw i ich funkcje. Poznali również zapisy polskiej konstytucji mówiące o prawach człowieka i prawach dziecka. Zapoznali się również z krótką historią praw człowieka, w tym o powstaniu Deklaracji Praw Człowieka. Społeczność szkolna wzięła także udział w trzech działaniach aktywizujących do poznania praw człowieka i praw dziecka: rozwiązaniu krzyżówki, której hasłem była godność oraz wypełnianiu karteczek, które były dokończeniem zdania „Mam prawo do…” i przyczepianiu ich do siatki oraz założeniu w tym dniu odzieży w niebieskim kolorze. Symbolem Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jest kolor niebieski, obecny zwłaszcza w logo najbardziej znanej organizacji pomagającej dzieciom - Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, znanej bardziej jako UNICEF.
galeria filmDnia 16 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Żmudzi odbył się XX Powiatowy Przegląd Pieśni Legionowej organizowany przez Szkołę Podstawową w Żmudzi i Urząd Gminy Żmudź. Konkurs odbywał się w grupach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI oraz VII-VIII, w kategoriach: „Solista” i „Zespół wokalno - instrumentalny”. Uczennice naszej szkoły: Milena Pieczykolan i Maja Palczyńska z klasy V wzięły udział w konkursie. Zaprezentowały utwory o tematyce legionowej i patriotycznej. Milena Pieczykolan zajęła II miejsce w swojej grupie wiekowej w kategorii Solista. Serdecznie gratulujemy uczennicom udziału w konkursie. Do konkursu uczestniczki przygotowała p. Elżbieta Mulak.
galeriaZnajomość mitologii greckiej, imion bogów i ich atrybutów przydaje się w czasie całej edukacji szkolnej, ponieważ mnóstwo utworów do niej nawiązuje. We współczesnej kulturze istnieje wiele odwołań do mitologii greckiej, bez znajomości której ich znaczenie może pozostać niezrozumiane. Jakie były atrybuty bogów greckich? Jak wyglądali i jaki brzmiały ich imiona? Taką wiedzą na lekcji historii wykazali się uczniowie klasy V. Ponadto wcielili się w rolę bogów zaopatrując się w odpowiednie atrybuty oraz przywdziewając iście boskie szaty. Lekcję historii przeprowadziła p. Ewa Grusza.
galeriaW ramach projektu ,,(Nie)zwykła matematyka” II (Moduł II Zadanie 8) 17 listopada 2023 r. nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w akcji edukacyjnej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, która doczekała się trzynastej edycji. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Starsi uczniowie rozwiązywali test z tabliczki mnożenia na czas, młodsi - układali matematyczne piramidy z tabliczką mnożenia. W naszej szkole w zabawie wzięli udział wszyscy uczniowie z klas IV-VIII. Najpierw odbyły się eliminacje klasowe, w których zostali wyłonieni najlepsi klasowi eksperci tabliczki mnożenia. Najlepsi w poszczególnych klasach byli: Rafał Obara (klasa IV), Wiktoria Kupczyńska (klasa V), Szymon Flis (klasa VI), Filip Obara (klasa VII) i Jakub Szpunar (klasa VIII). Po wyborze mistrzów klasowych odbyły się eliminacje najlepszego wśród najlepszych w szkole eksperta tabliczki mnożenia. Mistrzem Tabliczki Mnożenia w naszej szkole został Jakub Szpunar!!! Koordynatorkami tej akcji były nauczycielki matematyki Elżbieta Pietrucha i Liwia Wilk. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!!! Akcja cieszy się ogromną popularnością na całym świecie! Biorą w niej udział szkoły z: Kataru, Chorwacji, Nigerii, Zambii, Urugwaju, Tanzanii, Turcji, Sierra Leone, Arabii Saudyjskiej, Rwandy, Serbii, Mozambiku, Kenii, Bangladeszu, RPA, Ghany, Ukrainy, Pakistanu, Wielkiej Brytanii, Czech, Mołdawii, Włoch, Szwajcarii, Indii, Bośni i Hercegowiny, Egiptu, Rumunii, Litwy, Łotwy, Meksyku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Irlandii i oczywiście Polski! Pamiętajmy: Tabliczkę mnożenia w szkole trzeba po prostu wykuć, zapamiętać i to na całe życie! Znajomość matematyki to umiejętność cenna, niezbędna i przydatna na co dzień!
GALERIA Uczniowie klas: VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w projekcie
„BohaterON”. W ramach akcji na początku października
społeczność szkolna śpiewała ku pamięci Powstańców
Warszawskich pieśń pt. „Chłopcy silni jak stal”. Działania
projektowe zakładały udział uczniów w zajęciach lekcyjnych
według scenariuszy zaproponowanych przez organizatorów z
wykorzystaniem przygotowanych filmów. Uczniowie wzięli udział w
czterech lekcjach o powstaniu warszawskim (dwie lekcje w klasie VII i
dwie w klasie VIII). Na zajęciach uczestnicy projektu poznawali
historię powstania warszawskiego, a także wykonywali prace
projektowe: prezentacje multimedialne i plakaty tematyczne.
Uczestnicy projektu
dodawali również wpisy na stronie internetowej dumnizpowstancow. W
ten sposób mogli pokazać, że pamięć o Powstańcach Warszawskich
jest żywa. Każdy wpis to znacznik na mapie Polski symbolizujący
dowód uznania, pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich oraz
młodych pamiętających i dumnych ze swojej historii.
BohaterON – włącz
historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca
na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania
Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Koordynatorkami projektu w szkole były nauczycielki historii, panie: Ewa Grusza i Jowita Mróz.
Uczniowie klas I-VI naszej szkoły wzięli udział w VI Regionalnym Konkursie Pięknego Czytania, który w edycji 2023 nosił tytuł „Książkowe podróże”. Celami konkursu były: popularyzacja książki, literatury i czytelnictwa, upowszechnianie kultury czytelniczej, kształtowanie umiejętności pięknego czytania, rozbudzanie wrażliwości uczniów na piękno języka ojczystego, upowszechnianie kultury żywego słowa, rozwój talentów uczniów. Finał konkursu, który odbył się 8 listopada 2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie był poprzedzony eliminacjami szkolnymi, w których wzięło udział dziewięciu uczniów naszej szkoły. W eliminacjach najlepsze okazały się: w klasach I-III – Emilia Kupczyńska (klasa III, wychowawca p. Mariola Tryniecka), a w klasach IV-VI – Blanka Golec (klasa V, nauczyciel języka polskiego p. Sylwia Garbacz), które reprezentowały szkołę na finale konkursu. Zadaniem uczestników było wybranie jednego, z przygotowanych przez organizatorów, fragmentów lektur konkursowych i przygotowanie się w ciągu pięciu minut do pięknego, głośnego czytania. Uczniów konkursem zainteresowała nauczyciel bibliotekarz p. Jowita Mróz.
GALERIA Klasa I wraz z wychowawczynią Emilią Wesołowską tworzyła budowle z klocków - cienie, które pozwalają na trening koordynacji wzrokowo-ruchowej
i uczą logicznego myślenia. Przejrzysta i prosta budowa zadania pozwala dziecku na samokontrolę oraz eliminację ewentualnych błędów oraz umożliwia ćwiczenie koncentracji.
Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Matematycznym (Nie)zwykła matematyka.
