Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego
w St​rupinie Dużym

DZIEŃ RODZINY

Piątego czerwca 2024 r. obchodziliśmy Dzień Rodziny. Dzieci z oddziałów przedszkolnych "Skrzaty" i "Krasnale" zaprezentowały się wokalnie i ​recytatorsko wykonując wiersze i piosenki o mamach i tatach. Po występach, zaproszeni rodzice ze swoimi pociechami mogli zasiąść na siedziskach z palet. W tym miejscu chcemy podziękować p. Adamowi Zawadzkiemu - dyrektorowi ds. Zarządzania i Logistyki Castorama Sp. z o.o. w Chełmie za przekazanie szkole palet. Palety połączył ze sobą i pomalował p. Dariusz Nafalski, a Rada Rodziców zakupiła poduchy. Dzięki siedziskom zebrani mogli uczestniczyć w pikniku rodzinnym: pieczeniu kiełbasek, rozmowom, zabawom. Dzień Rodziny jest dniem wyjątkowym, bo jednoczy społeczność szkolną.

galeria film

ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGIEM I PEDAGOGIEM

4 czerwca w grupie przedszkolnej Skrzaty odbyły się zajęcia z psychologiem i pedagogiem. Pani Ewelina i Pani Joanna spotkały się z dziećmi aby opowiedzieć o „magicznych słowach” oraz zidentyfikować prawidłowe zachowania. Skrzaty miały okazję nie tylko nauczyć się różnicować zachowania dobre i niedobre, ale również przećwiczyć w praktyce umiejętności zwracania się do siebie z szacunkiem tj. proszenia, dziękowania i przepraszania.

GALERIA

W ARSZTATY Z PSYCHOLOGIEM I PEDAGOGIEM

28 maja w naszych oddziałach przedszkolnych odbyły się zajęcia z psychologiem i pedagogiem. Pani Ewelina i Pani Joanna przybliżyły dzieciom tematy związane z radzeniem sobie z emocjami oraz dobrym zachowaniem w grupie. Skrzaty miały okazję przenieść się do świata „Uczuć Gucia”: zidentyfikowały to, co dzisiaj czują oraz dowiedziały się jak za pomocą ćwiczeń oddechowych mogą sobie poradzić ze złością. Ponadto wzięły udział 
w treningu węchowym, który to jest doskonałym sposobem na wyciszenie i ukojenie zmysłów. Krasnale uczestniczyły w warsztatach na świeżym powietrzu poświęconym kształtowaniu dobrych zachowań w grupie. Wraz z „Przygodami Fenka” dzieci uświadomiły sobie, dlaczego warto się dzielić 
z innymi oraz utrwaliły słowo „przepraszam”- zobaczyły, jak bardzo jest ono ważne. Ponadto Krasnale wzięły udział w zabawach integracyjnych: Kto tak jak ja oraz Tacy sami czy inni?. Z kolei na zakończenie warsztatów, poprzez stworzenie tzw. „umilaczków” czyli laurko-obrazków namalowanych farbami na folii, dzieci miały okazję przećwiczyć w praktyce zdobytą umiejętność dzielenia się z innymi nie tylko tym co mamy, ale również swoim czasem czy talentem.

GALERIA

DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI

Dzień Niezapominajki przypada na 15 maja. To święto przyrody i ekologii. Niezapominajka uczy serdeczności i popularyzuje piękna polską przyrodę. Dzieci z grupy "Krasnale" rozwiązywały zagadki o kwiatach, wykonały pracę plastyczne związane z niezapominajka. Na koniec dnia "Skrzaty" 
i "Krasnale" wybrały się na łąkę kwietną szukać niezapominajki w labiryncie traw. Był to bardzo miły dzień.

GALERIA

DZIEŃ ZIEMI 2024

22 kwietnia przedszkolaki świętowały Dzień Ziemi. Wiedzą jak dbać o naszą planetę i wspólnie opracowały Kodeks Ekologa .

galeria

DZIEŃ MARCHEWKI U KRASNALI

4 kwietnia oddział przedszkolny Krasnale obchodził Dzień Marchewki, którego celem było promowanie spożywania warzyw. 
W ogrodzie warzywnym dzieci zasiały marchewkę, aby w jesienny czas zebrać plony. Był to miły i wyjątkowy dzień.

GALERIA

DZIEŃ CZEKOLADY

W oddziałach przedszkolnych „Skrzaty” i „Krasnale” świętowaliśmy Dzień Czekolady. Dwunastego kwietnia 2024 r. odbyły się zajęcia czytelnicze dla obu grup. Nauczyciel bibliotekarz p. Jowita Mróz rozpoczęła od wiersza D. Wawiłow „Zapach czekolady”, który posłużył za punkt wyjścia zajęć, a także wyznaczył cel lekcji – promocję czytelnictwa i zdrowego żywienia. Dzieci przypominały jakie rodzaje czekolad można kupić, a także dowiedziały się co je różni oraz z czego powstaje czekolada. Obejrzały także bajkę „Tosia odkrywa czekoladę”, która w przystępny sposób opisuje drogę od ziarna kakaowca do tabliczki czekolady. Uczestnicy zajęć otrzymali szablony w kształcie serca, które wypełniając tworzyły swoja ulubioną czekoladę. Dzieci z oddziału przedszkolnego „Krasnale” wykonały plakat do czytanego w trakcie zajęć wiersza. Później dzieci mogły spróbować ciepłej czekolady do picia oraz w oddziale „Krasnale” – babeczek czekoladowych przygotowanych przez wychowawcę p. Barbarę Werner.

