Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego
w St​rupinie Dużym

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE
ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

Pierwszego września 2022 roku uroczyście rozpoczęliśmy nowy roku szkolny 2022/2023.

galeria

OGŁOSZENIE

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
w Szkole Podstawowej
im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym
odbędzie się 1 września 2022 r.


Program uroczystości:

Godz. 8: 00 – uroczyste spotkanie w sali gimnastycznej
dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I – VIII szkoły podstawowej.

Po części oficjalnej spotkanie przedszkolaków i uczniów w klasach z wychowawcami.


Zwracamy się z prośbą do rodziców o dowóz dzieci we własnym zakresie (o ile istnieje taka możliwość)
.

Organizacja dowozu autokarem szkolnym (tak jak przed wakacjami):

I kurs 7:
10 – wyjazd spod „Lidla” - uczniowie z Pokrówki
II kurs 7:
10 - wyjazd spod szkoły – uczniowie z Rożdżałowa i pozostałych miejscowości
Powrót: wszystkie dzieci przedszkolne i uczniowie dojeżdżający kl. I – VIII
wracają autobusem spod szkoły ok. godz.
9 :30

Uczniów obowiązuje
strój galowy oraz zmiana obuwia!

                                                                                                                                                                                           Dyrektor
szkoły
                                                                                                                                                                                            Ewa Grusza

OGŁOSZENIE                 

Zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy Chełm z dnia 7 grudnia 2021 r.
dyrektor szkoły, Ewa Grusza, ogłasza terminy przerw w funkcjonowaniu oddziałów przedszkolnych
w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym
w okresie styczeń-sierpień 2022 r. w roku szkolnym 2021/2022
i w okresie wrzesień-grudzień 2022 r. w roku szkolnym 2022/2023:

        
04 lipca-19 sierpnia

23 grudnia.
   

                                                                                                                                                                              Dyrektor szkoły 
                                                                                                                                                                        Ewa Grusza

NAGRODA W XI EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – BOHATEROWIE NIEZŁOMNI”

Aleksandra Mazurek, uczennica klasy VI, otrzymała wyróżnienie w XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w kategorii praca plastyczna. Na konkurs nadesłano 1400 prac: plastycznych i literackich. Celem konkursu jest upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz upowszechnianie wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Organizatorami konkursu są Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. „ Zapora” w Lublinie, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego. Gratulujemy Oli odniesionego sukcesu. Opiekunem uczennicy była nauczyciel historii pani Stanisława Nafalska.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE
ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

Dwudziestego czwartego czerwca 2022 roku w całej Polsce odbyły się uroczyste zakończenia roku szkolnego 2021/2022. Uczniowie klas: trzecich i ósmych naszej szkoły pożegnali się, pierwsi ze swoimi wychowawcami i klasami, a ci ostatni - ze szkołą. Każdy z trzecioklasistów i ósmoklasistów rozpocznie za chwilę nowy rozdział w swojej edukacji - w klasie IV lub w szkole średniej. Uczniowie, pod kierunkiem wychowawców, przygotowali część artystyczną. Najlepsi uczniowie, w różnych dziedzinach,  otrzymali nagrody książkowe, a rodzice uczniów listy gratulacyjne.

galeria

SZKOŁA LAUREATEM
KONKURSU EKOLOGICZNEGO

W tym roku szkolnym, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym, uzyskała tytuł laureata w II – giej Edycji  II – go cyklu Konkursu Ekologicznego „Edukujemy – Pomagamy” w grupie „Konkurujemy”. Jest to cykliczna, całoroczna, ogólnopolska zbiórka surowców wtórnych, głównie zużytych baterii. Nasza szkoła zebrała ich pokaźną ilość w przeliczeniu na każdego ucznia - był to ponad kilogram. W tym roku zbieraliśmy nie tylko baterie, ale i makulaturę, nakrętki, zużyte ubrania, stare telefony czy elektrośmieci. Uczniowie, który w największym stopniu przyczynili się do tytułu laureata dla szkoły, czyli byli bardzo aktywni, przynosili różne surowce wtórne, zostali wyróżnieni na koniec roku szkolnego pamiątkowym dyplomem i edukacyjną nagrodą książkową. Koordynatorem zbiórki w konkursie była pani Marzena Wróbel. Wyróżnionymi uczniami zostali: Kacper Zagraj z grupy przedszkolnej 0 „a” i Karolina Mazurek z klasy VIII „b”. III miejsce zajął Marcel Mścisz z klasy VII, II miejsce - Piotr Romanek z klasy III „b” i I miejsce - Wiktoria Mróz z klasy IV.