Podczas zajęć uczniowie zgłębiali tajniki matematyki wykonując zadania projektowe z modułu IV -
Cienie:
budowanie budowli na podstawie rzucanych przez nie z trzech stron cieni.
Klocki zakupione zostały w ramach Laboratotrium Przyszłości.
Szóstego listopada 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie starszych klas przebrali się za swoje ulubione postacie bajkowe. Społeczność szkolna mogła na przerwach lekcyjnych wysłuchać trzech bajek: „Kopciuszka”, „O królewnie zamienionej w żabę” i „Szklaną górę”. Słuchacze wzięli udział w konkursie plastycznym, w których najlepsze prace wykonali: Nikola Bortnik, Zuzanna Knotowicz i Kornelia Szewczuk z oddziału przedszkolnego „Skrzaty” (wychowawca p. Magdalena Mazurek), Nikola Godziszewska, Hanna Palczyńska i Laura Radzikowska z oddziału przedszkolnego „Krasnale” (wychowawca p. Barbara Werner) oraz Ksawery Zieliński z klasy II. Najlepsze kostiumy postaci bajkowych zaprezentowali: Leon Mazurek i Kornelia Szewczuk z oddziału przedszkolnego „Skrzaty”, Maja Knotowicz i Laura Radzikowska z oddziału przedszkolnego „Krasnale”, Marcel Wojtiuk z klasy I, Ksawery Zieliński z klasy II i Pola Golec z klasy III. Dzień Postaci z bajek zorganizowała nauczyciel bibliotekarz p. Jowita Mróz.
GALERIA
Uczniowie naszej szkoły: Milena
Dybkowska, Oliwia Mardoń i Gabriela Szpunar z
klasy VI wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym,
którego organizatorem jest Fundacja Konkursu Historycznego „Patria
Nostra”. Uczennice wybrały temat „Premiera Wesela Stanisława
Wyspiańskiego”. Premiera, która odbyła się w Teatrze Miejskim w
Krakowie (obecnie im. Juliusza Słowackiego), wzbudziła
zainteresowanie krakowskiej bohemy, choć przygotowania do niej
trwały niespełna tydzień. Nikt nie przewidywał jej wielkiego
sukcesu. Uczennice napisały scenariusz filmu, wybrały plener –
widownię Chełmskiego Domu Kultury, kostiumy oraz wzięły udział w
nagraniach, a później pomogły zmontować film. Uczennice otrzymały
nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Opiekunem uczniów w
konkursie była nauczyciel historii p. Jowita Mróz.
Celem
konkursu jest propagowanie historii Polski, krzewienie wartości i
postaw patriotycznych, integracja i tworzenie poczucia wspólnoty
wśród młodych Polaków. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu
filmu lub animacji komputerowej dotyczącej jednego z najważniejszych
wydarzeń historycznych, które miały miejsce w okresie konkretnego,
przydzielonego przez organizatora, tygodnia w roku.
10 listopada 2023 r., w naszej szkole, odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Punktualnie o 11.11 można było usłyszeć "Mazurka Dąbrowskiego" w wykonaniu wszystkich zgromadzonych. Podczas uroczystości, po przemówieniu Pani Dyrektor - Ewy Gruszy, zaprezentowali się uczniowie z klasy II, III, IV, V, VI, VII, a także dziecko z oddziału przedszkolnego "Krasnale". Montaż słowno-muzyczny, przybliżający całej społeczności szkolnej trudną drogę naszego kraju do odzyskania wolności, przygotowały panie: Mariola Tryniecka, Natalia Zielińska oraz Justyna Dederko. Nasz narodowy taniec - polonez, został odtańczony pod czujnym okiem pani Justyny Kondej. Dziękujemy uczniom za piękny występ i wzruszenie jakie mu towarzyszyło, a także wszystkim Rodzicom, którzy tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością.
galeria FILMU
czniowie
klasy
II
z
realizowali
zadanie 8 z modułu I
innowacji
pedagogicznej "
(Nie)zwykła
matematyka". Korzystając ze starej chińskiej gry ,,Tangram"
ćwiczyli pamięć, wyobraźnię oraz logiczne myślenie.
U
kładali
postacie zwierząt
i
nie tylko. R
ozpoznawali
i nazywali
figury.
Tangram
tworzy kwadrat składający się z siedmiu części (wielokątów), z
których każda część nazywana jest kamykiem lub tanem. Zajęcia przeprowadziła p. Justyna Kondej.
Dnia 31 października w grupie „Skrzaty” odbył się Dzień Dyni. Tego dnia w grupie dominował kolor pomarańczowy. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jaka może być dynia, co można z niej zrobić,
z jakich części się składa oraz mogły zobaczyć, jak wygląda środek dyni.
Skrzaty wykonały również pracę plastyczną i dyniolinę, którą następnie mogły zabrać do domu. Ten dzień był pełen wrażeń i radości.
Dnia 30 października na zaproszenie Pani Marty Sopel szkołę odwiedził Pan Paweł, ratownik medyczny, a także czynny strażak zawodowy. W pogadance udział wzięły dzieci z oddziałów przedszkolnych a także uczniowie z klas 1-3. Podczas rozmowy ratownik opowiedział, jak sprawdzić czy osoba poszkodowana oddycha oraz jakie informacje należy podać dyspozytorowi podczas dzwonienia na numer alarmowy. Na spotkaniu zaprezentowana została także pierwsza pomoc z użyciem fantomu. Każdy z uczestników mógł również samodzielnie przećwiczyć resuscytację na manekinie. Dodatkowo podczas pogadanki dzieci miały możliwość zobaczyć, jak wyposażona jest torba ratownika. Spotkanie zbudziło duże zainteresowanie wśród dzieci, które chętnie odpowiadały na zadawane pytania.
GALERIA Uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy pani Marzeny Wróbel, pani
Renaty Szumiło i pana Marcina Sadowskiego zadbali o przygotowanie
cmentarza wojennego przy lesie Borek na Dzień Wszystkich Świętych.
Uczniowie uprzątnęli liście i zapalili znicze. Nasza szkoła
opiekuje się cmentarzem już od 1969 roku (pierwsza wzmianka w
szkolnej kronice).
Działanie wpisuje się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Odbywa się ona w okresie, w
którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy
zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten
sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt
zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na
potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności,
szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca,
regionu, społeczności.
W Noc Bibliotek, której w tym roku przewodziło hasło "Absurd nie czytać", w naszej szkole obejrzeliśmy wspaniały film „Moja mama gorylica”. Jeszcze pod wrażeniem filmu nauczyciel bibliotekarz p. Jowita Mróz zrealizowała w klasie III zajęcia lekcyjne na temat filmu. Uczniowie dzielili się uczuciami jakie ta ekranizacja książki w nich wywołała. Po lekcji uczestnicy zajęć wykonali ilustracje, które nauczyciel bibliotekarz animowała za pomocą sztucznej inteligencji. Oglądanie swoich „ożywionych” rysunków sprawiło dzieciom wielką przyjemność.
galeriaNa IX Powiatowym Festiwalu Piosenki Angielskiej w Żmudzi, który odbył się 26 października 2023 r., nasza szkoła odniosła ogromny sukces. W kategorii soliści z klas I-III, Kornelia Mazurek - uczennica klasy II - zdobyła I miejsce wykonując utwór „Do you want to go to the funfair?”. Milena Pieczykolan z klasy V , w kategorii soliści klas IV-VI, wykonując utwór zespołu Queen „Bohemian Rhapsody” wywalczyła II miejsce. W kategorii zespoły/duety z klas IV-VI uczennice z klasy V: Maja Palczyńska oraz Iga Zębrowska pod nazwą „Śnieżynki” zajęły II miejsce wykonując utwór „Little snowflake”. Do konkursu uczennice przygotowała p. Urszula Rudnik.
galeria Dwudziestego pierwszego października 2023 r. Szkoła Podstawowa im.
Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym już po raz dwudziesty
była organizatorem Gminnego Konkursu im. Pauliny Hołyszowej.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji była 160. rocznica wybuchu
powstania styczniowego, dlatego też uczestnicy konkursu plastycznego
wykonywali prace, a konkursu recytatorskiego – deklamowali utwory
poetów Ziemi Chełmskiej o tematyce patriotycznej. Uczestnicy
konkursu wiedzy pisali test na temat powstania styczniowego na Ziemi
Chełmskiej. Twórcą pytań testowych był
znany chełmski regionalista p. Zbigniew Lubaszewski
Konkurs
objęty patronatem Wójta Gminy Chełm miał na celu rozbudzanie
zainteresowań poezją regionalną, kształtowanie wrażliwości na
piękno poezji regionalnej poprzez sztukę recytacji oraz przekład
intersemiotyczny utworu poetyckiego, a także zainteresowania
historią swojej małej ojczyzny.
Na
Gminnym Konkursie im. Pauliny Hołyszowej gościliśmy: p. Ryszarda
Mielniczuka – dyrektora Biura Promocji Gminy Chełm, p. Marię
Skibińską – prezesa Koła w Strupinie Dużym Polskiego Związku
Emerytów, Rencistów i Inwalidów, p. Jolantę Paszkiewicz –
emerytowanego nauczyciela naszej szkoły i p. Marię Jagnicką. W
komisjach konkursowych zasiadły panie: Krystyna Igras – poetka,
pisarka i malarka, Anna Pietuch – kierownik Transgranicznego
Centrum Edukacji Ekonomiczno-Społecznej Biblioteki Publicznej im.
M.P. Orsetti w Chełmie, Anna Kula-Lubaszewska – nauczyciel
bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, Magdalena Mąka –
adiunkt Działu Historii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora
Ambroziewicza w Chełmie.
Uroczystość
prowadziły uczennice klasy VII: Natalia Dąbrowska i Zuzanna
Marszaluk.
W
trakcie obrad komisji konkursu recytatorskiego uczestnicy oraz
rodzice uczniów i nauczyciele mogli pokrzepić się słodkim
poczęstunkiem, ale także obejrzeć wystawę pokonkursową prac
plastycznych oraz fragment wystawy pt. „Powstanie styczniowe na
Ziemi Chełmskiej. Ślady zapomnianych walk” wypożyczonej z Muzeum
Ziemi Chełmskiej im. Wiktora
Ambroziewicza
w Chełmie. Po przerwie
pan Zbigniew Lubaszewski wygłosił prelekcję o powstaniu
styczniowym na Ziemi Chełmskiej.
Na
konkurs plastyczny wpłynęło 146 prac, a do konkursu
recytatorskiego zgłosiło się 39 recytatorów, a w konkursie wiedzy
wzięło udział 10 uczestników. Pan Ryszard Mielniczuk – w
imieniu Wójta Gminy Chełm i dyrektor Szkoły Podstawowej im.
Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym – p. Ewa Grusza
wręczyli laureatom konkursu nagrody rzeczowe. Komisje konkursowe
wyłoniły przyznały następujące lokaty i wyróżnienia:
Konkurs
recytatorski
w
kategorii klasy 0-I:
I
miejsce – Maja Knotowicz (SP w Strupinie Dużym, op. p. Barbara
Werner)
,
II
miejsce – Nina Sawicka (SP w Żółtańcach, op. p. Katarzyna
Adamiec),
III
miejsce – Oliwia Młynarczyk (SP w Stołpiu, op. p. Urszula
Kucharska),
Wyróżnienie
– Daria Kwik (SP w Stawie, op. p. Joanna Gębal),
Wyróżnienie
specjalne – Michalina Wójtowicz (SP w Uhrze, op. p. Alicja
Ożóg-Tatara)
w
kategorii klasy II-III:
I
miejsce – Oliwia Lasota (SP w Uhrze, op. p. Alicja Dziurko),
II
miejsce – Jowita Maśkiewicz (SP w Żółtańcach, op. p. Marta
Terepora),
III
miejsce – Kacper Raczkowski (SP w Stawie, op. p. Mariola
Dudkiewicz)
,
Wyróżnienie
– Julia Wyrostek (SP w Uhrze, op. p. Alicja Dziurko)
w
kategorii klasy IV-VI:
I
miejsce – Piotr Dymczyk (SP w Stołpiu, op. p. Marzena
Mazurek-Dymczyk),
II
miejsce – Jakub Kozaczuk (SP w Żółtańcach, op. p. Agnieszka
Rutkowska),
III
miejsce –
Wiktoria Wróbel
(SP
w Stołpiu, op. p. Marzena Mazurek-Dymczyk),
Wyróżnienie
– Iga Zębrowska (SP w Strupinie Dużym, op. p. Sylwia Garbacz)
w
kategorii klasy VII-VIII:
I
miejsce – Robert Kasprzak (SP w Żółtańcach, op. p. Dariusz
Szymański),
II
miejsce – Maria Wójcicka (SP w Żółtańcach, op. p. Agnieszka
Rutkowska),
III
miejsce – Diana Młynarczyk (SP w Stołpiu, op. p. Marzena
Mazurek-Dymczyk),
Wyróżnienie
– Liliia Myhasiuk (SP w Stołpiu, op. p. Marzena Mazurek-Dymczyk)
Konkurs
plastyczny
w
kategorii klasy 0-I:
I
miejsce – Szymon Szymański (SP w Żółtańcach, op. p. Katarzyna
Adamiec),
II
miejsce – Aleksander Anisiewicz (SP w Żółtańcach, op. p.