GALERIA

Wyróżnienie 
w IX Ogólnopolskim Konkursie Logopedyczno-Plastycznym ,,Wesołe Rerki w wierszykach logopedycznych"

Nikola Godziszewska z grupy przedszkolnej ,,Krasnale" brała udział 
w IX Ogólnopolskim Konkursie Logopedyczno-Plastycznym ,,Wesołe Rerki w wierszykach logopedycznych", którego organizatorem był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Będkowie. Dziewczynka otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy (Nikolę do konkursu przygotowała pani logopedka Małgorzata Wojciechowska)​.

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

26 marca obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na znak solidarności z osobami autystycznymi na korytarzach naszej szkoły dominował kolor niebieski. Tego dnia zostały podjęte różnorodne działania, które miały za zadanie zwiększyć świadomość na temat tego zaburzenia. Z tej okazji organizowany był szkolny konkurs plastyczny „Wyjątkowe niebieskie motyle”. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną - niebieskiego motyla. Podczas obchodów zostały ogłoszone wyniki. W kategorii Przedszkole I miejsce zajęli: Leon Mazurek, Maciej Jabłoński, II miejsce - Hanna Momot, Marika Palczyńska, III miejsce - Zofia Dyczko. Dodatkowo tego dnia zostały przeprowadzone warsztaty w klasach I-III, które miały na celu ukazanie uczniom z jakimi trudnościami, wyzwaniami mierzą się osoby z autyzmem. Oprócz konkursu i ćwiczeń warsztatowych, uczniowie jak i pracownicy szkoły mogli poszerzyć swoją wiedzę dzięki przygotowanej gazetce oraz ulotkom. Niech Światowy Dzień Świadomości Autyzmu będzie inspiracją do podejmowania codziennych działań na rzecz budowy bardziej zrozumiałego, wspierającego i akceptującego społeczeństwa dla wszystkich. Organizatorkami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu były panie: Ewelina Matwiejczuk, Marta Sopel i Joanna Mazurek.

GALERIA

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca 2024 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych "Skrzaty" i "Krasnale" powitały wiosnę. Dzieci były na spacerze z marzannami, które wykonały samodzielnie.

GALERIA

Dzień
De​ntysty

5 marca w grupie „Skrzaty” obchodzony był Dzień Dentysty. Tego dnia dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się stomatolog oraz jak dbać
o zęby. Obchody tego święta połączone były z promowaniem
zdrowego żywienia, które przyczynia się do utrzymania zdrowych zębów. Przedszkolaki w tym dniu również wspólnie przygotowały sałatkę owocową oraz wykonały pracę plastyczną. Zajęcia poprowadziła p. Marta Sopel

galeria

Dzień Kota u Skrzatów

W piątek 16 lutego obchodziliśmy w grupie Międzynarodowy Dzień Kota. Tego dnia dzieci dowiedziały się wiele ciekawych informacji na temat się
tych zwierząt. Podczas zajęć Skrzaty zapoznały się z najsłynniejszymi kotami ze świata bajek, filmów, z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych ras kotów. Dużo radości sprawiło przedszkolakom udział w „kocich” zawodach oraz wykonanie pracy plastycznej. Zwieńczeniem obchodów było wręczenie naklejek i dyplomów. To był radosny dzień!
Zajęcia poprowadziła p. Marta Sopel

galeria

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dwudziestego trzeciego stycznia 2024 r., tuż po oficjalnych świętach rodzinnych seniorów, w naszej szkole odbyła się uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z oddziałów przedszkolnych "Skrzaty" i "Krasnale" pod kierunkiem wychowawców, pań: Magdaleny Mazurek i Barbary Werner, uczcili wierszem, piosenką i tańcem dzień swoich dziadków.

galeria film

"SKRZATY" ROBIŁY PIZZĘ

Dnia 17 stycznia 2024 r. obchodzony był w grupie „Skrzaty” Dzień Pizzy. Przedszkolaki najpierw wspólnie zrobiły rozczyn, a następnie wspólnymi siłami ugniotły ciasto. Kolejnym punktem było krojenie pieczarek i starcie sera na tarce, po czym dzieci same ułożyły składniki na cieście. Po upieczeniu nastąpiła degustacja. To był niezwykle smakowity dzień!

GALERIA

JASEŁKA U "KRASNALI"

Piątego stycznia 2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego "Krasnale" zaprezentowały zebranym gościom: dyrektorowi szkoły p. Ewie Gruszy i rodzicom, przedstawienie jasełkowe. Dzieci do jasełek przygotowała wychowawca klasy p. Barbara Werner.