GALA STYPENDYSTÓW GMINY CHEŁM 2022

Dwudziestego trzeciego czerwca 2022 r. do naszej szkoły przyjechali najzdolniejsi uczniowie szkół podstawowych Gminy Chełm. Patronem Gali Stypendystów jest od wielu lat Wójt Gminy Chełm. Na uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Chełm pan Wiesław Kociuba, dyrektor Biura Obsługi Szkół Gminy Chełm pani Jolanta Krop, dyrektor Biura Promocji Gminy Chełm pan Ryszard Mielniczuk, dyrektorzy szkół podstawowych Gminy Chełm oraz rodzice i wychowawcy stypendystów. Tegoroczną Galę Stypendystów uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pań: Justyny Dederko, Barbary Werner, Marty Zapory, Marioli Trynieckiej, Justyny Kondej, Emilii Wesołowskiej. Przedstawienie pozwoliło zaprezentować talenty uczniów naszej szkoły. Część artystyczną prowadzili uczniowie klasy VII: Aleksandra Koszałka i Krzysztof Staszewski. Tegoroczne stypendia zostały przyznane 255 uczniom. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Wójt Gminy Chełm, pan Wiesław Kociuba wręczył okolicznościowe dyplomy dla najlepszych uczniów i listy gratulacyjne dla rodziców. W organizację imprezy od strony technicznej włączyli się: pracownicy Biura Promocji Gminy Chełm oraz ze strony szkoły: nauczyciele i uczniowie klasy VIIIb. Dekorację przygotowały panie: Justyna Dederko, Mariola Tryniecka, Barbara Werner i Elżbieta Mulak. Nad całością przygotowań czuwała dyrektor szkoły pani Ewa Grusza i pani Jolanta Paszkiewicz.

galeria film

Dwudziestego pierwszego czerwca 2022 r. uczniowie klasy I naszej szkoły zdali śpiewająco egzamin na czytelnika. Wyrecytowali „Alfabet” do słów nagrania Śpiewające Brzdące oraz zaśpiewali piosenkę „Rzeka”. Następnie nauczyciel bibliotekarz pani Jowita Mróz pasowała wszystkich uczniów klasy I na czytelników biblioteki. Każdy uczeń otrzymał Certyfikat Czytelnika oraz książkę pt. „Pierwsze abecadło” przesłane do szkoły przez Instytut Książki. Uczniów do uroczystości przygotowały panie: wychowawca klasy Mariola Tryniecka i Natalia Zielińska.

galeria wkrótce film wkrótce

KLASA IV Z WIZYTĄ U DINOZAURÓW

Pod koniec roku szkolnego, uczniowie klasy IV z wychowawczynią panią Marzeną Wróbel i panią Elżbietą Pietruchą, pojechali do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego na klasową wycieczkę. Atrakcji było co nie miara! Wycieczka rozpoczęła się zjazdem dla odważnych na rollercoaster’ze. Następnie  uczniowie obejrzeli egzotyczne i milusińskie zwierzęta w Zwierzyńcu Dolnym. Potem odbyli mini safari schoolbusami po Zwierzyńcu Górnym. "Zwiedzali” również całą Polskę w parku miniatur - oglądali najciekawsze zabytki architektoniczne powstałe w różnych okresach historycznych (od średniowiecza po wiek XIX). Ze smakiem zjedli obiad w Bałtowskim Zapiecku, by następnie udać się do JuraParku i muzeum, by poznać historię dinozaurów. Następnym punktem było prehistoryczne oceanarium i budzące wiele emocji Kino 5D. Na deser został Park Rozrywki ze wszystkimi jego atrakcjami, z którego uczniowie korzystali do samego zamknięcia. Na koniec pozostał zakup pamiątek, a w drodze powrotnej - wizyta w McDonald`s. Wycieczka była udana!

galeria

WYRÓŻNIENIE DLA NASZYCH UCZNIÓWW WOJEWÓDZKIM KONKURSIE „GEOMETRIA W ARCHITEKTURZE”

GALERIA

Organizatorem Konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie przy ul. Kunickiego 116. Patronat nad konkursem objęli: Wydział Architektury Politechniki Lubelskiej oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Spośród 69 prac konkursowych komisja doceniła makiety wykonane przez Wiktorię Judczyc i Szymona Staniaka z klasy VII, przyznając im wyróżnienia. Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka matematyki Edyta Koszałka.