Katarzyna Adamiec),
III
miejsce – Wiktor Wawryca (SP w Żółtańcach, op. p. Katarzyna
Adamiec),
Wyróżnienie
– Maja Kozaczuk (SP w Żółtańcach, op. p. Katarzyna Adamiec)
w
kategorii klasy II-III:
I
miejsce – Liwia Koman (SP w Stawie, op. p. Mariola Dudkiewicz,
II
miejsce – Martyna Kudrzycka ((SP w Żółtańcach, op. p. Dorota
Gruszka),
III
miejsce – Kinga Piskorska (SP w Żółtańcach, op. p. Marta
Terepora)
,
Wyróżnienie
– Zuzanna Terepora (SP w Żółtańcach, op. p. Beata Gorczycka)
w
kategorii klasy IV-VI:
I
miejsce – Gabriela Cichosz (SP w Uhrze, op.p. Agnieszka Grel,
Alicja Dziurko)
,
II
miejsce – Jagoda Fetta (SP w Stołpiu, op. p. Małgorzata
Mielniczuk)
,
III
miejsce – Paulina Marcyniuk (SP w Uhrze, op. p. Agnieszka Grel,
Alicja Dziurko)
,
Wyróżnienie
– Julia Żołnik (SP w Stołpiu, op. p. Małgorzata Mielniczuk)
w
kategorii klasy VII-VIII:
I
miejsce – Piotr Stołpiak (SP w Okszowie, op. p. Małgorzata
Lepianko-Grzywna)
,
II
miejsce – Emilia Komczyńska (SP w Stołpiu, op. p. Małgorzata
Mielniczuk)
,
III
miejsce – Liliia Myhasiuk (SP w Stołpiu, op. p. Małgorzata
Mielniczuk)
,
Wyróżnienie
– Aleksandra Mazurek (SP w Strupinie dużym, op. p. Elżbieta
Mulak)
Konkurs
wiedzy
w
kategorii klasy IV-VI:
I
miejsce – Weronika Bochra (SP w Okszowie, op. p. Małgorzata
Lepianko-Grzywna)
,
II
miejsce – Wojciech Chilimoniuk (SP w Stołpiu, op. p. Magdalena
Laskowska)
,
III
miejsce – Wiktoria Kupczyńska (SP w Strupinie Dużym, op. p. Ewa
Grusza)
,
Wyróżnienie
– Oliwia Mardoń (SP w Strupinie Dużym, op. p. Jowita Mróz)
w
kategorii klasy VII-VIII:
I
miejsce – Julia Popek (SP w Stawie, op. p. Mariola Kot)
,
II
miejsce – Tymon Iwaniec (SP w Strupinie Dużym, op. p. Jowita Mróz)
,
III
miejsce – Grzegorz Manaj (SP w Stawie, op. p. Mariola Kot)
,
Wyróżnienie
– Anna Kiraga (SP w Stołpiu, op. p. Magdalena Laskowska).
Gratulujemy
wszystkim laureatom konkursu. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy,
nagrody książkowe i rzeczowe, a ich opiekunowie – podziękowania
za przygotowanie uczniów do konkursu. Nagrody zostały ufundowane
przez: Urząd Gminy Chełm, Senatora Rzeczypospolitej Polskiej prof.
dr hab. Józefa Zająca i
Wydawnictwo
TAWA
. Organizatorzy konkursu składają
podziękowania za pomoc w organizacji konkursu: dyrektorowi Biura
Promocji Gminy Chełm p. Ryszardowi Mielniczukowi, Senator
owi
Rzeczypospolitej Polskiej prof. dr hab. Józef
owi
Zając
owi,
dyrektorowi Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w
Chełmie p. Natalii Jędruszczak oraz prezesowi Wydawnictwa „Tawa”
p. Waldemarowi Taurogińskiemu.
Koordynator
konkursu p. Jowita Mróz składa podziękowania wszystkim
zaangażowanym nauczycielom: p. Barbarze Werner, p. Elżbiecie Mulak,
p.
Marzenie
Wróbel,
p. Justynie Kondej,
p.
Urszuli Rudnik,
p. Marcinowi Sadowskiemu
, p. Elżbiecie Pietrucha,
p. Joannie
Mazurek
oraz
pracowni
kom
obsługi, pani
om
:
Zofi
i
Nafalsk
iej i Marcie Jones.
Nagrania zrealizowała p. Jowita Mróz. Autorami zdjęć są: p.
Sylwia Garbacz, p. Justyna Kondej
i
p. Marzena Wróbel
.
10 października w niemal 600 szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na komitety, które startują w powszechnych wyborach parlamentarnych. Oznacza to, że niemal 200 tysięcy uczennic i uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy i określić swo je pogląd y .
D ziałania proponowane szkołom w ramach projektu „Młodzi głosują” nie miały charakteru agitacji wyborczej, a projekt ma charakter całkowicie neutralny. „Młodzi głosują” to projekt wzmacniający świadomy udział w życiu publicznym i edukujący na temat procedur demokratycznych. W projekcie „Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice samodzielnie tworzą kampanię profrekwencyjną, powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem koordynator a , przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. W ramach projektu uczniowie i uczennice, o prócz samych wyborów, korzystając ze scenariuszy udostępnionych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, będą uczestniczyć w trzech angażując ych lekcj ach: o polskim parlamencie, partiach politycznych i referendum. Wszystk ie te działania mają na celu kompleksowe budowani e zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami w przyszłości. W celu unikn ięcia instrumentalnego wykorzystania wyników głosowania młodych ludzi, wyniki wyborów i referendum w naszej szkole publikujemy już po wyborach 14 października. Frekwencja w naszej szkole wyniosła 79 %. Uczennice i uczniowie zagłosowali w następujący sposób: KW NOWA LEWICA – 11%, KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – 17%, KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ – 33%, KKW KOALICJA OBYWATELSKA (PO, .N, IPL, ZIELONI) – 28%, KOMITET WYBORCZY POLSKA JEST JEDNA – 11%. Wyniki szkolnych wyborów zostały wprowadzone przez zespoły uczniowskie pod opieką koordynator a p. Jowity Mróz na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikował ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej. Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie „Młodzi głosują 2023” można znaleźć na stronie MłodziGłosują.
18 października odbyło się w naszej szkole przedstawienia aktorskie
o przygodach Koziołka Matołka, zaaranżowane na podstawie tekstu Kornela Makuszyńskiego. Po spektaklu dzieci zostały wprowadzane
w świat przysłów o kozie. Są to cztery spośród siedmiu znanych przysłów , które zostały tłumaczone w przystępny sposób i poprzez zabawę prawidłowych zachowań: współdziałania w grupie, słuchania poleceń nauczycieli i rodziców, koleżeństwa, zachowania zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Następnie odbyło się
podkuwanie Koziołka Matołka. Dla dzieci z klas 2-3 przeprowadzony został krótki quiz, w którym wspólnie przypomnieliśmy tytuły bardziej znanych książek Kornela Makuszyńskiego.
Dzień Papieża Jana Pawła II – polskie święto obchodzone co roku
16 października, ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi Polakowi. „Ustanowienie tego święta jest hołdem złożonym największemu autorytetowi XX w., człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości oraz mądrości” – zapisano
w ustawie.
W naszej szkole uczczono ten dzień poprzez wykonanie gazetki okolicznościowej przybliżającej postać Jana Pawła II.
Pedagog
szkolny pani Joanna Mazurek w ramach działań profilaktycznych zorganizowała
konkurs profilaktyczno - plastyczny "Prawdy i mity o alkoholu”.
Uczniowie
klas I – III i IV – VIII wykonywali plakaty przedstawiające prawdy i mity
dotyczące wpływu alkoholu na organizm człowieka. Konkurs cieszył się dużym
zainteresowaniem i poszerzył wiedzę uczniów na temat negatywnego wpływu
alkoholu na zdrowie.