GALERIA FILM

JASEŁKA U "SKRZATÓW"

Dzieci z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem pań: Magdaleny Mazurek i Marty Sopel oraz przy pomocy p. Anny Palczyńskiej i p. Marcina Sadowskiego zaprezentowały "Jasełka". Oglądający przedstawienie  zaproszeni goście: dyrektor szkoły p. Ewa Grusza i rodzice dzieci nagrodzili małych aktorów gromkimi brawami.

galeria film

MIKOŁAJKI

6 grudnia - przemiły dzień w naszej szkole, a mianowicie mikołajki. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajową czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja. W taki właśnie sposób cała szkoła świętowała nadejście wyczekiwanego gościa. Nasz szanowny Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami: Elfem oraz Reniferem Rudolfem - dzięki staraniom Samorządu Uczniowskiego - zawitał w szkolne progi i odwiedził dzieci z Oddziałów Przedszkolnych - „Skrzaty” i „Krasnale”. Każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał bardzo dobry humor. Tradycyjnie zrobiliśmy wspólne zdjęcie ze Świętym Mikołajem, na którym znaleźli się wszyscy przystrojeni w czerwone czapeczki, czapki elfów oraz rogi reniferów.

GALERIA FILM "KRASNALE"

DZIEŃ W PIŻAMACH

Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocne Strupiniaki” włączyło się do akcji charytatywnej prowadzonej przez Fundację Gdy Liczy Się Czas, a organizowanej w ramach Ogólnopolskiego Charytatywnego Dnia w Piżamach -obudź w sobie Anioła na rzecz Onkochorych Dzieci, który w naszej szkole odbył się 05.12.2023 r. Wtedy również obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Dzieci z oddziałów przedszkolnych, które włączyły się do akcji, przyszły do przedszkola w piżamach. Był to dzień empatii, solidarność z dziećmi ciężko chorymi, a przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie ponieważ nawet najmłodsi powinni wiedzieć, że warto zadbać o zdrowie i regularnie się badać. Jesteśmy bardzo wdzięczni za cegiełki, które uczniowie przekazali na rzecz małych pacjentów na oddziałach onkologii, m.in. zakup pomp na oddziały onkologii (tym razem na oddział Onkologii, Hematologii i Transplantologii USzD w Lublinie) oraz rehabilitację tych dzieci. Udało nam się uzbierać 252 zł 90 gr. Dziękujemy -SKW „Pomocne Strupiniaki”.

ANDRZEJKI

Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w grach i zabawach andrzejkowych zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski.

galeria

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dwudziestego czwartego listopada 2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w Międzynarodowym Dniu Pluszowego Misia zorganizowanym przez nauczyciela bibliotekarza p. Jowitę Mróz. Najmłodsze dzieci pod kierunkiem wychowawczyń, pań: Magdaleny Mazurek i Barbary Werner uczestniczyły w zajęciach czytelniczych, na których były czytane książki o misiach: „Kto przytuli Misia Tulisia” D. Mellinga i „Czujemisie” A. Królak. Uczestnicy zajęć wypełniali swoje misiowe uczuciometry oraz wykonywali ilustracje do przeczytanych książek. Prace w wykonaniu młodych artystów ożyły za sprawą sztucznej inteligencji. O godz. 10:00, na sali gimnastycznej biliśmy rekord pluszaków w jednym miejscu. Udało się! Akcja szkolna odbyła się pod patronatem Misia Strupisia – kuzyna wszystkich pluszaków.

"sKRZATY" "KRASNALE"

DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W obchody tego ważnego święta zaangażowane były również przedszkolaki. W grupach "Skrzaty" i "Krasnale" szkolny psycholog przeprowadził zajęcia na temat praw dziecka na których przeczytano dzieciom bajkę edukacyjną opartą na Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka pt. "Wszyscy ludzie rodzą się wolni" oraz wyjaśniono prawa dziecka na przykładach z życia codziennego. Ponadto wspólnie z psychologiem oraz wychowawcami grup p. Magdaleną Mazurek i p. Barbarą Werner dzieci przygotowały plakaty pt. "My i nasze prawa". Z uwagi na fakt, iż UNICEF zachęca do wykorzystania w tym dniu koloru niebieskiego jako znaku solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie przedszkolaki symbolicznie "przypieczętowały" plakaty swoimi niebieskimi dłońmi jednocześnie podkreślając, iż prawa dziecka są ważne i każde dziecko bez względu na pochodzenie powinno móc z nich korzystać.
Organizatorkami powyższych działań były: psycholog szkolny p. Ewelina Matwiejczuk oraz Rzecznik Praw Ucznia p. Jowita Mróz.

GALERIA

DZIEŃ JEŻA

Dokąd nocą tupta jeż? Na to pytanie i inne, odnośnie życia jeży znalazły odpowiedź dzieci z oddziału przedszkolnego "Skrzaty" obchodząc Międzynarodowy Dzień Jeża, który miał miejsce 09.11.2023 r. Zajęcia przygotowały panie: Magdalena Mazurek i Marta Sopel.

galeria