LET'S GO OUTSIDE! ANGIELSKI W PLENERZE

Nauczanie języka angielskiego w przypadku najmłodszych dzieci, ma na celu przede wszystkim stworzenie atmosfery zabawy, która sprzyja intensywnemu przyswajaniu wiedzy. Dzieci poznają świat poprzez zmysły, swoją wiedzę i umiejętności zdobywają głównie dzięki działaniu. Dlatego też dnia 13 czerwca 2022r. w klasie 1 odbyły się zajęcia w plenerze. Była to lekcja podsumowująca zdobytą wiedzę i językowe umiejętności uczniów. Zajęcia, które przeprowadziła pani Małgorzata Olszewska, zawierały elementy ruchu, dźwięku i obrazu ,co wywołało wiele pozytywnych emocji u naszych wspaniałych pierwszoklasistów.

GALERIA

INNOWACJA PEDAGOGICZNA "PRZYJACIELE PRZYRODY"

W ramach innowacji pedagogicznej „ Przyjaciele przyrody” klasy III a, III b i II przygotowali dla młodszych kolegów teatrzyk o tematyce ekologicznej, który podkreślał, jak ważna dla przyszłości naszej planety jest troska o lasy . W inscenizacji pt” Kosmici i śmieci” brały udział różne postacie, jak kosmici zwierzęta leśne i dzieci. Na podsumowanie uczniowie poprzez zagadki sprawdzili wiedzę uczniów klas z zakresu ekologii i przyrody. Uczniowie poradzili sobie wspaniale odpowiadając bezbłędnie na każdą zagadkę. Przedstawienie było ciekawe, wszyscy aktorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Na pewno uczniowie uświadomili konieczność dbania o na szą Ziemię. Wiedzą, że lasy to źródło życia i należy o nie dbać!

GALERIA

ZIELONA SZKOŁA W NIEBIESKICH MIGDAŁACH

Uczniowie klas VII i VIII wypoczywali nad Jeziorem Białym w ośrodku Niebieskie Migdały.   Dla uczniów przygotowano wiele atrakcji tj. wycieczka wokół jeziora elektrycznym Migdałkiem, kąpiel w basenie, zajęcia z animatorem oraz ognisko. Pogoda dopisała, wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

GALERIA

DZIEŃ RODZINY

Dnia 10 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Rodziny.
Uroczystość rozpoczęła się recytacją wierszy i piosenek przez dzieci dla swoich Rodziców. Kolejno odbyło się wspólne biesiadowanie przy ognisku i pieczenie kiełbasek w gronie rodziny.
Gośćmi imprezy byli Myszka Mini i Miki oraz nasz Miś Strupiś, którzy zostali zaproszenie do wspólnych tańców i zabaw. 

GALERIA

I MIEJSCE
W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE HISTORYCZNYM

Dnia  9 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. por. Zbigniewa Twardego ps. „Trzask” w Rudzie – Hucie odbyła się X Edycja  Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „ Życie, działalność  i twórczość Henryka Michała Kamieńskiego ” pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas siódmych i ósmych z terenu województwa lubelskiego. Etap wojewódzki konkursu miał charakter ustny. Drużyny trzyosobowe odpowiadały na wylosowane pytania ze znajomości życia i twórczości Henryka Michała Kamieńskiego oraz historii ziem polskich w latach 1813 – 1866. Drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym w składzie: Antoni Możejko vel Mużyło (kl.7), Carmen Matuszyńska (kl.8b), Anna Izdebska (kl. 8b) wywalczyła I miejsce . Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, a szkoła piękny puchar. Gratulujemy zwycięzcom! Uczniów do konkursu przygotowała Ewa Grusza.