Nagrodzeni
uczniowie:
I miejsce Hanna Szewczuk (kl. III) i Zuzanna
Szewczuk (kl. V)
II miejsce Ksawery Zieliński (kl. II) i
Aleksandra Mazurek (kl. VIII)
III miejsce Kornelia Mazurek ( kl. II) i
Maksymilian Palczyński ( kl. IV)
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Od października na świetlicy szkolnej ruszają cykliczne zajęcia
z
Photonem. Photon to interaktywny robot edukacyjny, wprowadza dzieci w świat nowych technologii. W ten sposób rozwija kreatywność, zdolność logicznego myślenia oraz ułatwia poznawanie podstaw programowania. Pierwsze zajęcia już za nami. Dzieci dowiedziały się
w jaki sposób porusza się robot, jak zmienia kolory i jakie może wydawać dźwięki. Uczniowie, jako wstęp do programowania, uczyli się poruszać Photonem. Wszyscy świetnie się bawili ucząc się nowych rzeczy. Na zajęciach przeprowadzonych przez nauczyciela świetlicy Justyny Kondej korzystano ze sprzętu zakupionego w ramach programu
"Laboratoria przyszłości"
Zabawy z klockami magnetycznymi. Nasza świetlica posiada w swoich zasobach wiele ciekawych pomocy. Jednymi z nich są klocki zarówno te małe jak i te duże. Obserwując naszych uczniów można podziwiać ich za kreatywność jaką wykazują się podczas zabawy. Nasi uczniowie uwielbiają klocki magnetyczne. Zaletami klocków jest rozwijanie umiejętności takich jak:
- kreatywność, koncentracja, wyobraźnia
- budowania trójwymiarowych obiektów,
- rozpoznawania różnorodnych kształtów,
wyobraźni przestrzennej oraz rozwijają umiejętność pracy w grupie.
Na zajęciach przeprowadzonych przez nauczyciela świetlicy Justyny Kondej korzystano ze sprzętu zakupionego w ramach programu
"Laboratoria przyszłości"
Klasa 2 bierze udział w V edycji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego "Czytam z klasą – lekturki spod chmurki". Piąta edycja pod kryptonimem NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI stanie się świetną zabawą, dzięki której, poprzez czytanie, będziemy pielęgnować w dzieciach DOBROCZYNNOŚĆ. Cele projektu jest przede wszystkim:
- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
- rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
- pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności,
- kształtowanie u uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra,
- integracja zespołu klasowego.
Uczniowie wykonali już pierwsze zadanie. Poznali Tosię puchatą, miłą
i wesołą chmurkę, która uwielbia poznawać nowe książki, bohaterów
i ich przygody. Pokolorowali swoje lekturniki i stworzyły własne chmurki, które będą nas wspierać podczas realizacji zadań projektowych. Pierwsza lektura już wybrana. Kolejne wyzwania przed nami. Do dzieła!
13
października 2023 r. w naszej szkole odbyły się: akademia z
okazji Dnia Edukacji Narodowej i Ślubowanie uczniów klasy
pierwszej. Na wstępie uczniowie z klas: V, VI i VII zaprezentowali
program słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Emilii
Wesołowskiej, dedykowany
pedagogom oraz pracownikom szkoły, czym wprawili wszystkich w
radosny nastrój. Następnie pierwszoklasiści oficjalnie dołączyli
do grona uczniów. Uczniowie klasy pierwszej zostali serdecznie
powitani przez przedstawicieli starszych kolegów. Część
artystyczną dzieci rozpoczęły od recytacji wierszy wyrażających
ich odczucia i radość z
tego, że od 1 września zaczęły już naukę szkolną. Prezentując
piosenki i wiersze pokazały, że znają już zasady życia szkolnego
i wdrażają się do obowiązków ucznia. Następnie wszyscy złożyli
uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez dyrektora szkoły
panią Ewę Gruszę na uczniów. Każdy pierwszoklasista otrzymał
pamiątkowy dyplom
i prezenty od koleżanek i kolegów z innych klas.
Na uroczystości pojawił się gość
honorowy - Miś Strupiś. który wręczył dzieciom kolorowe
balony.
Po części
oficjalnej uczniowie z rodzicami, rodzeństwem i
wychowawczynią przeszli do klasy na słodki poczęstunek, by
w radosnym nastroju świętować tak ważne wydarzenie.
Do
grona uczniów dołączyli: Pola Dybkowska, Joanna Kotek, Wiktoria
Oleszczuk. Karina Wielgus, Maria Mosiuk, Karol Kukier, Filip
Staszewski, Aleksander Seredowski, Michał Studziński i Marcel
Wojtiuk. Pierwszoklasistów do występu przygotowała wychowawczyni
pani Emilia Wesołowska, a dekorację wykonały panie: Elżbieta Mulak, Małgorzata
Wojciechowska i Natalia Zielińska. Obsługę sprzętu zapewnili: pani
Emilia Wesołowska i p. Marcin Sadowski.
10 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Drzewa. Dzieci z oddziału przedszkolnego "Krasnale" oraz klasa I i III uczciła ten dzień poprzez wykonanie prac plastyczno - technicznych oraz posadzenie drzew na terenie szkoły.
galeriaWe wtorek, 10 października 2023 r., w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczystość inaugurująca wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto to było okazją do odznaczenia najbardziej zasłużonych nauczycieli i pracowników oświaty z Chełma oraz powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. N auczyciel dyplomowany naszej szkoły, p. Marcin Sadowski został uhonorowany Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę. Pan Marcin Sadowski - nauczyciel dyplomowany, uczy wychowania fizycznego, edukacji dla bezpieczeństwa, jest trenerem zapasów. W szkole uczy od 16 lat. Nauczyciel organizuje cykliczne imprezy, uroczystości szkolne, konkursy, np.: Święto Rodziny, połączone z zabawami integracyjno - sportowymi dla dzieci i dorosłych; zabawy choinkowe, pełniąc rolę DJ-a. Uczennica pod jego opieką zdobyła wyróżnienie w konkursie wojewódzkim „Widzisz? Reaguj! Dzwoń 112”(29.03.2022 r.). Od 2016 r. pan Sadowski jest opiekunem pocztu sztandarowego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Gminy Chełm oraz Szkolnego Koła Wolontariatu. Aktywnie włącza się w akcje charytatywne, np.: na rzecz Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia, „Lubelszczyzna dla Syrii”, po wybuchu wojny w Ukrainie, bardzo zaangażował się w rzeczową zbiórkę dla potrzebujących rodzin ukraińskich. Wykazał się wzorową postawą obywatelską na drodze - podczas wycieczki szkolnej zatrzymał pijanego kierowcę, za co 30.09. 2021r., prezes Chełmskiego Automobilklubu uhonorował go pamiątkową statuetką. Działania nauczyciela koncentrują się jednak na propagowaniu sportu wśród dzieci i młodzieży, każdego roku organizuje w szkole ferie na sportowo, dzięki czemu uczniowie mają możliwość wyjazdów na mecze piłkarskie reprezentacji Polski, wyjazdy na basen do Chełma, na lodowisko i do parku trampolin do Lublina. 7 czerwca 2022 r. drużyna pod jego opieką wzięła udział w zawodach sportowych zorganizowanych przez PZU, gdzie spotkała się z Igą Świątek. Jego wiodącą dyscypliną sportową są zapasy, aktywnie współpracuje z Miejskim Klubem Sportowym "Cement-Gryf" Chełm. Prowadzi na Facebook-u profil Zapasy Strupin. W 2018 r. założył Uczniowski Gminny Klub Sportowy „Suples” Strupin Duży. Uczniowie pod jego opieką osiągają liczne sukcesy w zapasach na szczeblu powiatu, województwa, ogólnopolskim. Jest organizatorem zawodów, m.in.: Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Zapasach, Finał Ligi Powiatowej w Zapasach o Puchar Wójta Gminy Chełm, turnieju "Mata w każdej szkole", którego gościem honorowym był prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, Andrzej Supron (25.03.2022 r.). Uczestniczył z drużyną w Ogólnopolskim Turnieju „Zapasy Sportem Wszystkich Dzieci” (Warszawa, 09.12.2022 r.) W 2016 r. otrzymał Nagrodę Wójta.
GALERIAPrzedszkolaki z grupy "Krasnale" zorganizowały kącik przyrody, zgromadziły owoce i warzywa z sadów oraz ogrodów swoich rodziców. Przygotowały również inscenizację wiersza pt." Na straganie" - Jana Brzechwy.
GALERIA 10 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień
Zdrowia Psychicznego. W tym roku szkolnym hasłem przewodnim
wspomnianego dnia było zdanie „Przytul siebie”.
Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali
przygotowane specjalnie na tą okazję logo z wpisanym w serce hasłem
dnia. Ponadto zorganizowano „miejsce troski o siebie”
w
którym każdy mógł wylosować „dobrą myśl na dziś” ze słoika dobrych myśli oraz dołożyć swoją cegiełkę do
szkolnej „Apteczki Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” tzn. narysować lub napisać jak możemy dbać o zdrowie psychiczne.
Przygotowano również gazetkę informacyjną na temat profilaktyki
zdrowia psychicznego oraz przeprowadzono zajęcia psychoedukacyjne w
klasach odnośnie tego
czym jest zdrowie psychiczne i dlaczego należy
o nie dbać. Owocem
wyżej wymienionych zajęć były plakaty „Nasza klasowa
apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej”,
w których to uczniowie
przedstawili co należy robić aby utrzymać zdrowie psychiczne i
dobre samopoczucie każdego dnia. Organizatorkami działań były:
psycholog szkolny p. Ewelina Matwiejczuk oraz pedagog szkolny p.
Joanna Mazurek. Ponadto pomocy w organizacji dnia udzieliły p.
Małgorzata Wojciechowska oraz Marta Sopel.
11 października 2023 r. niecodziennej okazji do zabawy i śmiechu dostarczyli nam artyści Cyrku ,,Focus’’.
Mogliśmy podziwiać niesamowite pokazy akrobatyczne, hula-hop, magiczny parawan, mini rowerek, iluzję, żonglerkę oraz pokaz umiejętności fakira. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, a chętne i odważne dzieci mogły spróbować swoich sił w wykonywaniu cyrkowych pokazów wspólnie z przezabawnym klaunem Maniusiem i jego partnerką Svitlaną. Uczniowie mogli również pogłaskać wyczarowanego, białego królika. Jednak najwięcej emocji wzbudził bardzo spokojny i przyjazny króliczek. Występy cyrkowe dostarczyły dzieciom niezapomnianych przeżyć i wrażeń.
Klasa VI w ramach klasowej integracji, wybrała się na pizzę do pobliskiego Rancza Budrysa. W ten sposób został uczczony Dzień Chłopaka i zacieśnione klasowe więzy koleżeńskie. Spacer odbył się przy sprzyjającej jesiennej pogodzie. Opiekunami byli: wychowawczyni klasy - p. Marzena Wróbel i p. Barbara Przybył.
galeriaZ okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował plebiscyt na Chłopaka Roku. Oto tegoroczni zwycięzcy: „Czuły i delikatny”- Patryk Tabuła, „Zakręcony Chłopak”- Mikołaj Mazurek, „Twardziel”- Kacper Czepiel, „Słodziak” - Artur Zamłyński, „Super Ciacho” – Filip Obara, Gentleman Roku - Mikołaj Mazurek, „Super Kumpel” Krystian Betiuk, „Imprezowicz Roku” – Antoni Pietrzak, „Łasuch” – Franciszek Mazurek, „Elegancik” Bogumił Szymczak, „Laluś” Szymon Flis, „Ważniak” Kordian Tokarz, „Super Sportowiec” – Dariusz Wojtiuk, „Szkolny Pudzian” – Wojciech Furdal, „Pracuś” – Daniel Kotek, „Mózgowiec” – Tymon Iwaniec, „Kaskader” – Michał Nafalski, „Kombinator Roku” – Rafał Obara, „Zgrywus” – Artur Zamłyński. Kolejną atrakcją przygotowaną dla uczniów z klas IV-VIII była zabawa integracyjna , która odbyła się 5 października. Samorząd Uczniowski przygotował dla uczniów konkursy z nagrodami (taniec na gazecie, „Freezer” oraz konkurs na Mistrza w zabawie Limbo) oraz zabawę przy ulubionej przez uczniów muzyce. Przebojem okazała się tradycyjna „Belgijka” , którą kilkakrotnie wspólnie zatańczyli wszyscy uczestnicy zabawy. Wychowawcy wraz z rodzicami z Trójek Klasowych zorganizowali integracyjne klasowe wyjścia na pizzę do pobliskiego „Rancza Budrysa”.
galeria Czwartego października 2032 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zebrali się na sali
gimnastycznej, by w odświętnych strojach zaśpiewać ku pamięci
Powstańców Warszawskich pieśń pt. „Chłopcy silni jak stal”. Dzień wcześniej przypadła 79. rocznica zakończenia działań
zbrojnych w czasie trwania powstania warszawskiego. Sześćdziesiąt trzy dni walk o
wolną Warszawę były największą operacją militarną Armii
Krajowej, a zarazem największą bitwą stoczoną podczas II wojny
światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.
Ppor. Wiktor Karamać, urodzony w Strupinie Dużym, walczył w
powstaniu warszawskim. Nasza szkoła czci jego pamięć, a zarazem
wszystkich uczestników powstania.
Cześć Ich Pamięci!
Akcja szkolna została zrealizowana w ramach "BohaterON – włącz historię!", ogólnopolskiej kampanii o
tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie
uczestników powstania warszawskiego oraz promocję historii Polski XX
wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców,
wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne
oraz budować wrażliwość społeczną.
Uczniowie klasy III pod kierunkiem p. Marioli Trynieckiej wzięli udział w lekcji o powstaniu warszawskim, po której na lekcji plastyki malowali kotwy powstańcze - symbol powstania warszawskiego.
Ostatnie dni września w naszej szkole upłynęły pod znakiem Tygodnia Dobrej Wiadomości. Codziennie na drzwiach klas: I-VIII pojawiał się szyfr, który należało odczytać według instrukcji. Uczniowie w ten sposób poznali następujące szyfry: GA-DE-RY-PO-LU-KI, Szachownicę Polibiusza, szyfr masoński, szyfr Cezara i szyfr AtBasz. Wszystkie szyfry zostały poprawnie rozwiązane. Gratulujemy uczniom! Oto dobre wiadomości, które uczniowie otrzymali: „Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń”, „Skoro i tak będziesz myśleć, myśl odważnie”, „Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu”, „Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób”, „Jeżeli myślisz, że jesteś zbyt mały, by coś zmienić, spróbuj zasnąć z komarem latającym nad uchem.” Działanie zostało zrealizowane w ramach Ogólnopolskiego Projektu „(Nie)zwykła matematyka”. Wiadomości szyfrowała p. Jowita Mróz.
galeriaTangram to chińska układanka znana od ok. 3000 lat, złożona z siedmiu elementów, które powstały przez rozcięcie kwadratu. Poszczególne elementy to figury geometryczne (pięć trójkątów prostokątnych różnej wielkości, jeden równoległobok i jeden kwadrat). Celem łamigłówki jest ułożenie obrazka z posiadanych figur na podstawie kształtu jego konturów. Na ostatniej lekcji matematyki chłopcy klasy IV grali w tę niezwykłą grę logiczną, która uczy nie tylko logicznego myślenia, ale doskonali również spostrzegawczość. rozwija zainteresowanie geometrią, jak również poprawia sprawność manualną. Dzięki tej lekcji zrealizowaliśmy kolejne zadanie z Modułu I Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "(Nie)zwykła Matematyka”. Lekcję przeprowadziła nauczyciel matematyki p. Liwia Wilk.
galeriaDnia 21 września w grupie "Krasnale" obchodzony był Dzień Jabłka. Dzieci poznały gatunki jabłek, słuchały wierszy i piosenek o jabłkach. Degustowały jabłka i wykonały pracę plastyczne. To był ciekawy i miły dzień.