XIX EDYCJA
GMINNEGO KONKURSU
IM. PAULINY HOŁYSZOWEJ

W 2022 roku przypada 130. rocznica urodzin Pauliny Hołyszowej. Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym już po raz dziewiętnasty była organizatorem Gminnego Konkursu im. Pauliny Hołyszowej. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji był tytuł tomiku wierszy Pauliny Hołyszowej „Wiosna nad ziemią polską”. Konkurs objęty patronatem Wójta Gminy Chełm miał na celu rozbudzanie zainteresowań poezją regionalną, kształtowanie wrażliwości na piękno poezji regionalnej poprzez sztukę recytacji oraz przekład intersemiotyczny utworu poetyckiego.
W ramach konkursu odbyły się: konkurs recytatorski i konkurs plastyczny. Na uroczystości gościliśmy: starszą wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie. Delegatura w Chełmie panią Krystynę Sawicką oraz dyrektora Biura Obsługi Szkół Gminy Chełm panią Jolantę Krop. W komisji konkursowej zasiedli: pani Krystyna Igras – poetka, pisarka i malarka, pani Anna Pietuch – pracownik Biblioteki Publicznej im. M.P. Orsetti w Chełmie, pan Robert Gałan – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, pani Magdalena Mąka – pracownik Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza
i pani Maria Jagnicka – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Strupinie Dużym. Uroczystość prowadzili, ubrani w ludowe stroje, uczniowie naszej szkoły: Carmen Matuszyńska z klasy VIII b i Antoni Możejko z klasy VII. Recytacje uczestników konkursu zostały poprzedzone przemówieniem dyrektora szkoły pani Ewy Gruszy, która nakreśliła historię konkursu i jego inspirację – życie i twórczość Pauliny Hołyszowej. Następnie uczennice naszej szkoły: Wiktoria Mróz i Oliwia Mardoń z klasy IV, Zuzanna Marszaluk z klasy V, Roksana Sadowska z klasy VIII a oraz Carmen Matuszyńska
i Weronika Nafalska z klasy VIII b, pod kierunkiem pani Justyny Dederko, przygotowały krótki występ, na który składały się wykonania piosenek: „Wiosna kwiaty rozdaje” Małgorzaty Ostrowskiej i druga, do słów utworu „Wąska, ścieżka wąska” autorstwa Pauliny Hołyszowej. Po występie głos zabrali recytatorzy, których zadaniem było przygotowanie recytacji utworu poetyckiego o tematyce wiosennej autorstwa Pauliny Hołyszowej.
W trakcie obrad komisji konkursu recytatorskiego młodzi recytatorzy, laureaci konkursu plastycznego, ich opiekunowie i zaproszeni goście mogli pokrzepić się słodkim poczęstunkiem, ale także obejrzeć wystawę pokonkursową prac plastycznych oraz wystawę „Wczoraj i jutro” prezentującą fotografie z dwóch przedstawień sztuki Pauliny Hołyszowej „Nasze wesele”, prezentowanej we wrześniu 2021 roku w naszej szkole.
Na konkurs plastyczny wpłynęło 89 prac, a do konkursu recytatorskiego zgłoszono 33 recytatorów. Komisja konkursowa wyłoniła najlepszych recytatorów i autorów prac plastycznych w czterech kategoriach wiekowych przyznając następujące lokaty i wyróżnienia:  

Konkurs recytatorski
 

w kategorii klasy 0-I: 
I miejsce – Oliwia Lasota (SP w Uhrze, op. P. Alicja Ożóg-Tatara)
II miejsce – Krystian Urbański (SP w Stołpiu, op. P. Ewa Kozina)
III miejsce – Laura Tokarz (SP w Uhrze, op. p. Renata Adamek)
Wyróżnienie – Julia Budzyńska (SP w Stołpiu, op. p. Kamila Dąbrowska) 

w kategorii klasy II-III: 
I miejsce – Wiktoria Wróbel (SP w Stołpiu, op. p. Urszula Kucharska)
II miejsce – Oliwier Czuba SP w Uhrze, op. p. Wiesława Czwurnóg)
III miejsce – Gabriela Wiśniewska (SP w Stawie, op. p. Mariola Dudkiewicz)
Wyróżnienie – Julia Włodarczyk (SP w Żółtańcach, op. p. Katarzyna Adamiec)
Wyróżnienie – Maja Adamiak (SP w Stołpiu, op. p. Maria Łuczak)  

w kategorii klasy IV-VI: 
I miejsce – Piotr Dymczyk (SP w Stołpiu, op. p. Małgorzata Jurczuk-Wróblewska)
II miejsce – Robert Kasprzak (SP w Żółtańcach, op. p. Ewa Krygowska)
III miejsce – Julia Humin (SP w Uhrze, op. p. Iwona Blicharz)
Wyróżnienie – Maria Wójcicka(SP w Żółtańcach, op. p. Agnieszka Rutkowska)
Wyróżnienie specjalne – Mikołaj Mazurek (SP w Strupinie Dużym, op. p. Jolanta Paszkiewicz)  

w kategorii klasy VII-VIII:
 
I miejsce – Maja Kowalczuk (SP w Stołpiu, op. p. Marzena Mazurek-Dymczyk)
II miejsce – Patrycja Cieloch (SP w Strupinie Dużym, op. p. Justyna Dederko)
III miejsce – Karol Goździuk (SP w Stołpiu, op. p. Marzena Mazurek-Dymczyk)
Wyróżnienie – Katarzyna Klasura (SP w Żółtańcach, op. p. Dariusz Szymański)
Wyróżnienie – Kamila Baran (SP w Stołpiu, op. p. Małgorzata Jurczuk-Wróblewska) 

Konkurs plastyczny  

w kategorii klasy 0-I: 
I miejsce – Wojciech Waszczuk (SP w Żółtańcach, op. p. Dorota Gruszka)
II miejsce – Antoni Gącikowski (SP w Żółtańcach, op. p. Dorota Gruszka)
III miejsce – Wiktoria Olszewska (SP w Uhrze, op. p. Renata Adamiec)
Wyróżnienie – Maria Dziadko (SP w Uhrze, op. p. Renata Adamiec)  

w kategorii klasy II-III:
 
I miejsce – Wiktoria Korneluk (SP w Stołpiu, op. p. Maria Łuczak)
II miejsce – Ewa Nowak (SP w Stawie, op. p. Mariola Dudkiewicz)
III miejsce – Wiktoria Olszewska (SP w Żółtańcach, op. p. Katarzyna Adamiec)
Wyróżnienie – Michał Wojtasiuk (SP w Żółtańcach, op. p. Katarzyna Adamiec) 

w kategorii klasy IV-VI:  
I miejsce – Małgorzata Hołysz (SP w Strupinie Dużym, op. p. Elżbieta Mulak)
II miejsce – Zofia Czerniak (SP w Żółtańcach, op. p. Katarzyna Olszewska)
III miejsce – Iga Łopacka (SP w Strupinie Dużym, op. p. Elżbieta Mulak)
Wyróżnienie – Aleksandra Mazurek (SP w Strupinie Dużym, op. p. Elżbieta Mulak)  

w kategorii klasy VII-VIII: 
I miejsce – Kacper Nafalski (SP w Strupinie Dużym, op. p. Elżbieta Mulak, p. Anna Kaczor)
II miejsce – Emilia Mazurek (SP w Żółtańcach, op. p. Agnieszka Rutkowska)
III miejsce – Natalia Mazurek (SP w Żółtańcach, op. p. Agnieszka Rutkowska)
Wyróżnienie – Lena Kursa (SP w Żółtańcach, op. p. Agnieszka Rutkowska).

Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i rzeczowe, a ich opiekunowie – podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu. Nagrody zostały ufundowane przez: Urząd Gminy Chełm, Senatora Rzeczypospolitej Polskiej prof. dr hab. Józefa Zająca i Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm. Sto trzydziesta rocznica urodzin Pauliny Hołyszowej była inspiracją
do stworzenia „Paulinek” – lalek ludowych z twarzą Pauliny Hołyszowej i dedykacją – wierszem „Dla Dorotki Hołysz”. „Paulinki” otrzymali zaproszeni goście, członkowie komisji konkursowej i sponsorzy nagród. Wręczała je ich autorka – pani Barbara Werner. Pierwszą „Paulinkę” otrzymała zaproszona na uroczystość pani Dorota Usydus, słynna „Dorotka Hołysz”. Organizatorzy konkursu składają podziękowania za pomoc w organizacji konkursu: dyrektorowi Biura Promocji Gminy Chełm panu Ryszardowi Mielniczukowi, dyrektorowi Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm pani Irenie Wawerskiej, dyrektorowi Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie panu Robertowi Chełmickiemu, dyrektorowi Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie pani Katarzynie Kalicie, dyrektorowi Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie pani Natalii Jędruszczak oraz prezesowi Wydawnictwa „Tawa” panu Waldemarowi Taurogińskiemu. W organizacji konkursu uczestniczyli nauczyciele szkoły, panie: Jolanta Paszkiewicz, Justyna Dederko, Barbara Werner, Mariola Tryniecka, Elżbieta Mulak, Marta Zapora, Beata Białowąs, Justyna Kondej oraz pracownicy obsługi, panie: Zofia Nafalska, Ewa Chomiarczuk, Sylwia Brzozowska, Maria Nafalska, Jadwiga Iwanicka. Nagrania zrealizowała pani Jowita Mróz. Autorami zdjęć są: pani Marzena Wróbel i absolwent naszej szkoły - Karol Matuszyński. Koordynatorem konkursu była pani Jowita Mróz.

galeria film wkrótce

LAUREACI
KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO!

Uczennica klasy VIII B - Carmen Matuszyńska zajęła I miejsce                  w Gminnym Konkursie Ortograficznym w kategorii wiekowej klasy VII-VIII oraz  uczeń klasy V - Tymon Iwaniec, zajął III miejsce
w kategorii wiekowej Klasy V-VI. Uczennicę do konkursu przygotowała p. Justyna Dederko natomiast ucznia przygotowała  p. Jolanta Paszkiewicz. III miejsce zajęła również Jowita Wielgus w kategorii klas II-III. Uczennicę do konkursu przygotowała p. Justyna Kondej.

galeria

LAUREACI KONKURSU
"NIE TAKI ANGIELSKI STRASZNY..."