WSZYSCY JABŁKA CHĘTNIE JEMY I DZIEŃ JABŁKA ŚWIĘTUJEMY.
We wrześniu dzieci
z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z Komendy
Miejskiej Policji w Chełmie.
Przeprowadzone
zostały pogadanki na temat zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o
bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na
przejściach dla pieszych. Nasi Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa,
jakie mogą czyhać na dziecko oraz omówili sposoby ich unikania i pokonywania.
Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu
bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego
zachowania. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów,
o czym świadczyły liczne pytania. Dzieci z oddziału przedszkolnego "Krasnale" oraz uczniowie klasy I wybrali się wraz z wychowawczyniami na pobliskie przejście dla pieszych utrwalając zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.
Zajęcia z przedstawicielem Policji zorganizowała
pedagog szkolna Joanna Mazurek.
Dnia 29 września 2023 r. z okazji Dnia Chłopaka
klasy I - III oraz oddział przedszkolny "Krasnale" wraz
z wychowawczyniami wybrali się do Rancza Budrysa na pizzę oraz zabawy ruchowe w fikolandzie.
27 września w Szkole Podstawowej w Strupinie Dużym odbyło się spotkanie z Panią Aliną Gierun, wieloletnią wychowawczynią grup przedszkolnych, bajkopisarką.
Było to działanie związane z Ogólnopolską Akcją Czytelniczą
,,Czytam z sercem".
25.09.2023 r. gościliśmy w naszej szkole Skautów Europy ze Środowiska Chełmskiego.
Akela z Gromady Chełmskiej Natalia Osiejuk opowiedziała
o działaniach tego ruchu, który ma na celu: rozwój dzieci i nastolatków poprzez gry i przygodę w otoczeniu przyrody oraz
wspieranie rozwoju w obszarach zdrowia czy pracy nad charakterem .
Młodzi ludzie poprzez udział w spotkaniach przygotowują się do dorosłego życia w duchu odpowiedzialności za dobro wspólne
i kształtują wrażliwość na potrzeby innych, zaradność życiową i rozwój życia duchowego. Uczniowie obejrzeli filmy przedstawiające obozowe życie skautów, wzięli udział w zabawach harcerskich. Wielu naszych uczniów z entuzjazmem podjęło wyzwanie mówiąc:
CHCĘ BYĆ SKAUTEM!
Niech ten zapał towarzyszy im w dalszej przygodzie.
W ostatnim tygodniu września uczniowie naszej szkoły
aktywnie włączyli się w obchody Dnia Języków Obcych, które przypadają na
26 września. Punktem kulminacyjnym tego dnia była akademia, podczas której uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności językowe.
Uczniowie
mogli obejrzeć prezentację multimedialną i wykazywali się wiedzą
dotyczącą znajomości języków obcych. Klasa VII i VIII zaprezentowała
liczenie do 10 w różnych językach świata: klasa VIII - Jakub Szpunar -
język mongolski, Kacper Chomik - język Japoński, klasa VII - - Klaudia
Śliwińska - język japoński, Dariusz Wojtiuk - język rosyjski, Tymon
Iwaniec - hiszpański, Filip Obara - język włoski, Franciszek Mazurek -
język serbski, Dawid Wojtas - język czeski. Następnie
uczniowie popisali się swoimi umiejętnościami wokalnymi: Kornelia
Mazurek zaśpiewała piosenkę „Look, here’s the hippo”, uczniowie klasy
III: Emila Kupczyńska, Mikołaj Kaczanowski, Paulina Nowik, Hania
Szewczuk, Pola Glec oraz Bartłomiej Zamłyński zaśpiewali utwór „Panie
Janie” po niemiecku, włosku, hiszpańsku, francusku i angielsku.
Uczennice klasy IV: Aleksandra Kaczor, Nikola Śliwińska, Lena Kosiniec
oraz Magdalena Mazurek zaśpiewały „Pszczółkę Maję” po niemiecku. Klasa V
wykonała utwory po angielsku: Blanka Golec i Wiktoria Kupczyńska - „Eye
of the tiger” Survivor, Maja Palczyńska „Snowflake” oraz Milena
Pieczykolan „An Angel” zespołu The Kelly Family.
Po
akademii uczniowie mogli skorzystać z fotobudki, której elementy przygotowali własnoręcznie. Obchody Dnia Języków Obcych
przygotowały panie: Barbara Przybył, Urszula Rudnik oraz Agata
Woźniak.
Dnia 22.09.2023 r. piękna i słoneczna pogoda sprzyjała, aby zorganizować zgodnie z tradycją naszej szkoły ,,Dzień Pieczonego Ziemniaka”. W tej radosnej, jesiennej zabawie integracyjnej uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I- III. Pod czujnym okiem nauczycieli i pracowników szkoły piekły ziemniaczki i kiełbaski, puszczały bańki mydlane, bawiły się wykorzystując sprzęt sportowy oraz chustę animacyjną. W tym roku uczniowie ze starszych klas także celebrowali ten dzień organizując ognisko, ale też gry i zabawy na świeżym powietrzu. Wszystkim dopisywał dobry humor i apetyt, a wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci.
galeria „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy
z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska.
W tym roku nasza szkoła kolejny raz włączyła się do akcji „Sprzątanie świata - WYRUSZAMY, BY POSPRZĄTAĆ POLSKĘ!"
Uczniowie klas O - III wraz z wychowawczyniami wyposażeni w worki na
śmieci i rękawiczki wyruszyli posprzątać trasę od szkoły w kierunku szosy
wojsławickiej oraz w kierunku świetlicy wiejskiej. Najmłodsi wychowankowie naszej szkoły sprzątali teren
placówki. Śmieci było niewiele, co bardzo nas cieszy.
19
września 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w
63
Pokazach z Fizyki
zorganizowanych
na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki przez Instytut Fizyki.
Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz
Stowarzyszenie Lubelskie. Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe.
Każdego
roku we wrześniu
Wydział
odwiedza około 20 tysięcy uczniów oraz nauczycieli
,
aby wziąć udział w
Pokazach z Fizyki
– zajęciach promujących oraz popularyzujących nauki ścisłe w
ich doświadczalnej odsłonie. To doskonała okazja, aby zobaczyć
zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych
doświadczenia, zdobyć, uzupełnić lub powtórzyć swoją wiedzę z
fizyki. Wydarzenie ma najdłuższą w kraju, ponad 60-letnią
tradycję.