Pięciu uczniów naszej szkoły zostało laureatami Gminnego Konkursu z Języka Angielskiego "Nie taki angielski straszny - Jak Go Malują: Kraje Unii Europejskiej" pod patronatem Wójta Gminy Chełm. Na konkurs wpłynęły 132 prace. Spośród nich , w kategorii Klasy I-IV Blanka Golec z klasy IIIb zajęła III miejsce, w kategorii klasy V-VIII: Joanna Hołysz z klasy VI zajęła I miejsce, Małgorzata Hołysz z klasy VI - II miejsce, a Krystian Blacha z klasy VIIIa - III miejsce, a wyróżnienie otrzymała Roksana Sadowska z klasy VIIIa. Uczniów do konkursu przygotowana p. Beata Białowąs.

GALERIA

PIELĘGNACJA OGRODU WARZYWNEGO

Dzieci z oddziału przedszkolnego "Krasnale" z wychowawczynią p. Barbarą Werner opiekują się ogrodem warzywnym w skrzyniach. Po wysiewie nasion 
i wysadzeniu ziemniaków, przyszedł czas na prace pielęgnacyjne oraz obserwacje. Po pracy czas na relaks i zabawę na kwitnącej łące.

galeria

WYCINANKOWE BALETNICE
Z MUZEUM W CHEŁMIE

Dwudziestego siódmego maja w naszej szkole gościli pracownicy Działu Etnografii i Archeologii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, panie: Ilona Sawicka i Małgorzata Podlewska-Bem. W ramach obchodów 130. rocznicy urodzin Pauliny Hołyszowej Centrum Bibliotek
i Kultury Gminy Chełm oraz Wydział Promocji Gminy Chełm stworzyły uczniom szkół Gminy Chełm możliwość udziału w bezpłatnych warsztatach wyjazdowych
pt. „Wycinankowe baletnice”. Podczas zajęć uczniowie klas: IIIa, IIIb, IV i V poznali jedną z dziedzin sztuki ludowej, obecną również
w naszym regionie – wycinankę oraz samodzielnie wykonali prace pokazujące wykorzystanie wycinanki we współczesnej sztuce dekoracyjnej tj. baletnicę ubraną w serwetkową wycinankę.

galeria

ZAJĘCIA Z KODOWANIA
I PROGRAMOWANIA

Piątek, 13 maja, uczniom klas: IIIa, IV i VII upłynął na zajęciach z kodowania i programowania. Do naszej szkoły, z robotami m. in. Dash i Dot, przybyli nauczyciele bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie. Przez cztery godziny uczniowie, pod czujnym okiem pań oraz z licznymi wskazówkami i podpowiedziami, pracowali nad różnorodnymi zadaniami z programowania. Udało się nawet stworzyć zadania, w których roboty konkurowały ze sobą lub wykonywały zadania w synchronie. Uczniowie okazali się niezłymi programistami.

galeria

SPOTKANIE Z IGĄ ŚWIĄTEK

Dnia 7 czerwca Dobra Drużyna ze Strupina wzięła udział w zawodach sportowych zorganizowanych przez PZU, których główną atrakcją była możliwość spotkania się z Igą Świątek. To był bardzo gorący dzień, który długo zostanie w naszej pamięci.

Galeria

MIKROSKOPY
Z "LABORATORIÓW PRZYSZŁOŚCI"

Niemal wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazach mikroskopowania, które były jedną z atrakcji szkolnego Dnia Dziecka. Nowoczesne mikroskopy zostały zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Nauczyciel biologii pani Marzena Wróbel przygotowała pokaz „Jak zobaczyć coś, czego nie widać gołym okiem?” Motywem przewodnim pokazu było życie pszczół, ich budowa, praca oraz znaczenie dla środowiska i człowieka. Dzieci mogły stanąć „oko w oko” z pszczołą, zobaczyć dokładnie jej kosmate i „połamane” odnóża, tchawki na skrzydłach czy widlaste pazurki. Niesamowity obraz pszczoły z bliska był możliwy dzięki nowoczesnemu mikroskopowi Delta Optical Discovery 30, który widzi obiekty trójwymiarowo. Starsi uczniowie, by zobaczyć aparaty szparkowe, wykonali samodzielnie preparaty ze spodniej strony liścia klasowej rośliny. Możliwe to było dzięki nowoczesnym mikroskopom Delta Optical BioLight 200. Obserwowano także skórkę cebuli i inne preparaty jak krew ssaków, pod mikroskopem z wyświetlaczem LCD Digital Microscope II Celestron. Uczniowie sami mogli z bliska zobaczyć, jaki … dziwny jest ten świat …

GALERIA

DZIEŃ DZIECKA

Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole odbyły się pokazy wojskowe oraz znakowanie rowerów przez policję. Odbył się również turniej szachowy, konkurs karaoke oraz escape room. Podczas zajęć z programowania wykorzystano roboty Photon zakupione z programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie klasy II, IIIa i 0b uczyli się programowania pod opieką starszych koleżanek i kolegów z klasy VII i VIIIb.
Mikroskopy wykorzystane podczas pokazów zostały zakupione w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". Największym zainteresowaniem cieszył się mikroskop stereoskopowy wykorzystany do obserwacji budowy pszczoły miodnej.
Uczniowie piekli kiełbaski na ognisku oraz otrzymali lody w ramach słodkiego poczęstunku, sponsorowanego przez Radę Rodziców.

GALERIA

NA PODIUM W KONKURSIE WOKALNYM

Uczennice naszej szkoły zostały laureatkami II Powiatowego Konkursu Muzycznego "Żołnierskie nuty". Na konkurs wpłynęło 26 zgłoszeń
z powiatu chełmskiego. Po przesłuchaniu nagrań prezentacji uczniów w dniu 27 maja 2022 r. komisja w składzie: Barbara Szarwiło, Eliza Lipka
i Agnieszka Zapora, wyłoniła laureatów w każdej kategorii wiekowej i przyznała wyróżnienia uwzględniając dobór repertuaru, wrażliwość muzyczną, poprawność intonacyjną, interpretację piosenki, oryginalność wykonania i ogólny wyraz artystyczny. W kategorii wiekowej klasy 0-I Kornelia Mazurek z oddziału przedszkolnego ​ naszej szkoły zajęła II miejsce w konkursie, natomiast Zuzanna Marszaluk z klasy V - I miejsce
w kategorii wiekowej klasy IV-V. Gratulujemy laureatkom konkursu i ich opiekunom! Uczennice zostały przygotowane do konkursu przez panie: Elżbietę Mulak i Barbarę Werner.

GALERIA FILM

WARSZTATY GARNCARSKIE

30 maja 2022 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty garncarskie dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III. Poprowadził je Pan Sebastian Kozłowski. Przybliżył dzieciom jeden z ginących zawodów. Pokazał naczynia gliniane toczone na kole garncarskim i sposób ich wytwarzania. Następnie każde   z dzieci pod kierunkiem garncarza wykonało dzbanuszek z gliny. Zajęcia z garncarzem zorganizowała Marta Zapora.

GALERIA

KONKURS
"M​OJA MAMA"

Uczniowie klas I-III naszej szkoły pod kierunkiem wychowawców, pań: Marioli Trynieckiej, Marty Zapory i Emilii Wesołowskiej wzięli udział          w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Moja Mama”. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej techniką łączoną.

Najlepsze prace wykonali: Maja Jones z klasy IIIa – I miejsce, Magdalena Czepiel z klasy II – II miejsce i Patryk Tabuła z klasy IIIa – III miejsce. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe   i pamiątkowe dyplomy, natomiast Ma ja Jones za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie otrzymała również nagrodę – prezent dla swojej mamy. Gratulujemy!
Konkurs zorganizowała nauczyciel bibliotekarz     p. Jowita Mróz. Nagrody książkowe zostały zakupione w ramach realizacji założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Galeria

III MIEJSCE
W KONKURSIE O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM!

Dziewiętnastego maja 2022 r. uczniowie klasy VI - Kacper Chomik, Leon Prokop i Jakub Szpunar wzięli udział w XIX Międzyszkolnego Konkursu Historycznego p t. „Józef Piłsudski – człowiek czynu                    i legendy”, którego organizatorem j est Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie . Celem konkursu jest pogłębienie wśród młodzieży wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim, upowszechnienie wzorca osobowego Patrona ZSCKR im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie jako wiernego Polaka, patrioty i męża stanu oraz rozwijanie zainteresowań tradycjami narodowymi i lokalnymi. Nasi uczniowie, rozwiązując test wiedzy wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat bohatera konkursu - Józefa Piłsudskiego, dzięki czemu zajęli III miejsce w kategorii najlepszych drużyn. Do szkoły wrócili z dyplomami i pięknym pucharem. Gratulujemy odniesionego sukcesu! Uczniów do konkursu przygotowała p. Stanisł a wa Nafalska.

gALERIA

PRZYZNANE NAGRODY
W GMINNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM
"OKŁADKA MA MOC!"