Uczniowie
naszej szkoły bardzo chętnie co roku biorą udział w Pokazach z
Fizyki.
W
programie tegorocznych pokazów dominowały cztery tematy: "F
izyka
latania
"
– zaprezentowana przez: dr Krzysztofa Pyszniaka, dr Andrzeja
Droździela oraz Piotra Mendela,
"Poprzez
zabawę do praw fizyki"
-
zagadnienia z tego zakresu zostały omówione przez: dr Marka Gorgola
oraz mgr Pawła Wnuka,
"
Rezonanse"
- ten temat został przedstawiony przez: prof. Marcina Turka i dr
Artura Wójtowicza i
"
Termodynamika"
- te zagadnienia zostały zaprezentowane przez: dr hab. Bożenę
Zgardzińską, prof. UMCS oraz inż. Wojciecha Kowalskiego i dr hab.
Zbigniewa Surowca.
Opiekunami
uczniów na wycieczce były panie: Elżbieta Pietrucha, Elżbieta
Mulak i Justyna Dederko.
Dwudziestego września 2023 r. w naszej szkole odbyły się wybory do
Rady Samorządu Uczniowskiego, wybory Opiekuna Samorządu i Rzecznika
Praw Ucznia.
Wybory poprzedzone
były trwającą tydzień kampanią wyborczą, podczas której
kandydaci prezentowali siebie i swoje pomysły na działalność w
Samorządzie Uczniowskim.
Każdy z kandydatów
zobowiązany był do wykonania plakatu wyborczego, na którym
przedstawił siebie i własny program wyborczy. W dniu wyborów każdy
z kandydatów prezentował się przed społecznością szkolną. Po
prezentacji kandydatów uczniowie klas: IV-VIII wybierali swoich
faworytów.
Do Rady Samorządu
Uczniowskiego zostali wybrani:
Wojciech
Furdal z klasy VII – Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego
Jakub Szpunar z klasy VIII – Zastępca Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego
Oliwia Mardoń z klasy VI – członek Samorządu Uczniowskiego
Iga Zębrowska z klasy V – członek Samorządu Uczniowskiego.
Równolegle do
wyborów do rady Samorządu Uczniowskiego zostały przeprowadzone
wybory na Opiekunów Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw
Ucznia.
Opiekunami SU
zostały panie: Urszula Rudnik, Marzena Wróbel i Sylwia Garbacz.
Rzecznikiem Praw Ucznia została wybrana pani Jowita Mróz.
Nad przebiegiem
wyborów czuwała nauczyciel wiedzy o społeczeństwie p. Jowita Mróz
oraz komisja wyborcza, w skład której weszli reprezentanci
wszystkich głosujących klas: Daniel Kotek z klasy IV, Bogumił
Szymczak z klasy V, Mikołaj Mazurek z klasy VI, Filip Obara z klasy
VII oraz reprezentanci klasy VIII: Patryk Betiuk, Martyna Flis i
Małgorzata Hołysz.
Nowej Radzie,
opiekunom SU oraz rzecznikowi życzymy owocnej pracy oraz realizacji
swoich pomysłów.
Międzynarodowy
Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzimy 15 września. W tym
dniu lekcja matematyki w klasie IV była świętem
kreatywności, dniem, w którym z nauczycielem skupiliśmy się na
rozwoju swoich talentów oraz pasji. Ponadto w tym dniu zrealizowaliśmy
pierwsze zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "(Nie)zwykła matematyka", moduł X, zadanie 3.
Wszystkim uczniom gratulujemy. Lekcję przeprowadziła nauczyciel matematyki p. Liwia Wilk.
15 września grupa „Krasnale” i "Skrzaty" obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego
w Strupinie Dużym. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce, bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę.
BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.
Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym, od pierwszego Narodowego Czytania, aktywnie włącza się w tę akcję. W tym roku został zorganizowany II Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Zadaniem uczestników były: wybór jednego z przygotowanych przez organizatorów fragmentów „Legendy o Janie i Cecylii” – części tegorocznej lektury – „Nad Niemnem” i nauka pięknego czytania tekstu. Do konkursu zgłosiło się osiemnastu uczniów z klas: IV-VIII. Trzynastego września, na sali gimnastycznej szkoły, uczestnicy konkursu zaprezentowali społeczności szkolnej przygotowane utwory. W komisji konkursowej zasiadły panie: Elżbieta Pietrucha – nauczyciel matematyki i fizyki, opiekun koła szachowego oraz panie: Małgorzata Wojciechowska i Marta Sopel – nauczyciele współorganizujący proces kształcenia w oddziale przedszkolnym i klasie I. Uczestnicy konkursu przygotowali nie tylko fragmenty „Nad Niemnem”, ale także zadbali o swój wygląd. Mogliśmy podziwiać: suknie, stroje ludowe, ale także eleganckie stroje galowe. Komisja konkursowa jednogłośnie przyznała I miejsce uczennicy klasy V – Idze Zębrowskiej. Drugie miejsce zajęła prezentacja ucznia klasy V – Milena Pieczykolan, a trzecie – uczennicy klasy V – Maja Palczyńska. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy, natomiast pozostali uczestnicy konkursu – dyplomy i pierniczki. Uroczystość odbyła się na tle dekoracji, za której wypożyczenie organizatorzy dziękują p. Justynie Dederko. Dziękujemy także: dyrektorowi szkoły p. Ewie Gruszy, p. Barbarze Werner, p. Sylwii Garbacz za zorganizowanie pięknych roślin, które oddały klimat nadniemeńskiej wsi. Chcemy również podziękować paniom: Annie Kaczor i Natalii Zielińskiej za pomoc w aranżacji dekoracji oraz paniom: Marii Nafalskiej i Zofii Nafalskiej oraz p. Dariuszowi Nafalskiemu i p. Marcinowi sadowskiemu za pomoc w technicznej realizacji przygotowań do uroczystości. Organizatorem narodowego Czytania w naszej szkole była nauczyciel-bibliotekarz p. Jowita Mróz. Z listu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej: Zapraszam Państwa do Narodowego Czytania „Nad Niemnem”. Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”.To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.
galeria Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego
w składzie: Patryk Betiuk, Aleksandra Mazurek oraz Małgorzata Hołysz reprezentowali szkołę wchodząc w skład Pocztu Sztandarowego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Koła Gminy Chełm podczas Mszy Świętej
27 sierpnia 2023 r. przy kapliczce I Brygady Zmotoryzowanej
1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Sawin-Podchylinie. Msza Święta została zorganizowana przez Koło Gminne Kombatantów oraz Spadkobierców pamięci kombatanta 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego ppor. Bolesława Głąba z okazji 69 rocznicy formowania się w lasach sawińskich oddziałów Wojska Polskiego. Przed Mszą Świętą uczniowie byli obecni podczas składania wiązanki przez przedstawicieli Koła Gminnego Kombatantów przy pomniku w Sawinie (czołg upamiętniający formowanie I Drezdeńskiego Korpusu Pancernego
w sierpniu 1944 r.) Jako reprezentacja SP w Strupinie Dużym we Mszy Świętej uczestniczyła pani Dyrektor Ewa Grusza oraz pani Urszula Rudnik, sprawująca opiekę nad Pocztem Sztandarowym.