W Gminnym Konkursie Plastycznym "Okładka ma moc!" wzięło udział pięćdziesięciu siedmiu reprezentantów wszystkich szkół podstawowych Gminy Chełm. Zadaniem uczestników było wykonanie autorskiej okładki lektury szkolnej podanej w bibliografii konkursowej. Konkurs był rozpatrywany         w trzech kategoriach wiekowych: Klasy I-III, klasy IV-VI i Klasy VII-VIII. W komisji konkursowej zasiedli nauczyciele bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, panie: Urszula Mazurek, Barbara Oleszczuk i Ewa Wojtas. Po burzliwych obradach (poziom konkursu był bardzo wysoki) jury wyłoniło laureatów konkursu.
W kategorii Klasy I-III:
I miejsce zajęła praca Aleksandry Kuryło (SP w Uhrze, opiekun p. Alicja Dziurko), II miejsce - Wiktoria Podlipna ((SP w Uhrze, opiekun p. Renata Adamek), III miejsce - Amelia Ostrowska (SP w Okszowie, opiekun p. Anna Jaroszek), wyróżnieni a - Aleksandra Gregorowicz ((SP w Okszowie, opiekun p. Anna Jaroszek) i Dorian Wierzchoń (SP w Okszowie, opiekun p. Anna Lepionka).
W kategorii wiekowej Klasy IV-VI:
I miejsce zajął Piotr Stołpiak (SP w Okszowie, opiekun p. Małgorzata Lepianko-Grzywna), II miejsce - Agata Szoda-Łokińska (SP w Stołpiu, opiekun p. Urszula Kucharska), III miejsce - Łukasz Czwórnoga (SP w Stołpiu, opiekun p. Urszula Kucharska).
W kategorii wiekowej Klasy VII-VIII:
I miejsce zajął Olivier Wanarski (SP w Okszowie, opiekun p. Małgorzata Lepianko-Grzywna), II miejsce - Alicja Anusiewicz (SP w Stołpiu, opiekun         p. Urszula Kucharska), III miejsce - Wiktoria Judczyc (SP w Strupinie Dużym, opiekun p. Elżbieta Mulak), wyróżnienia - Natalia Mazurek (SP w Żółtańcach, opiekun p. Agnieszka Rutkowska), Natalia Witkowska (SP w Okszowie, opiekun p. Małgorzata Lepianko-Grzywna), Emilia Mazurek (SP     w Żółtańcach, opiekun p. Agnieszka Rutkowska), Wiktoria Dzieńkowska (SP w Stawie, opiekun p. Anita Pękała).
Zwycięzcom gratulujemy! Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe zakupione w ramach realizacji założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Organizatorkami konkursu były: nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej p. Justyna Kondej i nauczyciel bibliotekarz p. Jowita Mróz.

Galeria

SZKOLNY KONKURS PACHNĄCY CZEKOLADĄ ROZSTRZYGNIĘTY!

Uczestnicy tegorocznej edycji  Szkolnego Konkursu Pachnącego Czekoladą wykonywali prace plastyczne do wybranego wiersza  o czekoladzie oraz czekoladowe słodkości. Najlepszą pracę plastyczną wykonał Kacper Zagraj z oddziału przedszkolnego "Skrzaty". Natomiast najlepsze wypieki wykonali: Szymon Flis     - I miejsce, Anna Izdebska, Aleksandra Koszałka - ex aequo        II miejsce.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.
Nagrody książkowe zostały zakupione w ramach realizacji założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Organizatorem konkursu była nauczyciel bibliotekarz p. Jowita Mróz.

Galeria

DZIEŃ ​NIEZAPOMINAJKI

Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest corocznie 15 maja. W naszych oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy 13 maja.
Mały kwiatek o którym  mowa jest symbolem nie tylko pamięci, przyjaźni ale przede wszystkim ma przypominać o ochronie przyrody. Znakiem rozpoznawczym w tym dniu był kolor niebieski, w który ubrane były dzieci, a dziewczynki miały we włosach kwiat niezapominajki.
Dzieci zasadziły na wiosennej rabacie kwiat niezapominajki i wykonały prace plastyczne w grupach przedszkolnych.

GALERIA

WIOSENNE PRACE W OGRODZIE

Dzieci z oddziału przedszkolnego"Krasnale" zasadziły ziemniaki, zasiały warzywa i kwiaty miododajne w skrzyniach ogrodowych. Obserwowały kwitnące jabłonie posadzone       w ubiegłym roku.  Klasa II również dołączyła się do wiosennych prac w ogrodzie poprzez posadzenie pomidora koktajlowego wyhodowanego w klasie. Prace ogrodnicze zakończyła zabawa na kwitnącej łące.

GALERIA